Proti covidu kloktejte ústní vodu, radil lékař. Teď odmítá, že je zdrojem nákazy

Ondřej Zoubek ČTK Ondřej Zoubek, ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2021 17:42
Vlastimil Voráček. Lékař, který se dlouhá léta staral mimo jiné o zdraví českých tenistů a tenistek v Davis Cupu a Fed Cupu, ale zůstával stranou zájmu široké sportovní veřejnosti. Ovšem den před zahájením olympijských her je jeho jméno v tuzemsku tím nejskloňovanějším. Do Tokia letěl nenaočkovaný a jako první z české výpravy měl pozitivní test na koronavirus.
Lékař Vlastimil Voráček byl u úspěchů českého týmu ve Fed Cupu (na snímku s Markétou Vondroušovou).
Lékař Vlastimil Voráček byl u úspěchů českého týmu ve Fed Cupu (na snímku s Markétou Vondroušovou). | Foto: ČTK

Vlastimil Voráček byl součástí lékařského týmu českých olympioniků už na hrách v Londýně a Riu de Janeiro před devíti a pěti lety. Do Japonska cestoval vládním speciálem a Seznam Zprávy ve středu zjistily, že právě on byl prvním pozitivně testovaným členem výpravy.

Sám Voráček se ale ohradil proti označování za zdroj nákazy. Příznaky covidu  neměl a nemá. Není podle něj jasné, kdo koho mohl infikovat

"Ohledně olympijských her v Tokiu byly zadány určité předpoklady organizátory her, podle kterých se může sportovec a doprovod účastnit. Očkování bylo zadané jako dobrovolné," uvedl.

Lékař je přesvědčen, že odletěl zdravý. "Kromě proběhlých povinných negativních PCR testů před odletem, dokonce v rozdílných laboratořích, se testuji nezávisle i sám a kontroluji a udržuji imunologicky relevantní parametry v krvi a tím si zvyšuji odolnost. Předem a ani do dneška jsem neměl a nemám žádné klinické příznaky covidového onemocnění a jsem kompletně fit," uvedl ve vyjádření pro média.

Český olympijský výbor (ČOV) Voráčkovu identitu nejdříve tajil, protože podle slov ředitele komunikace Tibora Alföldiho věřil, že jde o první a poslední případ nakaženého člověka v týmu.

Jenomže brzy vyšlo najevo, že pozitivní jsou i další cestující z onoho speciálu, a to beachvolejbalista Ondřej Perušič, kouč beachvolejbalistek Simon Nausch a také stolní tenista Pavel Širuček a Nauschova manželka Markéta Nausch Sluková, pro které olympiáda předčasně skončila.

A jelikož ČOV připustil, že ne všichni a ne po celou dobu letu do Tokia dodržovali přísná protiepidemická opatření, obávají se den před startem sportovního svátku i další spolucestující, aby nebyli pozitivně testováni.

Sociální sítě okamžitě zaplavila obrovská kritika směrem k ČOV i k samotnému Voráčkovi, který nepodstoupil vakcinaci proti covidu, byť z pozice zdravotníka mohl být naočkovaný již několik měsíců. Ke kritikům se ostatně přidal i premiér Andrej Babiš.

Voráček, vyhlášený ortoped s dlouholetou praxí v Česku i Německu, kam v roce 1968 v deseti letech s rodiči emigroval, očkování odmítl a v říjnu minulého roku radil proti covidu bojovat kloktáním ústní vody.

"Němečtí vědci nedávno zveřejnili studii, která ukazuje, že kloktání běžně dostupných ústních vod může významně ovlivnit přenášení koronaviru," odkazoval se na německou studii v rozhovoru pro web Vitalia.cz.

Voráček dodal, že samozřejmě samotné kloktání neléčí, ale brání viru v dalším šíření. "Množství virů se kloktáním sníží, protože dezinfekce ústní vodou je likviduje. Virus se tak výrazně redukuje," popisoval vedoucí lékař Centra rehabilitace a integrované medicíny Crimed v Poděbradech.

Malým dětem, které ještě ústní vodu kloktat nezvládnou, doporučoval Voráček jako prevenci cucat pastilky nebo používat bylinné kapky.

V interview pro Edukafarm.cz lékař prozradil, jak se dostal ke spolupráci s českými sportovci. "Otec hrával českou házenou v národním týmu, já jsem se dostal k házené či k atletice a měl jsem nakročeno do nejvyšší německé ligy, ale upřednostnil jsem studium medicíny," vysvětloval.

"Díky kontaktu s profesorem Pavlem Dunglem a hlavně přes spolupráci s profesorem Pavlem Kolářem jsem se octl mezi sportovci. Všechna utkání, kterých jsem se účastnil, byla unikátní a užil jsem si je. Kdykoliv se na mě sportovci obrátí, snažím se jim pomoct," pokračoval Voráček.

"Tenis má v Čechách velkou tradici a brzo se tady vyvinula systematika v tréninku. Je zásluhou tradice, odhodlanosti rodičů a české tenisové školy, že je český tenis tak úspěšný," mínil ortoped. Také do Tokia letěly české ženy s velkými ambicemi, minimálně na startu soutěží se však budou muset obejít bez Voráčkovy pomoci.

Navíc se částečně na jeho hlavu sypou negativní reakce. "Neskutečně podceněná logistika sportovců je v našich očích čistým amatérismem. V letu do Japonska pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti ani v letadle," uvedl David Trávníček, šéf agentury Sport Invest, která zastupuje beachvolejbalový pár Nausch Sluková, Barbora Hermannová.

Místo aby ČOV podle Trávníčka splnil v praxi svůj jediný úkol, dostat zdravé sportovce na místo konání olympiády, vznikla ostuda. "Je z toho situace, ve které vedle mnoha zničených sportovních snů bere zasvé také dobrá mezinárodní pověst českého sportu jako celku," doplnil.

Cyklista Leopold König na Twitteru srovnával s Tour de France. "Čtyři roky dřete na olympiádu a potom vás dostane amatérismus druhých. Tři týdny Tour bez jediného nakaženého. Proč? Čistá profesionalita. Týmy k sobě nikoho nepustily. Realizační tým roušky všude. Takže to jde," psal.

Samotného Voráčka se zastal bývalý vodní slalomář, olympijský vítěz z Barcelony 1992 a lékař Lukáš Pollert. "Dav má o vině vždy jasno a lynč je na dosah. Vše kvůli pozitivnímu testu, který neznamená ani nakažení? Sportovci mohli nakazit lékaře, stejně i naopak. Vinen je test, který se vůbec nemusel dělat," zveřejnil na sociálních sítích.

 

Právě se děje

Další zprávy