2:2, 0:0, 1:0
Rusko
17. Ölvecký (Graňák), 18. Bakoš, 49. Čerešňák (Haščák, Bakoš)
3.Gavrikov (Vojnov, Širokov), 5. Kaprizov (N. Gusev).

Šestý den olympijských her si na své přijdou i fanoušci mužského hokeje. Soubojem Slovenska s Olympijským týmem Ruska startuje hokejový turnaj mužů na letošních Zimních olympijských hrách. Poprvé po 24 letech od Olympijských her v Lillehammeru se pod pěti kruhy neobjeví hráči NHL, přesto bude co sledovat. Hned první zápas turnaje mezi Slovenskem plným hráčů z české nejvyšší soutěže a Olympijským turnajem Ruska nabídne zajímavou podívanou.

Kádr Slovenska vzbudil velké kontroverze několik týdnů před turnajem. Kanadský trenér Craig Ramsay společně s generálním manažerem Miroslavem Šatanem totiž při nominaci opomenuli na hráče z týmu jediného slovenského zástupce v KHL Slovanu Bratislava a také na předního gólmana soutěže Júliuse Hudáčka. V kádru našich jihovýchodních sousedů figuruje čtrnáct hokejistů z české extraligy a deset z domácí soutěže. Jediným hráčem nominovaným z KHL je obránce Michal Čajkovský. Velkou premiéru pod pěti kruhy dnes zažije třicetiletý brankář Branislav Konrád, který obléká dres extraligové Olomouce.

Tým Olympijských sportovců z Ruska se stal předmětem rozsáhlé diskuze dlouho před začátkem Her. Kvůli rozsáhlým dopingovým skandálům ruských sportovců musí celek pod vedením Olega Znaroka startovat na turnaji bez státních symbolů a v případě výhry se ani nedočká hymny. Sborná je nicméně na turnaji bez účasti hvězd NHL hlavním favoritem na zisk trumfu. Kádr složený výhradně z hráčů dvou předních klubů KHL SKA Petrohrad a CSKA Moskva doplněný o dvojici hráčů z Magnitogorsku chce ukončit čekání Ruska na olympijské zlato. Naposledy se tato hokejová velmoc, tehdy pod hlavičkou Společenství nezávislých států, radovala z prvenství na olympiádě v Albertville v roce 1992.

Sestava Slovenska: Konrád - Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák (A), Čajkovský, Valach, Ďaloga - Surový (C), Kudrna, Nagy (A) - Bakoš, Bubela, Haščák - Hovorka, Marcinko, Lamper - Krištof, Paulovič, Ölvecký - Cingel.

Sestava: Olympijští sportovci z Ruska:  Košečkin - Gavrikov, Vojnov, Marčenko, Nestěrov, Zub, Zubarev, Kiselevič - Mozjakin, Dacjuk (C), Kovalčuk (A) - Kaprizov, Šipačov, N. Gusev - Širokov, Barabanov, Prochorkin - Andronov (A), Grigorenko, Kalinin - Tělegin.

Obě mužstva vjela na ledovou plochu hlavní haly pro hokej v Kagnungu. Za chvíli začínáme.

0:01

Utkání právě začalo.

1:00

Rusové hned od úvodní minuty potvrzují svou roli favorita a obléhají útočné pásmo. Z tribuny se ozývá volání ruských fanoušků: Šajbu, šajbu.

1:26

Úvodní tlak prozatím Slováci přečkali, Konrád nemusel vážněji zasahovat.

203

V těchto chvílích se navíc družině kanadského trenéra Raimsyho daří držet puk daleko od vlastní brány.

2:34

První vážnější šanci připravil Širokov Vojnovovi, jenž se zblízka netrefil.

2:54

Rusko vstřelilo branku! Tak přeci jen se sborná na úvod zápasu prosazuje. Střelu Vladislava Garvikova od modré čáry lehce tečoval za Konrádova záda Čerešňák.  Asistence: Vjačeslav Vojnov, Sergej Širokov.

4:04

Rusko vstřelilo branku! Tak to je studená sprcha pro pasivní Slováky. Gusevovu střílenou přihrávku usměrnil za Konráda šikovnou tečí Kirill Kaprizov a Rusové vedou o dvě branky. Asistence: Nikita Gusev.

5:53

Další útok ruského týmu zastavil rozhodčí kvůli ofsajdu.

7:14

Zajímavá příležitost se rýsovala před třineckým forvardem Marcinkem. Rychlé přečíslení nakonec přišlo vniveč, slovenský útočník nahrával bekhendem před bránu, Rusové si situaci pohlídali.

7:31

Šipačov našel Guseva, který pálil z pravého kruhu mimo bránu.

7:48

Zakázané uvolnění slovenského výběru, který zatím hraje s příliš velkým respektem a zatím neohrozil Košečkina.

8:38

Už to mohlo být o tři branky. Zubův projektil od modré čáry byl před Konrádem tečován a brankář Slovenska s problémy dokázal zkrotit puk. O první reklamní pauze mají naši jihovýchodní sousedé o čem přemýšlet.

9:07

Další zakázané uvolnění slovenského výběru.

9:19

První formace sborné opět kombinovala v útočném pásmu, Dacjuk předal puk Kovalčukovi, jenž se nedostal přes bránícího hráče Slovenska a Konrád přikryl kotouč.

9:36

A znovu v akci první formace, tentokrát Dacjuk vybídl Mozjakina, jenž se ale také nedostal k nebezpečnějšímu zakončení.

10:11

První šance Slovenska, Ölvecký se z dobré pozice neprosadil.

10:30

Slovensko se ale bude bránit. Prvním vyloučeným tohoto utkání je Peter Čerešňák, jenž dostal dvě minuty za podražení.

10:56

Slováci vyhráli úvodní buly v oslabení a odpravili puk přes všechny čáry.

11:30

Mozjakinovi nevyšlo zakončení, Slovákům se povedlo znovu vyhodit puk a Konrád ještě nemusel zasahovat v tomto oslabení.

12:26

Ruskou kombinaci zakončoval z mezikruží Gusev, Konrád špičkou betonu dokázal puk vyrazit.

12:30

Čerešňák skočil na led a Slováci hrají v plném počtu. První přesilovku Ruska dokázali eliminovat.

13:24

Na Konráda se dál valí jeden útok za druhým, tentokrát zakončoval z dobré pozice Prochorkin mimo bránu.

13:36

Slováci se uvolnili jen za cenu zakázaného uvolnění.

14:36

Zajímavý moment u střídačky ruského výběru. Zubarev poslal Bakoše ukázkovým hitem mezi své spoluhráče.

15:39

Slováci si poprvé vytvořili tlak v útočném pásmu. Kombinaci výběru našich jihovýchodních sousedů zakončoval Bubela, Košečkin vytáhl první těžší zákrok v utkání.

16:05

Slovensko vstřelilo branku! Postupně se Slováci dostávají do zápasu, což ztvrdili kontaktní brankou. Peter Ölvecký zužitkoval dlouhou přihrávku ze středního pásma, najel si do pravého kruhu a odtud prostřelil Košečkina střelou mezi betony. Asistence: Dominik Graňák.

16:39

Rusové se okamžitě snaží vrátit do dvoubrankového náskoku. Gusev zblízka pálil mimo bránu.

17:55

Slovensko vstřelilo branku! Tak to je vzhledem k dosavadnímu průběhu hodně nečekané skóre. Martin Bakoš se do utrhl do brejku, který zakončil přesnou střelou mezi Košečkinovy betony. Zničehonic je srovnáno, před pár minutami přitom byli Slováci zralí na ručník.

19:00

Začala se poslední minuta první třetiny.

19:50

Na závěr první třetiny obdržel dvě minuty za nedovolené bránění Michal Čajkovský. Rusové si zahrají druhou početní převahu.

20:00

Skončila první třetina utkání.

První část nabídla hodně nečekaný průběh. Rusové v úvodních pěti minutách pasivní Slováky potrestali dvěma rychlými góly a dále vládli dění na ledě. Své další šance ale nevyužili a postupně se začala osmělovat reprezentace zpod Tater. V závěru třetiny se z rychlých brejků prosadili Ölvecký, o minutu a půl později Bakoš a po první části je stav nerozhodný.

Střely na branku: 4 - 8

Momentka z utkání, osobní souboj mezi Ivanem Těleginem a Tomášem Surovým.

ZOH 2018, Rusko-Slovensko: Ivan Tělegin - Tomáš Surový
ZOH 2018, Rusko-Slovensko: Ivan Tělegin - Tomáš Surový | Foto: Reuters
20:01

Začala se druhá třetina.

20:40

Rusové dohrávají na úvod druhé třetiny přesilovku, zatím Konráda přímo neohrozili.

21:05

Kovalčuk promáchl na pravém kruhu přihrávku od Šipačova a sborná přišla o pásmo.

21:30

Teď však Slováky zachránila branková konstrukce. Dacjuk vypálil z levého kruhu a napálil břevno.

21:50

Čajkovský opustil trestnou a Slováci se ubránili i druhé přesilovce soupeře.

23:02

Těleginův střelecký pokus od modré čáry zblokoval Graňák.

24:08

Surový poslal příliš dlouhou přihrávku do útočného pásma, což vyústilo v zakázané uvolnění.

24:21

Po vyhraném buly pálil ze zajímavé pozice z pravého kruhu Vojnov, Konrád podržel své mužstvo.

25:19

Další velká šance sborné. Dacjuk dostal přihrávku do jízdy před bránu, zblízka však ledově klidného Konráda nepřekonal.

25:37

Další zákrok slovenského brankáře. Rusové podobně jako na úvod první třetiny svírají soupeře pod tlakem.

25:57

Hra byla přerušena poté, co na ledě zůstal klečet Andronov, jemuž musí z kluziště pomoci jeho spoluhráči.

26:07

Další buly před slovenským gólmane po zakázaném uvolnění výběru Craiga Ramseyho.

26:28

První zákrok Košečkina ve druhé třetině. Vytáhlý ruský gólman musel zasahovat proti střele Čerešňáka od modré čáry.

26:49

Opět přerušení hry kvůli tomu, že ruský hráč zůstal na ledě. Tentokrát to byl Prochorkin, rozhodčí znovu nevylučoval.

27:27

Gusev vjel do útočného pásma a z pravého kruhu vypálil na zadní tyč. Konrád nastavil svůj pravý beton a vyrazil puk do rohu.

28:06

Aktuální nepohodu ruského týmu dokumentuje aktuální okamžik, kdy Kovalčuk na chvíli ztratil při vedení kotouče přehled o situaci a dopustil se ofsajdu.

30:10

Obrovské příležitosti sborné zůstaly nevyužity. Na Grigorenka zívala odkrytá brána, ovšem ruský forvard nezasáhl puk, následně jej vrátil před slovenské brankoviště, to už si gólman našich jihovýchodních sousedů s celou situací poradil.

31:20

Dacjuk našel další superstar sborné Kovalčuka, jehož vychytal připravený Konrád.

31:27

Ruský tlak stále sílí v těchto minutách. Mozjakinovu ránu od modré čáry Konrád zkrotil.

32:38

Slovákům teď ve dvou případech scházela větší přesnost při přechodu do útoku, Lamper se mohl dostat do brejku, ale promáchl puk.

33:34

Ölvecký od modré čáry vyslal pomalou střelu na Košečkina, který následně raději přerušil hru.

34:04

Na druhé straně v podobně situaci zasahoval Konrád proti zakončení Širokova.

34:20

Kaprizov našel před bránou Gavrikova, který ale zblízka netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

34:30

Zajímavé střídání druhé slovenské formace, Košečkin musel vytáhnout několik těžkých zákroků. Ďalogův bekhendový projektil z mezikruží mířený do horní části brány byl patrně nejzajímavější šancí.

35:08

Zubovo nahození do útočného pásma srazil na ochrannou síť Starosta.

36:24

Po Barankově střele Košečkinovi vypadl puk, dotírající Paulovič nedokázal zasáhnout kotouč a zakročit.

37:37

Slováci se postupně osmělují, Bubela při rychlém protiútoku mířil těsně mimo zadní tyč.

37:50

A pozor. Za zvýšenou útočnou aktivitu si Slováci vykoledovali přesilovku. Dvě minuty za hákování obdržel Alexander Barabanov.

38:02

Slováci mohli otočit skóre! Haščák netrefil odkrytou bránu.

38:26

Přesilovka je u konce. Marcel Haščák, který neproměnil velkou šanci, vzápětí obdržel dvě minuty za sekání.

38:37

Ďaloga se utrhl do samostatného brejku, tváří v tvář ovšem Košečkina nepřekonal!

38:41

Slováci budou hrát zajímavou přesilovku čtyři na tři. Dvě minuty za podražení obdržel Dmitrij Kalinin.

39:03

Přesilovkovou kombinaci zakončoval zblízka Bakoš, jenomže nejproduktivnější hráč Liberce přestřelil bránu.

39:40

Slovenská čtveřice si vytvořila tlak, ale Košečkina nepřekonala.

39:50

Barabanov skočil na led, Rusové hrají ve čtyřech, poměr sil se srovnal.

40:00

Skončila se druhá třetina.

V úvodu druhé třetiny měli opět více ze hry Rusové. Své příležitosti ale znovu využít nedokázali. Několikrát svůj tým podržel brankář Konrád, po střele Dacjuka zachránila Slováky branková konstrukce. Závěr prostřední části patřil outsiderovi utkání, který si vypracoval zajímavé příležitosti i přesilovku čtyři na tři. Ďaloga se dostal do samostatného brejku, Košečkina ale nepřekonal. Před třetí třetinou je zápas naprosto otevřený.

Střely na branku ve 2. třetině: 8 - 9

Střely na branku celkem: 12 - 17

Jeden z nejkurióznějších okamžiků dosavadního průběhu zápasu. Zubarev poslal Bakoše na ruskou střídačku.

Martin Bakoš "na výletě" na ruské střídačce
Martin Bakoš "na výletě" na ruské střídačce | Foto: Reuters

V souběžně hraném utkání hraje USA proti Slovinsku 2:1 ve třetí třetině.

ZOH 2018, USA-Slovinsko: americká radost -  Jordan Greenway (18)
ZOH 2018, USA-Slovinsko: americká radost - Jordan Greenway (18) | Foto: Reuters

V televizních záběrech před začátkem třetí třetiny kamera zabrala shluk skandujících českých a slovenských fanoušků. Nechyběl mezi nimi ani prezident Slovenské republiky Andrej Kiska s šálou na krku.

40:01

Začala se třetí třetina. Na úvod se bude dohrávat ve čtyřech mužích na obou stranách.

40:16

Zakázané uvolnění ruského výběru na začátek třetí části.

40:26

Haščák opustil trestnou lavici a Slovensku začíná kratičká početní převaha.

40:41

I Rusové už hrají v pěti. Poměr sil na ledě je srovnaný.

40:58

Další icing ruského výběru.

41:35

Jako první zasahoval ve třetí třetině Košečkin, který v lapačce podržel prudké nahození jednoho ze slovenských hráčů ze středního pásma.

41:54

Již třetí zakázané uvolnění Ruska na začátek třetí části. Sborná působí hodně rozhozeným dojmem. S takovým vývojem zápasu očividně nepočítali.

41:57

Jenomže Lukáš Cingel si neodpustil zbytečný útočný faul po buly. Rozhodčí jej poslal na dvě minuty za nedovolené bránění a sbornou může oživit následná přesilovka.

42:20

Slovákům se povedlo poslat puk daleko od vlastního pásma.

42:40

Jako první zakončoval v přesilovce Vojnov, svou střelu namířil nad bránu.

42:45

Po nepřesné Dacjukově střele sborná opět přišla o pásmo.

43:36

Nestěrov minul z levého kruhu bránu.

43:57

Rusové sice sevřeli bránící čtveřici pod tlak, ale nedokázali přímo ohrozit Konráda. Cingel se vrátil na led a Slovensko hraje kompletní.

45:09

Surový se dostal při přechodu útočné modré do ofsajdu.

45:28

Přesilová hra pro Slovensko. Vjačeslav Vojnov v nouzi poslal puk z obranného pásma prudce pryč, jenomže kotouč z jeho hole zamířil na ochrannou síť. Dvě minuty za zdržování hry.

48:47

Sborná vyhrála úvodní buly a dostala puk přes všechny čáry.

46:27

Teď už si ale Slováci vytvořili tlak v útočném pásmu, zakončoval Krištof z pravého kruhu, jeho prudký projektil ovšem byl nepřesný.

47:10

Zubarev poslal puk přes všechny čáry a Rusové mohou střídat.

47:37

Vojnov se při opouštění trestné lavice mohl dostat do brejku, vracející se slovenští obránci ho ale vyrušili a ruský zadák nechal puk za sebou.

47:48

A znovu budou hrát Slováci přesilovku poté, co jeden z ruských hráčů poslal puk z obranného pásma do hlediště. Tentokrát zbrkle poslal kotouč pryč Ivan Tělegin, za což obdržel dvouminutový trest.

48:03

Na konci přesilovkové kombinace vypálil od modré Graňák, Košečkin vytáhl zákrok lapačkou.

48:30

Slovensko vstřelilo branku! Slováci využívají přesilovou hru a dokonávají obrat. Nejistého Košečkina překonal ranou od modré čáry Peter Čerešňák. Asistence: Marcel Haščák, Martin Bakoš.

50:30

Rusové šlápli do pedálu a na Konráda se valí jeden útok za druhým.

52:25

Šance pro sbornou srovnat. Zahraje si přesilovou hru. Dvě minuty za podražení obdržel Tomáš Marcinko.

52:48

Nestěrovův projektil z levého kruhu nadělal Konrádovi velké problémy, ze skrumáže ale nedokázal žádný z ruských hráčů dorazit puk.

53:21

Slováci mohli jít do trháku. Do přečíslení dva na jednoho se utrhl Cingel s Lamperem. Druhého jmenovaného vychytal z mezikruží Košečkin.

53:57

Slovákům se povedlo následně utnout ruskou kombinaci hned v zárodku a tohle oslabení zatím hrají výborně.

54:25

Marcinko opustil trestnou a reprezentace zpod Tater hraje v plném počtu. Sborné už mnoho času na srovnání nezbývá.

54:57

Jenomže Rusové si zahrají další početní převahu. Dvě minuty za podražení obdržel Michal Čajkovský za zákrok na Tělegina. Pátá přesilovka Ruska, ani jedna dnes nebyla využita.

55:14

Mozjakin marně hledal před bránou Širokova.

55:39

Druhá obrovská šance Lampera v oslabení brankou neskončila! Slovenský útočník se řítil sám na Košečkina, jenomže přes ruského obra puk neprocedil.

56:00

I v tomto oslabení Slováci obětavým výkonem dokážou blokovat střely a držet puk daleko od Konráda.

56:35

Další výborný blok, tentokrát v podání Marcinka, který padl do Kovalčukovy střely.

56:57

Slováci hrají v plném počtu, ubránili se i páté přesilovce soupeře.

57:31

Obrovskou šanci Kovalčuka eliminoval parádním přesunem Konrád.

57:32

Trenér Slovenska Craig Ramsey si vzal oddechový čas.

58:00

Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

58:35

No tak pozor! Minutu a dvacet sekund před koncem fauloval ve středním pásmu Alexej Marčenko a Sborná bude hrát v nejnevhodnější chvíli ve čtyřech. Slováci mají senzační triumf na dosah ruky!

58:35

Trenér sborné Oleg Znarok si vzal oddechový čas.

58:53

Košečkin opouští bránu, Rusové to zkouší v pěti proti pěti.

59:01

Rozhodčí se teď upískli. Neuvědomili si, že při oslabení nemůže ruské nahození přes všechny čáry znamenat zakázané uvolnění.

59:31

Rusové se usadili v útočném pásmu.

60:00

Konec zápasu.

Senzační výsledek na úvod hokejového turnaje! Podceňovaná slovenská reprezentace ve třetí třetině dokonala obrat proti favoritovi turnaje, a slaví nečekaný triumf. Rozhodující trefu zajistil ve 49. minutě v přesilovce Čerešňák. Slováci navíc nepustili Rusko k závěrečnému tlaku, ve třetí části svého soupeře dokonce přestříleli v poměru 7:5. V úvodu zápasu to přitom vypadalo na blamáž pro slovenské barvy. Rusové vsítili dvě rychlé branky a mohli přidat další. Slovákům se ale povedlo díky dvěma rychlým brejkům srovnat, postupně vyrovnávali také obraz hry, až ve třetí třetině dokonali obrat.

Aby těch překvapení nebylo málo. Slovinci dokázali v souběžně hraném zápase otočit duel s USA a zvítězit 3:2 po prodloužení.

ZOH 2018, USA-Slovinsko: slovinská radost
ZOH 2018, USA-Slovinsko: slovinská radost | Foto: Reuters

Střely na branku ve 3. třetíně: 7 - 5

Střely na branku celkem: 19 - 22

To je ode mě pro tuto chvíli všechno. Přeji příjemný zbytek dne.