Medvídek Míša osiřel. Zemřel autor maskota olympiády v Moskvě

ČTK ČTK
20. 7. 2020 18:33
Ve věku 84 let zemřel ruský výtvarník Viktor Čižikov, tvůrce maskota olympijských her v roce 1980. Jeho slavný medvídek Míša si dokázal získat srdce milionů fanoušků, třebaže moskevské hry bojkotovalo na šest desítek zemí na protest proti invazi Sovětského svazu do Afghánistánu.
Maskotem moskevské olympiády v roce 1980 byl medvídek Míša
Maskotem moskevské olympiády v roce 1980 byl medvídek Míša | Foto: Aktuálně.cz

O Čižikovově úmrtí informovalo nakladatelství, pro které pracoval jako ilustrátor především dětských knih. "Je symbolické, že nás opustil právě v době, kdy si připomínáme výročí moskevské olympiády," uvedli jeho zástupci na facebooku.

Čižikovův Míša uspěl podle webu MOV v soutěži, v níž komise vybírala z 60 návrhů na maskota moskevských her. Více než tři desítky let poté pamětníky zarazilo, nakolik se s jeho dílem shodoval polární medvídek, jeden z maskotů zimní olympiády 2014 v Soči.

"Ten bílý méďa, kterého vybrali, je celý okopírovaný od mého: oči, nos, pusa, úsměv, i když i to pokazili," rozhořčil se tehdy umělec v moskevském rozhlasu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy