Olympijský deník: Pušky na letišti a katastrofa Němců

Martin Jůzek, maj
27. 1. 2010 13:00
Přečtěte si olympijský deník s příběhy sportovců

Pokud jste čistě náhodou byli dnes v poledne na pražském ruzyňském letišti, mohli jste tam spatřit netradiční skupinku s puškami. Ne, nešlo o myslivce nebo snad teroristy. To jen biatlonisté Michal Šlesingr a Veronika Vítková dávali sbohem České republice a nabrali směr Vancouver.

Dříve už zažili, jaké to je mistrovství světa skončit mezi nejlepšími šesti, Šlesingr dokonce získal stříbro. Ale letos nemají zrovna nejlepší formu (Šlesingr 41. a Vítková 62. ve Světovém poháru), jenže olympiáda je klidně o jednom jediném závodě, o několika střelách - a snad ne trestných kolečkách...

Říkáte si, že v deníku to přeháníme nejrůznějšími zprávičkami o rychlobruslení? Potom vás asi další řádky nepotěší, opět bude řeč o dlouhých nožích, supermoderních kombinézách a sportovních neštěstích na ledě.

Čtěte také: Šok v táboře soupeřů Sáblíkové. Superstar jela pomalu

Pechsteinová (uprostřed) musí na stupně vítězů ještě rok zapomenout
Pechsteinová (uprostřed) musí na stupně vítězů ještě rok zapomenout | Foto: Václav Rojík

Tentokráte jde o (ne)štěstí. Proč je tam závorka? Hlavně proto, že zatímco jedna závodnice smutní, ostatní mohou zase chvíli klidně spát.

Včetně Martiny Sáblíkové, která s definitivní platností přišla o jednu velkou soupeřku. Do Vancouveru totiž nepojede Němka Claudia Pechsteinová, držitelka devíti olympijských medailí.

Sedmatřicetiletá rychlobruslařka bojovala skoro rok proti rozhodnutí mezinárodní federace, která ji potrestala za krevní doping, nicméně dlouhou bitvu prohrála. V úterý soud zamítl její odvolání proti verdiktu Mezinárodní sportovní arbitráže.

Znamená to, že bývalá světová rekordmanka nesmí soutěžit. A nepojede na šestou olympiádu v řadě. Katastrofa, myslí si v Německu. Lidé jí přitom fandili, skoro sedmdesát procent si přálo, aby jela do Kanady.

Když už je řeč o těch, kterým olympiáda unikla, nesmíme zapomenout ani na snowboardistu Radoslava Židka. Před čtyřmi roky jej země pod Tatrami oslavovala jako hrdinu, v Turíně získal první slovenskou medaili ze zimní olympiády.

Ovšem stříbro obhajovat nebude, protože nesplnil kritéria FIS a kvůli špatným výsledkům bude dění ve Vancouveru sledovat jen v televizi. Neštěstí? Ne. Sám Židek nebrečí a vzkazuje, že za čtyři roky je další olympiáda.

Zůstaňme u našich východních sousedů, ti do Vancouveru posílají (stejně jako my) rekordní výpravu. Celkem jde o 73 sportovců, což je jen o patnáct méně než v případě české výpravy. Slovensko má přitom o polovinu méně obyvatel...

Velkou část výpravy ovšem tvoří hokejisté a potlesku se určitě dočkají i hokejistky, které se tam dostaly složitým kvalifikačním sítem. Jejich dres pak oblékne i Natalie Babonyová, Kanaďanka se slovenskými předky.

 

Právě se děje

Další zprávy