Olympijský deník: Poločas Nodara skončil, odteď slavíme

Jakub Unger
20. 2. 2010 18:23
Nemějte strach, Češi hokejovým turnajem proplouvají zatím v klidu

Když se na to dívám teď podruhé, ze záznamu, vidím tu třetinu o dost méně dramaticky a kriticky, než když jsme to komentovali během živého přenosu - měli jsme tam čtyři velké šance na gól, jen jsme je nevyužili, zatímco Lotyši těch pár svých šťastně ano.

Přiznání spolukomentátora ČT ze sobotního dopoledne, kdy veřejnoprávní televize nabídla zkrácený záznam dalšího nočního zahřívacího zápasu Čechů, trochu poodkrývá i jednu z pastí dnešní klipovité žurnalistiky.

Komentáře, to musí být vytrvale rachot jako otevřená zlatá brána, slovní obraty chceme emotivní a neotřelé. A závěrečné titulky aspoň trochu strach nahánějící.

Když se na to všecko pak člověk podívá s odstupem pár hodin, někdy mu rázem dojde, že třeba zápas Česko-Lotyšsko se z naší strany od začátku do konce nesl v duchu kontrolované, poklidné a přesvědčivé převahy. Že nebyl důvod křičet ani se strachovat.

Dopředu jsme věděli, že vyhrajeme. A v klidu těch 60 hracích minut standardně odpracovali. Jenže, kdo by chtěl přenosy sledovat a zprávy číst, pokud by zněly takhle nudně?

V den, kdy se olympiáda lámala na dva poločasy a Vancouver se chystal na další sadu medailových oslav, se v gruzínském městě Bakurjani sešly tisíce smutných lidí.

Věřme, že pohřeb mladého sáňkaře Nodara Kumaritašviliho symbolicky otevírá dalších sedm olympijských dní, v nichž se už nebudeme muset tak často strachovat o zdraví, a už vůbec ne životy sportovců. Sbohem, první drsný týdne!

Ostatně, olympijský barometr naší nálady by se měl už v neděli opět stočit po křivce směrem vzhůru.

 

Právě se děje

před 24 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy