ZOH 2018 • Biatlon • 12:15

Závod s hromadným startem biatlonistek na ZOH

Konečné pořadí závodu s hromadným startem

1. Anastasia Kuzminová (SVK)
2. Darja Domračevová (BLR)
3. Tiril Eckhoffová (NOR)

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze závodu biatlonistek s hromadným startem v rámci ZOH 2018 z jihokorejského Pchjončchangu. Závod začíná ve 12:15. 

 

Česko se probudilo do snového sobotního rána, kdy Ester Ledecká vybojovala zlato v lyžování, hokejisté porazili v nájezdech Kanadu a nyní v dalším biatlonovém závodě pokukuje po medaili. Po jednodenní pauze se do programu Her vrací biatlon a ženy budou mít na programu závod s hromadným startem na 12,5 km, během nějž je čekají 4 střelecké položky - dvě vleže a dvě vestoje. 

Markéta Davidová ve vytrvalostním závodě na ZOH 2018
Markéta Davidová ve vytrvalostním závodě na ZOH 2018 | Foto: ČTK

Kde hledat favoritky? Jednou z největší bude Němka Laura Dahlmaierová, která už na letošních Hrách vybojovala tři medaile - dvě zlata a jeden bronz. Vynikající formu potvrzuje i Anastasia Kuzminová ze Slovenska, jež vybojovala už dvě stříbra a o slovo se bude chtít přihlásit i senzační vítězka vytrvalostního závodu Švédka Oebergová. Poprvé na ZOH 2018 by chtěla na stupně vítězů i Finka Kaisa Mäkäräinenová, Dorothea Wiererová z Itálie či Darja Domračevová z Běloruska.

Do závodu vyrukují i dvě české závodnice. Veronika Vítková by ráda navázala na bronz ze sprintu a bude opět jako lvice bojovat o co nejlepší umístění. Její kolegyně Markéta Davidová si ve vytrvalostním závodě zlepšila osobní rekord, když skončila na 15. místě, a dnes bude chtít své maximum vylepšit. Máme se rozhodně na co těšit.

Anastasia Kuzminová ve vytrvalostním závodě na ZOH 2018
Anastasia Kuzminová ve vytrvalostním závodě na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Poslední ženský biatlonový závod přinesl medailovou radost pro Slovensko i velké překvapení!

Startovní listina
1. Laura Dahlmeierová (GER) 
2. Hanna Öbergová (SWE) 
3. Marte Olsbuová (NOR) 
4. Anastasia Kuzminová (SVK) 
5. Veronika Vítková (CZE) 
6. Anais Bescondová (FRA) 
7. Kaisa Mäkäräinenová (FIN) 
8. Dorothea Wiererová (ITA) 
9. Darja Domračevová (BLR) 
10. Denise Herrmannová (GER) 
11. Justine Braisazová (FRA) 
12. Vita Semerenková (UKR) 
13. Lisa Vittozziová (ITA) 
14. Valj Semerenková (UKR) 
15. Vanessa Hinzová (GER) 
16. Paulina Fialková (SVK) 
17. Mona Brorssonová (SWE) 
18. Tiril Eckhoffová (NOR) 
19. Naděžda Skardinová (BLR) 
20. Irene Cadurischová (SUI) 
21. Marie Dorinová Habertová (FRA) 
22. Tatjana Akimovová (OAR) 
23. Lena Häckiová (SUI) 
24. Anaïs Chevalierová (FRA) 
25. Linn Perssonová (SWE) 
26. Iryna Krjuková (BLR) 
27. Elisa Gasparinová (SUI) 
28. Franziska Preussová (GER) 
29. Markéta Davidová (CZE) 
30. Monika Hojniszová (POL) 

Na trati dnes ve večerních hodinách panují velmi dobré podmínky a všech 30 závodnic, které se do závodu probojovaly, je již připraveno na startu.

Závod začal!

Biatlonistky vedené Norkou Oslbuovou šláply do lyží a začíná hon za posledními individuálními cennými kovy. Závodnice mají za sebou první strmé stoupání.

Do čela se prodrala již Anastasia Kuzminová, která se chce trhnout hned v úvodu, a vytvořit si první náskok.

Za Slovenkou, která už má mírný náskok, se zařadila Němka Herrmannová, jež zatím na cenný kov zde v Pchjongčchangu čeká.

Třetí strmé stoupání nyní čeká na biatlonistky, které mají za sebou tři minuty závodu a pomalu, ale jistě míří k první střelbě.

Na čele nic nového, Kuzminová vede o zhruba dvě vteřiny. Na třetí místo se prodrala Finka Kaisa Mäkäräinenová, které stále chybí ve sbírce úspěchů olympijská medaile.

Celý peloton vedený slovenskou závodnicí nyní přijíždí na stadión a na první střelecké položce se začne lámat chleba.

Kuzminová a Oebergová neminuly a obě pojedou na prvních dvou místech.

Bez zaváhání zastřílely i obě Češky Veronika Vítková Markétou Davidovou. Výborně.

Závodnice celkově střílely velmi rychle a hlavně přesně, z favoritek si chybu neodpustila akorát Francouzka Bescondová.

Vítková je průběžně na osmém místě, Davidová uzavírá první polovinu startovního pole.

Kuzminová už si vytváří slušný náskok, vede o více než šest sekund. Druhá je zatím Domračevová, za ní se seřadily Herrmannová, Kaisa Mäkäräinenová a Oebergová ze Švédska.

Biatlonistky mají za sebou již 4,5 km, náskok Kuzminové se mírně smrsknul. Vítková je na 9. místě těsně z Italkou Wiererovou, Davidová se prokousala na 12. místě.

Nutno dodat, že Laura Dahlmaierová na první střelbě také jednou minula a hned od úvodu tedy docela dost ztrácí. Patří jí až 20. místo.

My se však nyní věnujme čelu pelotonu, který podruhé přijel na stadión a biatlonistky za několik chvil absolvují druhou střeleckou položku.

Druhá střelba je tu!

Kuzminová opět pokosila terče ze všech nejrychleji, čistě a pojede v čele s velkým náskokem.

Veronika Vítková ani na druhé střelbě nezaváhala a po rychlé položce jede na skvělém pátém místě!

Markéta Davidová bohužel poslední ranou vleže jednou minula, a tak se po odjetém trestném kole řadí na 18. příčku.

Za Kuzminovou, která drží první místo s náskokem osmi vteřin, se zařadila Domračevová. Třetí je Švédka Oebergová a z ní o dvě sekundy zpět Wiererová z Itálie.

Jediná Domračevová drží krok s Kuzminovou, její ztráta činí osm sekund. Dále biatlonistky ztrácí už téměř čtvrtminutu, a tak musejí pořádně šlápnout do lyží. Vítková průběžně šestá.

Necelých dvacet minut závodu a náskok Kuzminové stále roste. Trio Herrmannová - Wiererová - Oebergová se sjelo dohromady, na druhou Domračevovou ale výrazně strádá.

Slovenská reprezentantka se za aplausu tribun dostává potřetí v závodě na stadión a jako první v dnešním závodě bude střílet vestoje.

Kuzminová ani potřetí vůbec nezaváhala a pojede suverénně na prvním místě s velkým náskokem.

Druhá Domračevová jednou minula, naopak Wiererová po rychlé střelbě jde na druhé místo.

Veronika Vítková ani potřetí nezaváhala a odjíždí ze střelnice na skvělém třetím místě!

Herrmannová, Oebergová či Eckhoffová jednou minuly, a tak se jejich kontakt s čelem či útok na medaili komplikuje.

Markéta Davidová znovu bohužel jednou minula, ale i díky zaváháním soupeřek se vyhoupla na 16. místo.

Kuzminová si naprosto suverénně jede pro zlato, vede už o půl minuty a nezdá se, že by jí docházely síly.

Veronika Vítková dnes v běhu trochu tuhne, už se před ni dostaly Domračevová a Vittozziová, které ji tak odsouvají na 5. místo.

Kuzminová jede dnes neskutečně, druhá Wiererová její náskok nemá momentálně šanci snížit. Situace za ní se však zamotává a o medailích rozhodne až poslední střelba.

Slovenka před svou soupeřku vede už o 46 sekund a musela by hrubě pokazit poslední střelbu, aby jí uniklo zlato.

Vítková průběžně sedmá, Davidová krouží okolo 16. příčky.

Kuzminová na čtvrté střelbě!

Kuzminová vypálila skvělé první čtyři rány, poté se však jakoby zalekla své šance, dlouho čekala a minula! Tohle bude hodně zajímavé.

Domračevová s Dorin Habertovou dvakrát minuly.

Veronika Vítková střílela velmi dobře, ale předposlední ranou minula.

Kuzminovou už na čele nikdo neohrozí, druhá jede Domračevová se ztrátou 24,7 sekundy. O třetí místo se pere Eckhoffová, Oebergová, Vittozziová, Oslbuová a Wiererová.

Zatímco Markéta Davidová opět jednou minula, tak Veronika Vítková místo jednoho trestného kola odkroužila hned dvě. Proč se tak stalo, však zůstává záhadou…

Domračevová na druhém místě už stáhla náskok Kuzminové na 17 sekund, ale na zlato už to nebude. Na třetím místě se výrazně osamostatnila Norka Eckhoffová.

Kuzminová neskutečně šlape a jede si pro třetí medaili na letošních Hrách. Slovensko je nesmírně blízko první zlaté medaile!

Zdá se, že o medailích je rozhodnuto. Druhá Domračevová ztrácí sice 17 sekund, ale na třetí místo drží náskok 12 sekund. Třetí je stále Eckhoffová z Norska.

Anastasia Kuzminová jede do cíle a Slovenka je novou olympijskou vítězkou. Třetí medaile na těchto Hrách a první zlato!

Druhá je v cíli Běloruska Darja Domračevová, bronz putuje do Norska zásluhou skvělé Eckhoffové.

Čtvrtá končí Italka Vittozziová, za ní Eobergová, Wiererová, Skardinová a Olsbuová. Devátá končí Dorin Habertová a první desítku uzavírá smolařka Kaisa Mäkäräinenová.

Veronika Vítková je v cíli a končí na 14. místě. Do finiše už nyní dojela také Markéta Davidová a je z toho 18. místo.

Závod je u konce!

Na Slovensku se dnes bude slavit ještě hodně dlouho, naši východní sousedé už mají také své první zlato z letošních Her. Anastasia Kuzminová si doběhla pro svou třetí medaili zde v Pchjončchangu, z toho pro první zlato. Naturalizovaná Slovenka slaví potřetí v kariéře nejcennější kov pod olympijskými kruhy. Druhá končí skvěl běžící Běloruska Domračevová, z bronzu se raduje Norka Tiril Eckhoffová. 

Veronika Vítková do poslední střelby držela krok, pak však jednou minula, a ztratila tak šanci na umístění v desítce. Skončila na 14. místě a její kolegyně Markéta Davidová dokončila závod na 18. místě.

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy