Rusko
27:47 Gusev (Dacjuk)
28:14 Gavrikov (Tělegin, Grigorenko)
59:39 Kovalčuk (Zub, Zubarev)

Hezké páteční ráno, vítejte u online přenosu z hokejového utkání Česko - Rusko v rámci semifinále zimních olympijských her z Pchjongčchangu. Zápas začíná v 8:40.

Boj o medaile zaručen, přesto bude napětí ještě větší než ve čtvrtfinále, které každý turnaj rozděluje týmy na úspěšné a neúspěšné. Je tady totiž semifinále a možnost dostat se do olympijského finále. Po dvaceti a opět ve východní Asii. Zajímavá symbolika. V cestě českého týmu za vysněným boje o zlatou medaili však stojí hlavní favorit turnaje, Ruská sborná pod hlavičkou OSR, tedy olympijských sportovců z Ruska. Zřejmě nejsilnější tým na turnaji, který se po úvodním kolapsu sebral a kosí jednoho soupeře za druhým.

Úvodní zápas přinesl totiž velký šok. Svěřenci Olega Znarokse totiž začali výborně, po pár minutách vedli se Slovenskem 2:0 a měli šance přidat další branky. Jenže naši sousedé se dvěma slepenými góly vrátili do utkání a svého soupeře znervóznili. Slováci nakonec skórovali ještě jednou a vyhráli 3:2. Od té chvíle ale začali Rusové kosit jednoho soupeře za druhým. Dokázali porazit Slovinsko 8:2, USA 4:0 a ve čtvrtfinále také Norsko 6:1, 18 branek ve třech utkáních, průměr šest gólů na zápas. Česká obrana se musí mít na pozoru, hlavně před přesilovkami Rusů, důležité bude vyvarovat se zbytečných faulů jako v minulých zápasech. Přesto patří ruský výběr k poměrně oblíbeným soupeřům českých týmů.

Český tým měl ve čtvrtfinále i kus štěstí, když těsně před koncem zachránilo akcie týmu trefené břevno z hokejky O’Neilla nebo když v prodloužení Francouzovi vypadl puk po ráně Sanguinettiho, ale zastavil se před brankovou čarou. Přesto byl výkon Jandačových svěřenců kvalitní a má na čem stavět. Základním stavebním kamenem ale opět Pavel Francouz v bráně, muž, který za svá záda nepustil ani jeden z pěti nájezdů. Ten stejně jako dalších třináct českých hráčů působí v KHL a ruské hráče dobře zná. Mnozí čeští hráči mají v kádru soupeře své klubové spoluhráče, na to ale musí teď zapomenout a papírové favorita překvapit.

Hokejový turnaj hýbe celým českem a mezi velkou základnu fanoušků patří také žáci základních a středních škol, kteří v době utkání budou sedět ve svých lavicích. Někteří přemluví rodiče, aby jim napsali omluvenky, někteří o zápas přijdou. Jsou ale i takové školy, kde učitelé nechají na tento výjimečný své žáky koukat a přeruší tak tím svou výuku.

Než utkání začne, můžete si zkusit naši hru rolbař.

Sestava Ruska

Košečkin (I. Sorokin) - Vojnov, Gavrikov, Kiselevič, Nestěrov, Zub, Zubarev, J. Jakovlev - Kalinin, Andronov (A), Kovalčuk (A) - Kaprizov, Dacjuk (C), N. Gusev - Barabanov, Prochorkin, Širokov - Grigorenko, Kablukov, Tělegin - Mozjakin.

Sestava Česka

Francouz (Furch) - Polášek, Nakládal, J. Kolář (A), Mozík, Jordán, Kundrátek, O. Němec - D. Kubalík, Jan Kovář (A), M. Erat (C) - Červenka, Mertl, Martin Růžička - Sekáč, Koukal, Radil - Birner, Horák, Řepík - T. Zohorna.

Oba týmy nastoupily na led, český tým bude hrát v červených dresech, Rusové v bílých.

Utkání právě začalo!

1:16

Kaprizov zkoušel své štěstí ranou z ostrého úhlu, Francouz byl připraven.

1:25

Také Kiselevič to zkusil neškodným nahozením, Francouz opět připraven.

3:03

Poprvé musel zasahovat Košečkin po ráně Řepíka od modré čáry, betonem ale obrovitý ruský gólman kotouč vyrazil.

4:49

Dvojice Zub a Zubarev měla problém s dvojicí Červenka a Radil, která řádila za brankou Kočeškina.

5:51

Po vyhození českého týmu nakonec Košečkin raději přikryl kotouč pod svou vyrážečkou.

6:32

Rusové hráli v šesti, Češi budou hrát poprvé přesilovou hru.

7:26

Dobře sehraná akce v přesilovce, Červenka nabil Mozíkovi, před Košečkinem ale nikdo nestál a ruský brankář jeho ránu v poklidu pokryl.

8:32

Rusové jsou v plném počtu, českému týmu se početní výhoda příliš nezdařila.

8:56

Rusové už byli rozjetí, ale Kovalčuk musel jít na modré čáře do kličky a spoluhráč Grigorenko mu vjel do ofsajdového postavení.

9:15

Kiril Kaprizov proletěl mezi českými obránci a dostal se k zakončení bekhendem, naštěstí pro český tým minul bránu Pavla Francouze.

9:49

Přesilovku si zahrají také ruští hokejisté, Petr Koukal zahrál vysokou holí. V nabídnuté výhodě byli Rusové blízko branky, puk prošel přes Francouze až na brankovou konstrukci.

10:03

Gusev si vyjel z úhlu a zkoušel zaskočit českého brankáře, ten ale lapačkou lapil kotouč.

11:02

Velká šance pro Kaprizova, ten zůstal po přihrávce od Guseva volný před Francouzem, ale český brankář dokázal jeho ránu zachytit.

11:43

Vojnov si sjížděl od modré čáry do dobré pozice, jeho rána byla zablokována.

12:00

Český tým už je kompletní, Petr Koukal naskočil do hry.

13:12

Puk skončil na ruské střídačce.

13:45

Tělegin si krásně udělal prostor v útočném pásmu, ale bránu Francouze těsně přestřelil.

14:35

Kolář nahazoval na bránu, doufal v teč Horáka, Košečkin si ale přes houf těl puk našel a pokryl ho ve své výstroji.

15:08

Velká šance pro Kalinina, který se z levého křídla dostal až před Francouze, zkoušel blafák do bekhendu, ale českého brankáře překonat nedokázal.

18:24

Koukal zkoušel před ruskou bránou obrat o kotouč Tělegina, ten si ale dal pozor.

19:20

Andronov zkoušel z úhlu bekhendem procedit kotouč skrz Francouzovu výstroj, úspěšný však nebyl.

První třetina skončila, branku jsme zatím neviděli.

První třetina branku nepřinesla, několikrát k ní ale nebylo daleko a povětšinou se do nebezpečných šancí dostávali Rusové. Za Pavlem Francouzem jednou dokonce zazvonila tyč, bekhendové pokus z bezprostřední blízkosti posílali Kaprizov i Kalinin, především druhý jmenovaný byl ve stoprocentní šanci, českého brankáře však ruští střelci překonat nedokázali. Oba týmy měly také po jedné přesilovce, kterou využít nedokázali.

Druhá třetina začíná!

21:23

Vyloučení na obou stranách. Roman Červenka za nedovolené bránění pro Červenku, za vysokou hůl sedí na trestné lavici také Kaprizov. Dvě minuty se bude hrát ve čtyřech na obou stranách.

23:50

Oba týmy opět v pěti, při hře 4 na 4 zkoušel střílenou přihrávku Kundrátek, Košečkin betonem vyrážel.

24:36

Prochorkin měl na hranici levého kruhu dost prostoru a využil to k tvrdé ráně, trefil ale jen připravenou výstroj Pavla Francouze.

25:18

Kovář od mantinelu nahazoval před bránu, nikdo však netečoval a zasahovat musel Košečkin.

25:42

Mozík také pálil od modré čáry, Kovář sice tečovat jeho ránu nedokázal, Košečkin byl ale opět v akci.

26:38

Červenka zkoušel pálil z pravého křídla na přední tyč do horní rohu, obrovitý Košečkin ale jeho ránu s přehledem pokryl.

27:47

Ruský tým se v semifinále ujímá vedení 1:0. Kaprizov odváděl dobrou práci před bránou, čehož využil Dacjuk, který krásnou přihrávkou přes celou šířku pásma našel Guseva a ten z první dokázal překonat Francouze. Český tým se snažil ještě protestovat, stěžoval si na postavení Kaprizova, který měl bránit Francouzovi, to však sudí nepotvrdili.

28:14

Druhý gól během minuty a český tým je ve velkých problémech. 27 vteřin po úvodní brance český tým propadl v útočném pásmu a Rusové se dostali do přečíslení dva na jednoho. Tělegin našel obránce Gavrikova a ten zakončil do odkryté brány.

28:55

Ilja Kovalčuk tvrdě srazil Jana Koláče a dostává dvě minuty za faul kolenem.

29:48

Červenka zkoušel pálit, ale minul.

29:59

Červenka křižnou přihrávkou našel Růžičku, ale ten nedokázal trefil odkrytou bránu.

30:30

Růžička v další velké šanci, ale ani tentokrát se neprosadil.

12:13

Ilja Kovalčuk se vrací zpátky na trestnou laviic, když vysekl hokejku Adamu Poláškovi. Další možnost přesilovky.

32:13

34:05

Polášek pálil, ale nedokázal propálit chumel těl před Košečkinem.

34:13

Rusové jsou kompletní, nepovedená přesilovka českého týmu.

34:29

A přesilovku nabídl Jiří Sekáč tentokrát ruskému týmu, vysokou holí zasáhl Jakovleva.

35:49

Nesterov pálil po nabití od Guseva, Francouz ale dokázal pravým betonem.

36:06

Vojnov pálil od modré čáry, Francouz drží akcie českého týmu stále nad vodou.

36:29

Sekáč je na ledě, oslabení jsme ubránili.

36:53

Nakládalovo nahození Košečkin bez problémů zakročil.

37:20

Grigorenko střílel bekhendem, Francouz opět dokázal zasáhnout včas.

39:11

Radil pálil z mezikruží, Košečkin s problémy vyrazil puk a žádný z českých hráčů se nedostal k dorážce.

40:00

Druhá třetina skončila, Rusko vede 2:0.

Druhá třetina skončila a pro český tým to v semifinále nevypadá vůbec dobře. Během sedmadvaceti vteřin totiž dvakrát inkasovali z hokejek Guseva a Gavrikova. Poté mohl vrátit do hry český tým Martin Růžička, ale třinecký střelec hned 2x netrefil prázdnou bránu, která na něj zívala. Po druhé třetině tak Češi prohrávají o dvě branky.

Třetí třetina začíná, český tým musí dát do toho všechno a pokusit se o srovnání.

42:10

Červenka obkroužil bránu, ale nedokázal ani přihrát, ani vystřelit.

43:56

Český tým nedokáže rozehrát kotouč, Rusové dobře napadají a Nakládal poslal puk pouze na zakázané uvolnění.

Další rychlý přechod do útoku od tria Dacjuk, Gusev, Kaprizov, posledně jmenovaný pálil, Francouz byl ale připraven.

45:24

Petr Koukal byl z ničeho nic dobré šanci, ale zakončit nedokázal.

46:24

Kablukov fauloval a český tým má jedinečnou šanci snížit z přesilové hry.

47:46

Mozík 2x pálil od modré čáry, Košečkina ale nepropálil.

48:05

Řepík dalším z hráčů, který vypálil, ale trefil jen obránce Kiseleviče.

48:30

Rusové už jsou kompletní, přesilovka se nám opět nepodařila.

50:57

Poláškova rána od modré čáry, Košečkin opět připraven.

52:10

Koukal to z ostrého úhlu zkoušel, ale neprocpal puk do ruské brány.

53:37

Jordán minul bránu Košečkina, před kterou hlídkoval Řepík.

54:14

Ruský tým si vyžádal oddechový čas, aby vydechl a připravil se na bránění výsledku. Český tým má necelých 6 minut na to, aby se pokusil o srovnání.

55:56

Lukáš Radil vjel v plné rychlosti do útočného pásma, ale jeho střelu ruský brankář pokryl.

56:04

Erat se dostal ke střele, ale Košečkin vyráží do rohu.

58:00

Dvě minuty do konce a Francouz je na střídaččce, hrajeme v 6.

58:47

Rusové se brání znamenitě, český tým se snaží, ale nedokáže se vůbec prosadit. Minuta a třináct vteřin do konce základní hrací doby, potřeba jsou dvě branky.

59:39

Je rozhodnuto, Ilja Kovalčuk posílá puk do odkryté brány a posílá svůj tým do olympijského finále.

Je konec, český tým si o zlatou medaili nezahraje, zítra jej čeká zápas o bronz. Do finále postupuje ruský tým.

Opakování Nagana se nekoná, český tým nedokázal v semifinále s ruským týmem vstřelit ani jednu branku a s papírovým favoritem prohrál 0:3. O výsledku rozhodla půlminuta ve druhé třetině, kdy se dokázali prosadit Gusev a Gavrikov a dali tak Rusům pohodlné vedení. To mohl v následné přesilovce snížit Martin Růžička, ale dvakrát selhal před naprosto odkrytou bránou. Od té doby si čeští hráči nevypracovali pořádný tlak se šancemi, ojedinělé dobré akce dokázal navíc pochytat výborný brankář Košečkin. Nepomohla ani hra bez brankáře, ve které opět nepřišlo žádné přímé ohrožení ruské brány.

Navíc Kovalčuk pak trefil prázdnou bránu a potvrdil zasloužený ruský postup do finále. Tam na ně čeká vítěz duelu Kanada - Německo, který můžete také sledovat s námi prostřednictvím online přenosu. Zápas začíná v 13:10. Ve stejný čas budou hrát zítra čeští hráči o bronz s týmem, který druhé semifinále prohraje.

Ode mě je to dnes všem děkuji vám za pozornost a přeji pokud možno hezký zbytek dne.