Rodina zbitého boxera chce 2 miliardy! Je to dost za život?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
26. 2. 2014 11:00
Přečtěte si příběh boxera Magomeda Abdusalamova a co se dělo během dvou hodin po jeho osudném souboji s Mikem Perezem.
Zbitý Magomed Abdusalamov v průběhu zápasu s Mikem Perezem ve svém rohu.
Zbitý Magomed Abdusalamov v průběhu zápasu s Mikem Perezem ve svém rohu. | Foto: Facebook promotérů

New York/Praha – 100 000 000 dolarů, tedy bezmála dvě miliardy korun. Právě tolik žádá rodina bývalého ruského boxera Magomeda Abdusalamova jako odškodné za trvalé následky, které si otec tří dětí odnesl z listopadového souboje s Mikem Perezem.

Proč tak vysoká částka?

Na to se pokusíme odpovědět v tomto bohužel až příliš reálném příběhu, která se začal psát na začátku listopadu loňského roku.

Abdusalamov nebude nejspíše již nikdy mluvit

Na úvod vyprávění celého příběhu je totiž třeba poznamenat, že dle primáře Neurologického oddělení Mount Sinai Rooseveltovy nemocnice Rupendra Swarupa, kde byl Abdusalamov operován, již nebude rodák z Machačkaly po souboji s Perezem dle všeho nejspíše nejen nikdy chodit, ale ani mluvit.

Momentálně prodělává rehabilitaci, je trvale upoután na lůžku, dokáže dělat mírné pohyby rukou a reagovat na jednoduché příkazy. „V těchto případech je klíčový čas. Jak při projevech v počátcích, tak i při následné rehabilitaci,“ pronesl pro ESPN Swarup věty, která při čtení následujících řádků vyvstanou ještě několikrát na mysl.

Tento renomovaný neurolog je u případu Abdusalamova od začátku, souhlasí i s rozhodnutím jeho rodiny a právníka Paula Edelsteina podat na Newyorskou sportovní komisi, která zápas zastřešovala, žalobu a žádat za nedbalost a vážná lékařská provinění odškodné 100 milionů dolarů.

Lékař poslal po zápase boxera domů

Jen pro připomenutí – Abdusalamov zmíněný zápas odboxoval od prvního kola ze zlomenou čelistí i se zlomeným nosem, později i se s notně zavírajícím okem. Přesto ustál všech deset vypsaných kol a padl až na body. Jenže nikdo tehdy netušil, za jakou cenu. Rus posléze kvůli krvácení do mozku zkolaboval, po první operaci navíc prodělal mozkovou mrtvici a strávil šest týdnů v kómatu.

Na tento souboj delegovaný lékař Barry Jordan Abdusalamova prohlédl za dozoru Melivy Lathanové v šatně po jeho skončení a po klasickém základním neurologickém testu (přečíst řadu čísel) oznámil, že je v pořádku, že může odjet domů na Floridu a tam aby zašel po dvou dnech na kontrolu za lékařem. Již v té době ale musel přitom dle Swarupa Rus vykazovat známky vnitřního krvácení.

A zde prý začíná dle žalující strany série pochybení lékařů přímo v hale. „On sice v té řadě čísel udělal pár chyb, ale řekl je nahlas a jasně. Chtěli jsme další sérii, ale byli jsme odmítnuti,“ řekl ESPN Boris Grinberg jr, manažer Abdusalamova. „Žádal jsem, aby jej vzali do nemocnice, ale oni nechtěli,“ dodává i s odstupem času hodně zničený kouč ruského "tvrďáka" David Jackson.

Abdusalamov musel do nemocnice taxíkem

„Ještě nikdy jsem neviděl takhle zřízeného boxera, kterého by nevzali po zápase na vyšetření do nemocnice,“ přidává svůj pohled na věc Nathan Lewkowicz, viceprezident promotérské společnosti, která večer pořádala, a syn slavného Sampsona Lewkowicze (stará se mimo jiné i o Sergia Gabriela Martineze).

Abdusalamov nakonec přece jen do špitálů zamířil, ale zde je další bod, nad kterým zůstává už při poslechu rozum stát. U arény – divadelního sálu slavné Madison Square Garden – stály sice dvě sanitky, přesně jak nařizují pravidla, ruský boxer si ale musel pro dopravu do 1,5 km vzdálené Roosveltovy nemocnice zavolat taxíka.

Matt Ferrago, inspektor Newyorské komise, který zůstal s Abdusalamovem v šatně i po odchodu lékařů, si totiž všiml ve druhém vzorku moči pro dopingovou kontrolu stop krve. Proč až druhého? Mago totiž nedokázal odevzdat napoprvé dostatečně kvalitní nález a tak s ním Ferrago zůstal i po sprše kvůli druhému pokusu, ke kterému došlo po výše zmíněném lékařském testu a sprše.

Kompetentní lidé se o něj nezajímali

„Řekli jsme o problémech Maga Lathanové i Jordanovi, prosili, aby mu dali k dispozici jednu ze sanitek, ale oni v tu chvíli nic neudělali. Nic! On se potácel ven z haly, museli ho podpírat dva lidi a oni seděli na svých místech a nehnuli pro něj ani prstem,“ nechápe ani s odstupem času chování kompetentních lidí Grinberg jr.

„Obešel jsem několik lidí, snažil se najít třeba nějaké policisty, ale trvalo asi dvacet minut, než jsem se dostal k otevřenému taxíku a ty lidi, co si ho objednali, poprosil, aby nám ho přenechali. Byl jsem už vážně zoufalý, mohlo to trvat tak 20 minut,“ vyprávěl dál.

Ferrago ale svého zaměstnavatele brání a říká, že k závažným proviněním nedošlo. „Musím se bránit sebe i celou komisi. V žádném okamžiku to nevypadalo na tak vážná poranění hlavy. Ano, byl zraněný, měl dostat k dispozici sanitku, ale že krvácí do mozku? To nemohl nikdo vědět,“ tvrdí.

Lékaři se brání, že jednali dle protokolu

„Jednali jsem přesně dle protokolu, dostalo se mu kvalitní a tradiční zdravotní péče. Jestli bych něco udělal jinak? Na to se těžko nyní odpovídá, když všichni víme, jak to dopadlo,“ dodává Ferrago. Dlužno na jeho adresu dodat, že je jediný z obviněné strany, kdo byl ochoten s reportéry ESPN mluvit. Výše zmíněný vyšetřující lékař Jordan, i jeho nadřízená Lathanová, či ringový Benjy Esteves jr. toto odmítli.

Proč je zmíněn i on? Mnozí totiž mají za to, že zápas měl a mohl společně s ringovým lékařem zastavit dříve. To ale neudělali, doktor navíc mezi jednotlivými koly Abdusalamovovi vlastně nevěnoval ani nijak zvýšenou pozornost. Na druhou stranu, při pídění se po podrobnostech vyšla najevo i jedna zajímavost z jeho rohu.

Abdusalamov se totiž nikdy pořádně nenaučil anglicky. V jeho rohu tak vedle kouče Davida Jacksona a cutmana Chica Rivase byli ještě bratr Abdusalam a právě Grinberg jr., který plnil roli jakéhosi tlumočníka. Jenže v ní selhal.

Haprovala také komunikace v rohu boxera

„Komunikace nebyla kvalitní. Několikrát jsem se jich ptal na Magův stav, ale on bohužel téměř výhradně mluvil se svým bratrem a Grinberg to ne úplně dobře zvládal překládat,“ řekl na kameru Jackson a kamarád zbitého boxera Chris Jay dodal: „On měl v sobě obrovskou hrdost a vůli, nikdy se příliš nevěnoval tomu, co se dělo kolem něj v rohu.“

To potvrzuje i konec prvního kola, kdy notnou polovinu minutového pauzy strávil Mago tím, že si na obří obrazovce v hale prohlížel zlomenou čelist a nos, ale pak kývl, že je OK a dělal, jako by nic. Fakt, že má zlomenou levou – tedy coby obrácený gard zadní a svojí silnější ruku – nepřiznal za celý duel vůbec.

Jackson i jeho lidé přiznávají, že mohli zápas po prvním kole ukončit a ten by se vyhlásil coby „NC“ (No contest – tedy bez výsledku, pozn. autora), ale nakonec se rozhodli poté, co Abdusalamov naznačil, že je v pořádku, pokračovat. Dle nich totiž zlomil Perez nos svému protivníkovi úderem předloktím, jenže to Esteves ze svého úhlu neviděl.

(Z opakovaných záběru není jasné, kdy k tomuto došlo, čelist ale zlomil Perez sokovi dle všeho ve 38. vteřině zápasu, při televizní odečtu v čase 2:22 minuty, a došlo k tomu čistým úderem, je pravdou, že tam ale několik protažených ran pěstí až předloktím skutečně bylo, pozn. autora)

Kouč Abdusalamova chtěl zápas stopnout. Neudělal to

„Chtěl jsem to stopnout po sedmém kole, ale on nechtěl, pokračoval a vyhrál další kolo. Každopádně nikdo – ringový lékař, který nás ignoroval, ani rozhodčí – za celý zápas ani nenaznačili, že by se měl zápas ukončit,“ prohlásil Jackson a Abdusalamovův bratr dodal: „Mago mi po zápase řekl větu, co si pamatuji neustále – Abdusalame, za DANÝCH OKOLNOSTÍ jsem udělal, co jsem mohl!“

Mimochodem právě Abdusalam spolu s Grinbergem doprovázel bratra i do nemocnice, který byl všechno, jen ne bezproblémový. Při výše zmíněném shánění taxíku začal totiž ruský bijec zvracet na chodníku před halou. Navíc dorazili na klasickou ambulanci a před nimi byli další lidi čekající na ošetření.

Přitom dle zprávy doktor Jordan slíbil, že o příjezdu Abdusalamova bude informovat na neurologickém oddělení, primář Swarup ale tvrdí, že k žádnému telefonátu mezi ním a Jordanem nedošlo. Abdusalamov právník Edelstein navíc přidává ještě jednu zajímavost: „Jordan ve své knize z roku 1993 píše o boxerských zraněních toto – pokud má bojovník vážná tržná zranění, zlomeniny, vykloubení, zhoršené vidění, či oteklé oči, měl by být vždy převezen do nemocnice!“

Do nemocnice dorazil na hraně života a smrti

Všechny tyto okolnosti tak způsobily, že Magomeda Abdusalamova – stále při vědomí – přijali na neurologické ambulanci v 00:31 hodiny, tedy přesně 140 minut po konci zápasu s Mikem Perezem. Zde je na místě připomenout větu Swarupa z úvodu – „Pokud máte nitrolební poranění, je čas klíčový faktor“!

„Bylo to hodně na hraně, byl na pokraji smrti. Když jsme začali operovat, nebyli jsme si jisti, že ho dokážeme zachránit,“ pronesl Swarup. V nemocnici přitom šlo už dle slov všech zúčastněných zcela profesionálně a rychle. V 00:50 byl Abdusalamov přijat na CT vyšetření, kde bylo zjištěno jeho krvácení do mozku a již v 01:33 začala zhruba 150minutová operace.

Co bude dál? Lékaři nedovedou říct

Při ní mu byla kvůli snížení tlaku na mozek odstraněna část lebky, kterou mu lékaři vrátili (respektive nahradili syntentickým materiálem) až během rehabilitace přesně na Štědrý den. „Je mladý, je silný, je to bojovník. Je pravděpodobné, že má šanci na to, aby se mu obnovilo hodně lidských funkcí. Do jaké míry? To lze nyní těžko říct,“ dodává Swarup.

„Je to ten nejlepší možný člověk, otec, manžel, syn, bratr i přítel na světě,“ pronesla manželka „Maga“ Bakanay mimo záznam reportérům ESPN a Chris Jay dodal: „Byl to vtipný, otevřený chlap, s krásnou duší, který byl neustále pozitivní. Byl to obrovský bojovník a strašně mě mrzí, že tyto jeho vlastnosti asi už nebudou moct poznat další lidé – je to obrovská lidská tragédie!“

 

Právě se děje

Další zprávy