Olympijský výbor vybral Rusy a Bělorusy, kteří mohou na hry do Paříže

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 6. 2024 13:46
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) schválil první skupinu 14 ruských a 11 běloruských sportovců, kteří mohou jako neutrální startovat pod pěti kruhy v Paříži. Jména dnes MOV zveřejnil na webu.
Olympijské hry v Paříži se blíží.
Olympijské hry v Paříži se blíží. | Foto: Reuters

Kvůli ruské invazi s podporou Běloruska na Ukrajinu z února 2022 se nesmějí pařížských her účastnit oficiální výpravy těchto zemí ani týmy v kolektivních sportech.

MOV dnes po hlasování speciální komise oznámil jména prvních 25 sportovců, kteří budou moci naplnit některá ze 41 míst, jež mají tyto země k dispozici v cyklistice, gymnastice, taekwondu, vzpírání a zápasu. Nevyužitá místa budou rozdělena mezi ostatní země.

Mezi schválenými sportovci jsou například úřadující olympijský šampion ve skocích na trampolíně Ivan Litvinovič z Běloruska nebo ruský cyklista Alexandr Vlasov, člen elitního týmu Bora-hansgrohe. Naopak v taekwondu, v němž Rusko v Tokiu získalo dvě zlaté medaile, žádný sportovec schválen nebyl. Jména pro další olympijské sporty budou podle agentury AP následovat v příštích dnech.

Individuální sportovci z Ruska a Běloruska budou moci závodit jako neutrální za splnění podmínek MOV. Nesmějí být spojeni s armádními a bezpečnostními složkami, nesmí podporovat ruskou agresi proti Ukrajině a musejí splňovat podmínky Světové antidopingové agentury (WADA). Jejich způsobilost posuzuje tříčlenná komise.

Mezinárodní olympijský výbor už dříve zakázal sportovcům obou zemí účast na nástupu výprav při slavnostním zahájení her 26. července, jež se odehraje na lodích na řece Seině. Sportovci budou ve výsledcích uvedeni se zkratkou AIN označující individuální neutrální sportovce a jejich případné medaile se nebudou započítávat do hodnocení zemí. Na oblečení nebudou moci mít státní symboly ani barvy, při vítězství se jim nebude hrát státní hymna.

Mezinárodní olympijský výbor v minulosti uvedl, že v Paříži očekává start zhruba 36 ruských a 22 běloruských sportovců.

 

Právě se děje

Další zprávy