Z tuctu hokejistů měla pozitivní test polovina. Reprezentaci před ZOH trápí covid

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2022 15:41
Hokejová reprezentace se hned v úvodních dnech přípravy na olympijský turnaj v Pekingu potýká s koronavirem.
Manažer reprezentace Petr Nedvěd má starosti, v národním týmu řádí covid.
Manažer reprezentace Petr Nedvěd má starosti, v národním týmu řádí covid. | Foto: ČTK

Z dvanáctky hráčů, kteří postupně dorazili na sraz trenérovi Filipu Pešánovi z přerušené Kontinentální ligy, jich je aktuálně šest mimo hru po pozitivním výsledku testu. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Vedle šestice s aktuálně pozitivními testy vyšly stejně výsledky již během týdne dalším dvěma hráčům. Ti už ale naposledy byli negativní, takže se mohli zapojit zpátky do přípravy. Na dnešním tréninku měl mít Pešán k dispozici při různě načasovaných příjezdech z klubů KHL devět hráčů, trénovat ale mohli jen obránci Lukáš Klok, Jakub Jeřábek a Libor Šulák a útočník Radan Lenc.

"Situace je složitá a mění se téměř na hodinové bázi. Vždy až ráno v den tréninku řešíme, kolik lidí bude schopno trénink absolvovat. Nedokážu teď vůbec říct, kdo a jak dlouho bude v izolaci, ale pozitivní i negativní hráči se stále testují na denní bázi. Nikdo nemá žádné příznaky, vše jsme zjistili pouze na základě testů. I když ty tréninky byly v pár lidech, byly na ledě kondičně náročné a hráči chodili i do posilovny," řekl novinářům v on-line rozhovoru trenér Pešán.

Hráči z KHL se pod jeho dohledem udržují v tréninku od pondělí. "Hráči s pozitivními testy okamžitě opouští tým a odchází do domácí izolace. Jeden negativní test vrací hráče zase zpátky do týmu. Museli jsme tomu všemu uzpůsobit i celý náš program. Nejenže jsme začali o týden dříve po přerušení KHL, ale tréninky jsou v malém počtu. Na tréninku jsme měli maximálně čtyři hráče, trénovali jsme dokonce i dvakrát v počtu dva hráči a brankář. Ty tréninky jsou samozřejmě velmi atypické," připustil Pešán.

První část hokejistů má odletět do Pekingu charterem s českou výpravou ve čtvrtek 27. ledna. "Dnes pozitivní sportovec do letu nemůže sednout a musí počítat s odkladem odletu," poukázal šéflékař olympijského týmu Jiří Neumann na přísná olympijská pravidla, platná od pondělí. Sportovci či členové realizačních týmů, kteří 30 a méně dní před odletem prodělali koronavirus, musejí mít před odletem pět negativních PCR testů v pěti dnech po sobě a schválení čínské strany, že mohou odcestovat. Druhá část hokejistů s hráči z extraligy a dalších evropských soutěží má letět 2. února.

Do skupiny hráčů z KHL patří vedle dnes trénující čtveřice ještě brankáři Šimon Hrubec, Roman Will a Patrik Bartošák, obránci Ronald Knot, Vojtěch Mozík a David Sklenička a útočníci Tomáš Hyka s Lukášem Sedlákem. V posledních dnech se připojil k mužstvu také asistent Jaroslav Špaček, druhý z asistentů Martin Straka ještě zůstává v domácí izolaci.

"Uvidíme, v kolika skupinách nakonec do Pekingu odletíme. Někteří hráči byli dokonce negativní při odletu (z klubů), po příletu byli pozitivní a po dvou dnech jsou zase negativní. Je v tom vážně hrozný guláš," uvedl Pešán.

Minulý týden ve čtvrtek ohlášená nominace s 24 hráči ještě není konečná. Uzavře se definitivně v pondělí, pak už jsou změny možné jen ze zdravotních důvodů. Jedno místo si Pešán s generálním manažerem Petrem Nedvědem, jenž má za nominaci hlavní zodpovědnost, nechali volné. Veřejně zaznít by mělo v sobotu. "Na tohle téma jsme měli dlouhou debatu s Petrem Nedvědem a Jardou Špačkem. Myslím, že to jméno oznámíme už zítra," řekl Pešán. Vzhledem k okolnostem čítá jen seznam náhradníků 30 jmen.

V případě, že by měli hráči koronavirus a nemohli do Číny letět, naskočí za ně některý z náhradníků. "Řeší se to jako v případě zranění," řekl šéf české mise Martin Doktor.

V tuto chvíli se vedení národního týmu možnými změnami v nominaci nezabývá. "Prozatím s tím nijak míchat nebudeme, ani to nejde. Sledujeme hráče, kteří hrají, i když jich moc není. Ale nemáme teď šanci cokoliv měnit, jen hráče testujeme a počítáme. Mezi těmi náhradníky jsou ale hráči, kteří jsou kompletně informovaní ohledně všech věcí, které jsou potřeba k tomu, aby hráč mohl odletět," uvedl Pešán.

Od soboty večer už bude tým až do čtvrtečního odletu v "bublině". "Budeme jen na hotelu a v O2 areně. Dosud - jak hráči postupně přijížděli - to ještě oficiální bublina nebyla. Od soboty ale budeme přímo v hotelu vedle O2 areny, takže budeme chodit z kabiny na hotel suchou nohou," přiblížil Pešán.

Zvažoval i možnost zrušení kempu až do dne odletu. "Ve hře to bylo, ale sami jsme si říkali, že bychom také mohli zjistit tři dny před odletem, že je půlka týmu pozitivní. Nechci vypadat jako alibista, ale ta situace vážně není jednoduchá. Ale popereme se s ní. Jsou týmy, které jsou dávno zavřené v bublině ve velkém počtu hráčů. Ale i ty, které kemp ještě vůbec nerozběhly," konstatoval Pešán.

Před OH čeká národní tým v neděli 6. února tréninkové utkání se Švédskem. Do turnaje vstoupí Češi ve středu 9. února zápasem proti Dánsku. O dva dny později hokejisty čeká v základní skupině B souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února nastoupí proti Rusku.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový obránce Krejčík bude hrát po osmi letech znovu za Spartu

Hokejový obránce Jakub Krejčík se po osmi letech vrací do Sparty. Třicetiletý český reprezentant podepsal s pražským klubem smlouvu na tři roky.

"Po odchodu Tomáše Pavelky do Finska nám chyběl ofenzivní bek. Jakub Krejčík má skvělé hokejové kvality, což dokazuje jeho pravidelná účast v reprezentaci," uvedl sportovní ředitel Petr Ton na klubovém webu.

Krejčík nastupoval za Spartu v sezoně 2013/2014, kdy Ton ještě hrál v útoku. S klubem tehdy získali Prezidentský pohár pro vítěze základní části a bronzové medaile. "Od té doby získal ohromné zkušenosti v zahraničí. Slibujeme si od něj, že nám pomůže navázat na letošní výkony. Jak bodovým přínosem, tak v celoplošném pojetí hry," řekl Ton.

Slávistický odchovanec Krejčík odešel v roce 2014 ze Sparty do švédského Örebra. Během kariéry nastupoval také v KHL za Lva Praha, Záhřeb, Jokerit Helsinky a naposledy Dinamo Minsk v této sezoně. Vyzkoušel si i finskou ligu a v letech 2017 a 2018 slavil extraligové tituly s Kometou Brno.

S reprezentací získal bronz na mistrovství světa v roce 2012. Letos vypadl z týmu při závěrečném zužování nominace před šampionátem ve Finsku.

Těší se na spolupráci s novým koučem Sparty Pavlem Paterou. "Má své vize moc dobře srovnané. Je to pro něj i pro nás obrovská výzva. Chceme vyhrávat. Má v sobě vítěznou mentalitu. Věřím, že to nebude vůbec špatné," řekl Krejčík.

Věří, že dokáže Spartě pomoct i produktivitou. "I když se mi minulou sezonu góly dávat nedařilo, vždycky jsem tíhnul k útočení. Myslím, že ve Spartě bude tým více ofenzivně naladěný než v Minsku," prohlásil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ekonom Dlouhý končí v týmu prezidentových poradců, důvod neuvedl

Ekonom Vladimír Dlouhý odchází z týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Prezident Hospodářské komory ČR to potvrdil webu Respekt.cz. Důvody svého konce v poradním týmu neuvedl. Podle serveru nebyl Dlouhý spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem České národní banky Aleše Michla.

Dlouhý svůj odchod z týmu prezidentových poradců bez dalších podrobností potvrdil. "Ano, bez dalšího komentáře," řekl Respektu. Podle serveru Dlouhý rozhodnutí údajně oznámil hlavě státu o víkendu, kdy se ještě po Zemanově boku účastnil jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru. Přednášel na vysoké škole a v letech 2006 až 2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR. V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby, počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory ČR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy