Olympionik natočil zničený stadion v Černihivu. Vybudujeme ještě lepší Ukrajinu, věří

Rudolf Černík Rudolf Černík
9. 4. 2022 19:53
Dvojnásobný účastník olympijských her Vladyslav Heraskevyč natočil video, na kterém ukazuje poničený stadion v ukrajinském Černihivu a kráter po dopadu ruské bomby v jeho bezprostřední blízkosti.
Poničený stadion v Černihivu | Video: AP/Vladyslav Heraskevyč via Storyful

"Na památku všech obětí a obětí téhle hrozné války znovu postavíme všechno, každé město, každou ulici, každý stadion, každý most a uděláme naši Ukrajinu ještě lepší," slíbil Heraskevyč, jenž reprezentoval svou vlast ve skeletonu na olympiádě 2018 v Pchjongčchangu i letos v Pekingu, kde skončil na 18. pozici.

Ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevyč na ZOH 2022 v Pekingu
Ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevyč na ZOH 2022 v Pekingu | Foto: Reuters

Právě na hrách v Číně zaujal veřejnost, když během závodu ukázal do televizní kamery papír s nápisem "Ne válce na Ukrajině".

"To je můj postoj. Stejně jako všichni normální lidé nechci válku. Chci mír ve své zemi, chci mír na světě. To je můj postoj, za který bojuju. Bojuju za mír," prohlásil tehdy třiadvacetiletý sportovec.

Protože jsou politické projevy na olympiádě zakázané, řešil jeho poselství Mezinárodní olympijský výbor (MOV), nijak ho však nakonec nepotrestal. "Byla to obecná výzva k míru. Pro nás je případ uzavřen," oznámili představitelé MOV v Číně.

Heraskevyč se postaral o nejvýraznější politické vyjádření letošních her, během nich v rozhovoru pro norský list Verdens Gang pak znovu vyjádřil obavy, v jaké situaci bude jeho vlast. "Doufám, že můj lid bude moci žít v míru. Nechci, abych doma našel smrt a zmar," prohlásil před odletem z Pekingu.

Čtyři dny po skončení olympiády skutečně Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Černihiv patří k nejpostiženějším městům. "Mohu vám dát odhad, zemřelo okolo 700 lidí. Jde o vojáky i civilisty," řekl v pátek agentuře Unian starosta města Vladyslav Atrošenko.

V metropoli stejnojmenné oblasti na severu Ukrajiny podle něj stále žije okolo 80 000 až 95 000 lidí. Před válkou mělo město, které čelilo intenzivnímu ostřelování, okolo 300 000 obyvatel. Z oblasti se minulý týden stáhla ruská vojska a místní začali zjišťovat, jaké škody napáchala.

Stadion v Černihivu, původně pojmenovaný po kosmonautovi Juriji Gagarinovi, jenž ho také v roce 1964 osobně navštívil, prošel před pěti lety výraznou rekonstrukcí a jako Olympijské tréninkové centrum patřil k nejmodernějším sportovním střediskům na Ukrajině.

Podle informací médií po ruském bombardování rozkradli zloději vybavení areálu včetně televizorů, vybavení šaten a rehabilitačních zařízení.

V aréně pro 12 tisíc diváků hrál zápasy ukrajinské nejvyšší fotbalové soutěže místní celek FC Desna. Před přerušením soutěže mu patřila v tabulce sedmá příčka.

 

Právě se děje

Další zprávy