Medvídek Míša osiřel. Zemřel autor maskota olympiády v Moskvě

ČTK ČTK
20. 7. 2020 18:33
Ve věku 84 let zemřel ruský výtvarník Viktor Čižikov, tvůrce maskota olympijských her v roce 1980. Jeho slavný medvídek Míša si dokázal získat srdce milionů fanoušků, třebaže moskevské hry bojkotovalo na šest desítek zemí na protest proti invazi Sovětského svazu do Afghánistánu.
Maskotem moskevské olympiády v roce 1980 byl medvídek Míša
Maskotem moskevské olympiády v roce 1980 byl medvídek Míša | Foto: Aktuálně.cz

O Čižikovově úmrtí informovalo nakladatelství, pro které pracoval jako ilustrátor především dětských knih. "Je symbolické, že nás opustil právě v době, kdy si připomínáme výročí moskevské olympiády," uvedli jeho zástupci na facebooku.

Čižikovův Míša uspěl podle webu MOV v soutěži, v níž komise vybírala z 60 návrhů na maskota moskevských her. Více než tři desítky let poté pamětníky zarazilo, nakolik se s jeho dílem shodoval polární medvídek, jeden z maskotů zimní olympiády 2014 v Soči.

"Ten bílý méďa, kterého vybrali, je celý okopírovaný od mého: oči, nos, pusa, úsměv, i když i to pokazili," rozhořčil se tehdy umělec v moskevském rozhlasu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy