reklama
 
 

Valachová pošle juniorům 200 milionů. Projevit by se měly už na zimní olympiádě v Koreji

22. 8. 2016 14:58
Podle ministryně školství Kateřiny Valachové není systém financování sportu v Česku dokonalý. Proto plánuje investici ve výši 200 milionů do juniorských reprezentací.

Praha – Systém financování sportu není podle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové ideální. Reprezentanti podle ní nemají potřebné zázemí.

"Řada našich vrcholových sportovců se takříkajíc připravuje na koleně. Také financování přípravy reprezentace ze strany juniorů a reprezentace do 23 let je nedostatečné," uvedla v pondělí na setkání s novináři.

Nejvíce chyb má podle ní příprava u individuálních sportů. "Určitě potřebujeme přidat v rámci gymnastiky, ale také v rámci zimních sportů z hlediska individuální přípravy," uvedla Valachová. O problémech s nedostatkem peněz prý mluvila se samotnými sportovci.

Stejné to je podle ní u krasobruslařů a rychlobruslařů. "Samozřejmě jsou to spíše jednotlivci, ale jejich zázemí včetně třeba infrastruktury potřebné pro přípravu na té nejvyšší úrovni není na dobré úrovni,“ řekla. Naopak dobře jsou na tom biatlonisté. U tohoto sportu ministryně pochválila také přípravu dětí a mládeže.

Mladí dostanou 200 milionů

Ze situace teď mohou nejvíce vytěžit zimní olympionici, kteří se zúčastní olympiády v Pchjongčchangu v roce 2018.

"Nemůžeme peníze posílat v roce olympiády, to bychom šli s křížkem po funuse. Ale naopak zhruba dva roky dopředu, aby se mohli náležitě připravit," vysvětlila  Valachová. Zvýšené finanční prostředky na reprezentaci pro zimní olympiádu mají sportovci dostat už v těchto měsících.

Na podporu sportu dětí a mládeže má jít v roce 2017 miliarda korun. Z toho 800 milionů korun půjde podle Valachové do sportovních oddílů. Zbylých 200 milionů korun poputuje na přípravu juniorů a českých reprezentantů do 23 let. Ministryně si od toho slibuje lepší výsledky na olympijských hrách a chce tím zároveň motivovat mladé sportovce.

Reprezentantům, díky kterým České republika v medailové bilanci na LOH v Riu de Janeiro skončila na 43. místě v pořadí národů, ministryně poděkovala.

Co do medailového zisku skončila pro Česko olympiáda v Riu de Janeiro skvěle, a ne že ne, tvrdí sportovní komentátor Aktuálně.TV Luděk Mádl. | Video: Luděk Mádl |  03:05

autor: Markéta Rizikyová | 22. 8. 2016 14:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama