Zemřel nejstarší americký olympijský vítěz Kiefer

ČTK ČTK
6. 5. 2017 10:22
Nejstarší olympijský vítěz z USA Adolph Kiefer zemřel ve věku 98 let. Legendární plavec získal zlato na hrách v Berlíně v roce 1936, kde vyhrál coby sedmnáctiletý trať na 100 metrů znak. Jeho olympijský rekord tehdy vydržel dvacet let, dlouho byl držitelem i světového maxima. Kiefer za celou kariéru absolvoval na 2000 závodů a prohrál jen dvakrát. Po konci kariéry vlastnil firmu, jejíž produkty pomohly výrazně k rozvoji plavání. Zemřel v pátek doma ve Wadsworthu v Illinois. Podle médií byl předtím dlouho hospitalizován se zápalem plic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 19 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy