Olympijský deník: Poločas Nodara skončil, odteď slavíme

Jakub Unger
20. 2. 2010 18:23
Nemějte strach, Češi hokejovým turnajem proplouvají zatím v klidu

Když se na to dívám teď podruhé, ze záznamu, vidím tu třetinu o dost méně dramaticky a kriticky, než když jsme to komentovali během živého přenosu - měli jsme tam čtyři velké šance na gól, jen jsme je nevyužili, zatímco Lotyši těch pár svých šťastně ano.

Přiznání spolukomentátora ČT ze sobotního dopoledne, kdy veřejnoprávní televize nabídla zkrácený záznam dalšího nočního zahřívacího zápasu Čechů, trochu poodkrývá i jednu z pastí dnešní klipovité žurnalistiky.

Komentáře, to musí být vytrvale rachot jako otevřená zlatá brána, slovní obraty chceme emotivní a neotřelé. A závěrečné titulky aspoň trochu strach nahánějící.

Když se na to všecko pak člověk podívá s odstupem pár hodin, někdy mu rázem dojde, že třeba zápas Česko-Lotyšsko se z naší strany od začátku do konce nesl v duchu kontrolované, poklidné a přesvědčivé převahy. Že nebyl důvod křičet ani se strachovat.

Dopředu jsme věděli, že vyhrajeme. A v klidu těch 60 hracích minut standardně odpracovali. Jenže, kdo by chtěl přenosy sledovat a zprávy číst, pokud by zněly takhle nudně?

V den, kdy se olympiáda lámala na dva poločasy a Vancouver se chystal na další sadu medailových oslav, se v gruzínském městě Bakurjani sešly tisíce smutných lidí.

Věřme, že pohřeb mladého sáňkaře Nodara Kumaritašviliho symbolicky otevírá dalších sedm olympijských dní, v nichž se už nebudeme muset tak často strachovat o zdraví, a už vůbec ne životy sportovců. Sbohem, první drsný týdne!

Ostatně, olympijský barometr naší nálady by se měl už v neděli opět stočit po křivce směrem vzhůru.

 

Právě se děje

před 18 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy