V olympijské zátoce smrdí benzín a plavou odpadky. Stát se může všechno, věští český jachtař

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
21. 7. 2016 14:19
Viktor Teplý patří do tria závodníků, kteří budou na olympijských hrách reprezentovat český jachting ve třídě Laser. Na dvou světových šampionátech se mu letenku do Brazílie získat nepodařilo, ale začátkem dubna si pro ní dojel v kontinentální regatě na Mallorce. Tento týden se pak s užitečnými poznatky vrátil z třítýdenního soustředění v Riu. "Před čtyřmi lety v Londýně jsem skončil na 28. místě. Letos bych se chtěl protlačit mezi elitní patnáctku,“ prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Viktor Teplý
Viktor Teplý | Foto: Jachting.cz

Jak složitá byla pro vás cesta na olympijské hry?

V roce 2014 i loni jsem na světových šampionátech skončil vždy těsně za postupujícími jachtaři. Poslední možnost jsem měl letos v dubna v kontinentální regatě na Mallorce. Na dvě volná místa jsem patřil s Rusem Komissarovem mezi nejvážnější favority, což se nám oběma podařilo potvrdit.

Takže pro letenku jste si už dojel v pohodě?

Naopak, byly to velké nervy. První den jsem jel spíš opatrně a byl jsem za to potrestán pěti jachtaři, kteří skončili přede mnou. Druhý den už se mi vydařil a zařadil jsem se do zlaté skupiny. V ní bojovali o Rio kromě Rusa ještě Řek a Slovinec, ale nakonec jsem oba porazil a mohl mít radost z účasti na své druhé olympiádě.

Po radosti však přišla starost, protože se s vámi rozloučil trenér Luka Radelič z Chorvatska. Jak jste to řešil?

Musel odejít kvůli domluvené práci v Norsku, což samozřejmě nebylo příjemné. V této složité situaci, pouhé čtyři měsíce před olympiádou, mně však pomohl taťka. Je to zkušený trenér, který má za sebou několik olympijských her a působil i v zahraničních týmech. Nešel jsem do neznámého světa, rozumíme si, naše spolupráce funguje velice dobře.

Jaké jsou vaše ještě čerstvé dojmy z Ria?

Je to krásné město i jeho okolí. Méně spokojenosti je už s bezpečností, zvláště za tmy a v malých uličkách. Já jsem se zatím s nějakým "agresorem“ nesetkal. Jen mě zastavila jedna z mnoha prostitutek a oslovila mě mužským hlasem. Tak jsem od ní rychle utekl. Daleko příjemnější bylo v přístavu setkání s metrovou želvou. Poplácal jsem ji po krunýři a popřál dobrou chuť, protože se zřejmě vydala hledat něco přijatelného mezi odpadky (smích).

Jaké podmínky v často kritizované špinavé vodě čekají na jachtaře?

V Riu jsem byl deset dní na testovací regatě už loni a od té doby se čistota vody v zátoce nezlepšila, plave tam doslova spousta pevných odpadků. Navíc určitě existuje i hrozba bakterií, což se samozřejmě nepozná. Jen jsem slyšel, že několik sportovců dostalo do předchozího zraněného místa zánět. Zatím jsem byl podobných problémů ušetřen. Pro jachtaře pak není jednoduché zvládnout velké proudy, které se často mění. Voda teče ven ze zátoky i dovnitř. A občas je cítit i jakýmsi benzínem, což pak špiní loď.

Kolik závodů vás v této zátoce čeká?

Celkem čtyři a tři pak v moři, kde je voda sice čistší, ale zase je tam víc větrno. Nicméně je tam určitě blíž k normálnímu jachtingu.

Jaký je váš názor na virus zika?

Natíral jsem se různými mastmi, abych odpudil komáry, ale ti mě stejně poštípali. Nic negativního se zatím u mě neprojevuje, takže avizovanou hrozbu viru zika neřeším. Prý tam štípají pořád, ale o žádném zdravotním problému jejich vinou jsem od nikoho neslyšel.

Jaké informace máte o soupeřích?

Na startu nás bude kolem padesáti a medailové ambice jich má nejméně deset. Vzhledem k nepříznivým podmínkám, v nichž se závody uskuteční, je však možné cokoliv. Bude záležet na tom, jak se kdo s různými překážkami vyrovná.

A jaký máte program do prvních závodů?

Do Brazílie odletím 28. července a do té doby se budu věnovat hlavně fyzičce. V Riu si pak vyzvednu loď, která mně bude určena, v několika trénincích si ji vyzkouším a 8. srpna mě čeká start prvního závodu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy