Že jsou Japonci proti olympiádě? Nechápu, na nás všichni mávají, diví se Lavický

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 7. 2021 17:03
V olympijské vesnici je nejdéle ze všech Čechů, byť v malé, speciální, jachtařské, odříznuté od té centrální v srdci Tokia. Windsurfař Karel Lavický už stihl nasát trochu japonské atmosféry a stále ho překvapuje, kde se berou zprávy, že místní olympijské hry nechtějí. Však má s nimi jen ty nejlepší zkušenosti a stejně jako Japonce ani jeho nic nerozhodí, včetně blížícího se tajfunu.
Karel Lavický na OH v Tokiu
Karel Lavický na OH v Tokiu | Foto: Patrik Pollák

Tokio (od našeho zpravodaje) - Nikde davy turistů v národních barvách, žádné přeplněné fanzóny. Nebýt pár ukazatelů přilepených na stožárech veřejného osvětlení a transparentů označující jednotlivá sportoviště, možná byste ani nepoznali, že v Tokiu právě probíhají olympijské hry. 

Moc dobře už to poznal windsurfař Karel Lavický. Ten s trenérem, technikem či fotografem v jedné osobě Patrikem Polákem přicestoval do Japonska už 13. července. Od té doby tak měl dost času na rozkoukání se v olympijské bublině v Enoshimě, asi hodinu jízdy od hlavního města. 

"Jachting a windsurfing je totiž poměrně náročný sport na logistiku, a tak dostal od organizátorů výjimku, že můžou sportovci do dějiště přijet dřív než ostatní. Za tu dobu tady můžu říct, že to je hodně jiná a zvláštní olympiáda než ty předchozí," přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz už trojnásobný olympionik Lavický.

Absence diváků pro něj není až tak zásadní problém jako omezení pohybu, nemožnost se podívat na jiné sporty a neustálá izolace na pokoji. Japonská vláda ve spolupráci s pořadateli tím chrání občany před potenciálním šířením koronaviru. Navíc nechtějí dráždit místní, kteří jsou prý podle průzkumů výrazně proti pořádání sportovního svátku.

"Nechápu, kde se tyhle zprávy berou. Vůbec jsem se s nějakým nesouhlasem nesetkal, když se přesouváme z hotelu do mariny, tak na nás lidi mávají. Je tu spousta dobrovolníku, kteří se usmívají, jsou nadšení," uvedl. 

Pravda je, že se to v japonských médiích pěti kruhy jen hemží. Stačí zapnout televizi, když zrovna netrefíte pořad o vaření, pravděpodobně zrovna poběží nějaký sportovní přenos. Stejně tak na stránkách novin mezi japonskými znaky probleskují obrázky sportovců. 

A spolu s nimi ale je tam ale mapička východního pobřeží, ke které se blíží dofialova zabarvené oko. Vedle olympijských výkonů Japonci čile rozebírají i blížící se tajfun, který by měl v pondělí večer, nebo spíše v úterý přes den přejít i přes Tokio. 

I když to domorodci soudě podle reakcí v médiích berou jako rutinní záležitost a tahle "japonská bouřka" s větrem o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu je nemůže překvapit, organizátoři her už raději přesunuli veslařské soutěže, aby nic neriskovali.

"My máme podle programu v úterý volný den, takže nás se to netýká. Uvidíme, jak udeří tady v Enoshimě, nemyslím si, že bude moc silný. Problém bývá, když s sebou přinese velké vlny, to pak úplně vypláchnou marinu a všechno tam pak plave. Myslím ale, že Japonci mají detailní předpovědi a včas by nás upozornili, že si máme věci přesunout do bezpečí, to se nestalo," prohlásil Lavický.

Co se týče předpovědí počasí, sám se o ně musí jako windsurfař před závody zajímat. "Podívám se vždycky, odkud bude foukat, jak silný bude vítr. Do detailů se úplně nepouštím, to Patrik se tomu věnuje víc, ale taky na to nemá moc čas. Je to o dalším člověku, který by studoval vodu i mořské proudy," krčí rameny český reprezentant.

V neděli už absolvoval první rozjížďky ve třídě RS:X a patří mu po nich 23. místo. "Bylo to takové nahoru dolů. Hodně náročné podmínky, vítr nestálý, chvíli vůbec nefoukalo. Jsem ale hlavně rád, že už to začalo. Sezení na pokoji a koukání na televizi už mě nebavilo," dodává s úsměvem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy