Olympijský deník: Došly kondomy i coubertinovská hesla

Jakub Unger
27. 2. 2010 18:32
Předposlední den zimní olympiády v našem komentovaném seriálu

V zemích, které nemají Lukáše Bauera, měla titulním stránkám olympijských speciálů po nedělním běžeckém závodu na 50 kilometrů dominovat fotka Briana McKeevera. Byl přeci už dlouho dopředu jedním z ústředních mediálních příběhů kanadské olympiády.

Nebude. Kouč kanadských běžkařů dal v nominaci - sportovně logicky - přednost čtveřici rychlejších reprezentantů.

Brian McKeever (v červeném) se na olympijský závod připravoval svědomitě, dokonce se díky speciálnímu programu naučil nazpamět trať centimetr po centimetru.
Brian McKeever (v červeném) se na olympijský závod připravoval svědomitě, dokonce se díky speciálnímu programu naučil nazpamět trať centimetr po centimetru. | Foto: Reuters

Vzhledem k nečekaně vyrovnané medailové řeži mezi trojicí velmocí kanadského trenéra chápeme. I když, právě jeho země má zatím ve sledované tabulce navrch, a tak se možná projednou mohlo dostat ke slovu i coubertinovské "Není důležité vyhrát..."?.

Bůh suď. (ostatně slova o "účasti, která je nad výhru" zazněla v katedrále při mši. Před startem olympiády v Londýně v roce 1908 je pronesl biskup Talbot. Baron de Coubertin si citát následně jen vypůjčil)

Každopádně není počátek minulého století, Hry už přeci dávno nezačínají v kostele, ale ve sportovních chrámech zasvěcených komerci, která je živí. Přejeme tedy Kanadě, aby nominace pro padesátku v konečném zúčtování vydělala sportovcům víc dolarů, než jeden dojímavý příběh běžecké zarputilosti.

Jakkoli místy opravdu tvrdá a nebezpečná, hlásí vancouverská olympiáda i jeden bezpečnostní úspěch.

Hry ještě neskončily, avšak zásoby prezervativů, které dala v olympijských vesnicích k dispozici organizace SafeGames, došly. Bylo jich 100 tisíc.

Zásoba dobré české olympijské nálady je oproti tomu stále nevyčerpána. Ještě jsme pořádně nevstřebali zkušený boj Šárky Záhrobské s mlhou a hustým sněžením, a už abychom se chystali na další vrchol.

Slepý Brian McKeever je z cesty, tak snad si Lukáš poradí i s ostatními, kteří by ho v neděli rádi připravili o fotku na titulních stranách.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy