Zavinili jsme si to sami, prohlásil Putin. Ruským sportovcům v účasti na olympiádě bránit nebude

ČTK ČTK
6. 12. 2017 19:18
Ruské úřady nebudou sportovcům zakazovat účast na nadcházejících zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin v reakci na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který v úterý Ruský olympijský výbor suspendoval za doping v Soči a rozhodl, že prokazatelně čistí ruští sportovci budou moci v Koreji závodit jen pod neutrální vlajkou.
Ruský prezident Vladimir Putin při proslovu v Nižním Novgorodu
Ruský prezident Vladimir Putin při proslovu v Nižním Novgorodu | Foto: Reuters

Lausanne/Moskva - "My, bez nejmenších pochyb, nebudeme vyhlašovat žádnou blokádu, nebudeme bránit našim olympionikům v účasti," řekl Putin během setkání s pracovníky automobilky GAZ v Nižním Novgorodu. Zmírnil tak rozhořčené reakce, v nichž se po vyloučení Ruska z OH ozývaly i výzvy k bojkotu olympiády.

"Je třeba přímo přiznat, že jsme si to sami zavinili, protože jsme k tomu poskytli důvod. Ale myslím si, že tento důvod použili - mírně řečeno - nepříliš čestně," řekl Putin.

Většina obvinění se totiž podle něj opírá jen o doznání bývalého šéfa ruské antidopingové laboratoře, jehož morální a etické kvality i duševní stav vyvolávají podle Putina pochybnosti. Jde o "skutečnosti, které nejsou nijak prokázány a které jsou do značné míry nedoložené", řekl.

Předseda MOV Thomas Bach doufá, že ruští sportovci možnosti startovat na olympijských hrách v Koreji pod neutrální vlajkou využijí. "Věřím, že v Pchjongčchangu bude reprezentovat nová generace čistých ruských sportovců, kteří pomohou postavit most k čisté budoucnosti ruského sportu," řekl Bach.

Vyšetřovatelé MOV neprokázali, že by o organizovaném dopingu v Rusku věděli nejvyšší státní představitelé. Důkazy sahají jen k ministerstvu sportu. O vývoj metod se staral hlavně bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře a nyní korunní svědek kauzy Grigorij Rodčenkov, který měl jako chemik přístup k nejnovějším poznatkům a dokázal je zneužít pro skrývání dopingu.

Vyšetřovatelé na základě elektronické komunikace zjistili kontakty mezi pracovníky ministerstva sportu, které tehdy vedl Vitalij Mutko, a jeho podřízenými organizacemi, jako byly ruská antidopingová agentura RUSADA nebo antidopingové laboratoře v Moskvě a Soči. "Nezávislé a nestranné důkazy ale neumožňují disciplinární komisi MOV s jistotou určit, kdo inicioval nebo kdo řídil tento plán," uvedla komise vedená Samuelem Schmidem.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval vnímá rozhodnutí MOV povolit start v Pchjongčchangu pod neutrální vlajkou jen ruským sportovcům, kteří nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi, jako varování do budoucna.

"Je to výstraha všem, kteří by chtěli jít podobnou cestou," řekl Kejval. "Nechci říkat, že to je dobré rozhodnutí, protože v tomhle případě neexistuje. Ale z těch, které leží na stole, tak mi přijde nejrozumnější."

Kejval i místopředseda ČOV a člen rady mezinárodní lyžařské federace FIS Roman Kumpošt uvítali, že sportovci bez dopingového hříchu můžou na hrách bojovat. "Na každé zprávě se snažíme najít to lepší a dobrá zpráva je, že ti poctiví, kteří procházejí dopingovými kontrolami a jsou z Ruska, tak budou mít možnost startovat," řekl Kejval.

Výkonný výbor MOV na základě závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a individuální případy podvodů při hrách před čtyřmi lety v Soči, v úterý vedle vyloučení Ruska a umožnění startu neutrálních sportovců také nařídil Rusku zaplatit 15 milionů dolarů (326 milionů korun) za náklady vyšetřování a na boj proti dopingu.

 

Právě se děje

Další zprávy