Nekoukám na soupeře, snažím se být pozitivní, říká rychlostní kanoista a adept na medaili Fuksa

ČTK ČTK
14. 8. 2016 9:43
Rychlostního kanoistu Martina Fuksu čekají na olympijských hrách rozjížďky na kilometrové trati, na které by měl patřit k jednomu z favoritů na medailové umístění.
Martin Fuksa
Martin Fuksa | Foto: Jakub Plíhal

Rio de Janeiro - Na internetu kanoista Martin Fuksa viděl fotku, na níž slavný plavec Michael Phelps plave a hledí vpřed, o kousek za ním je jihoafrický soupeř Chad Le Clos a dívá se na něj. A u ní slogan: "Vítězové se soustředí na vítězství, poražení na vítěze." To přesně chce Fuksa naplnit svým přístupem na olympijských hrách v Riu, kde ho čekají v pondělí rozjížďky na kilometrové trati.

Mohl by si stěžovat. Na skromné bydlení ve vesnici, na nevýraznou stravu v tamní jídelně. Na zdlouhavou dopravu na jezero Rodrigo de Freitas, na tamní podmínky na trénink při závodech veslařů i na vysoké vlny způsobené častým větrem od moře.

Fuksa není náročný

"Nejsem žádný megarozmazleňák, aby mě tady něco štvalo, jsem naprosto spokojenej," prohlásil Fuksa v Olympijské vesnici. "Co se týče závodiště, pádloval jsem už na regulérnějších, ale neřeším nic, je to prostě olympiáda a já se budu snažit co nejvíc," slíbil.

Na zádrhele a nepříjemnosti je připravený. Nehodlá se jimi zabývat. První dojmy z vesnice? "Naprosto v pohodě a suprácký, těšil jsem se sem hrozně moc, všechno splnilo moje očekávání," uvedl vicemistr světa na kilometru na své první olympijské misi.

Podmínky jsou pro všechny stejné

Nějaký problém v přípravě? "Naprosto bez problémů," ujistil. V Riu je šest dní, má za sebou tréninky, při kterých si překáželi na jezeře s veslaři. "Jsou to pro všechny stejné podmínky," řekl.

Neděsí se ani větru a vysokých vln, které notně potrápily veslaře. "Věřím, že na ty naše závody vítr ani vlny nebudou. Samozřejmě, že mi to nevyhovuje, ale ostatním závodníkům také ne, máme rádi klidnou hladinu. Ale takhle to prostě je a my s tím musíme počítat," konstatoval.

Fuksa: Snažím se být pozitivní

"Netrápí mě nic. Ani nesmí. Jsem pozitivní, i když není všechno stopro. Snažím se brát to pozitivně a věřit tomu, že na ten náš čas bude všechno v pohodě," prohlásil.

Zabydlel se, najel si na své rituály, které nerad mění. Nevyužije proto ani byt na Copacabaně, v blízkosti laguny, aby měl blízko na závody. "Mám všechny věci tady, mám to tady v klidu. Samozřejmě cesta tam je delší, budu muset vstávat dřív, ale pro mě to bude výhoda," bral to zase pozitivně. "Budu dřív na nohách a dřív rozhejbanej," pousmál se.

Soustředím se na jen na sebe

V Riu nasává atmosféru a zatím nepociťuje výraznou nervozitu z blížícího se životního závodu. "První napětí přišlo, když jsem se díval na veslaře Ondru Synka. To jsem byl nervózní i za něj, protože mě to za chvíli čeká. Jinak jsem úplně v pohodě, až se tomu divím. Nervozita a všechno okolo přijde. Ale teď je to dobře, po týdnu v nervozitě bych na start ani nemusel chodit," domníval se.

Zprávy o tom, v jaké formě je třeba největší soupeř Němec Sebastian Brendel, nemá. Nevyhledává je a nechávají ho naprosto klidným. Přesně podle sloganu u fotky Phelpse. "To já přesně udělám. Nekoukám na soupeře, budu se soustředit sám na sebe a to, myslím, bude nejlepší," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy