Veslování tentokrát necinkne. Úspěch by bylo finále, medaile zázrak, říká Chalupa

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 7. 2021 11:06
Fanoušci veslování byli dlouhá léta zvyklí, že na olympiádě Češi patří minimálně ve skifu mezi favority. Na hrách v Tokiu to ale kvůli neúčasti Ondřeje Synka a Miroslavy Topinkové Knapkové už neplatí, říká Václav Chalupa.
Jan Fleissner na olympiádě v Tokiu 2020
Jan Fleissner na olympiádě v Tokiu 2020 | Foto: Reuters

Dnes třiapadesátiletý Chalupa se zúčastnil šesti olympijských her, na nichž si v roce 1992 v Barceloně dojel pro stříbrnou medaili. Ze světových šampionátů má čtyři stříbrné kovy a tři bronzové. Třikrát se stal vítězem Světového poháru.

"Na Lipně se s manželkou staráme o penzion, vedu tamější veslařský klub, pořádám různé sportovní akce a snažím se plnit přání amatérských zájemců o veslování. Stále sleduji výkony i výsledky nejlepších českých závodníků, zvláště pak těch, kteří si zajistili účast na olympijských hrách," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Největší hvězdou měl být skifař Ondřej Synek, váš bývalý soupeř, ale původně plánovaný start na olympijských hrách zrušil. Co byste k jeho rozhodnutí řekl?

Myslím si, že jeho rozhodnutí ovlivnilo víc důvodů. Patří ke starší generaci a něco podobného jsem zažil i já. Vždy moc toužil vyhrávat, byl to dravec a znepříjemňoval mně život (smích). Na posledním mistrovství světa jel dobře, ale skončil čtvrtý, což pro něj bylo zklamání. Byl to asi první neúspěch, který ho trochu ranil. Začal o sobě pochybovat, což ho oslabovalo, a proto zkusil s Jakubem Podrazilem dvojskif.

Bylo to však v období, kdy se žádné závody z důvodů pandemie nekonaly a trénink nestačil. A když přece jen mohli s někým změřit své síly, tak jim to podle představ nešlo. Na lodi nestačí jen podávat kvalitní výkony, skifaři si musejí rozumět, což se zřejmě nestalo. Ondra se proto vrátil k singlu, ale ani v něm se mu nedařilo a tak se rozhodl, že pouze pro účast na olympiádu nepojede. Vše, co v poslední době prožíval, se v jeho letech podepsalo i na zdravotním stavu, takže s jeho rozhodnutím lze jen souhlasit.

Mezi sedmi českými veslaři je místo Synka Jan Fleissner. Co lze od něj čekat?

Je to mladý skifař se zkušenostmi z juniorského života. Čeká ho první velký závod, který ho může se získanými zkušenostmi dále posunout. Olympijské hry jsou něco výjimečného, což by pro něj měla být velká motivace. Může jet bez stresu, nikdo od něj moc nečeká, může jen překvapit.

Dvojskif Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová skončil v Riu desátý. Mají tato děvčata na lepší umístění?

Je to zkušená posádka, které se podařilo dřinou, vytrvalostí a houževnatostí překonat delší stagnaci. Na mistrovství Evropy v Račicích si hodně nečekaně dojely pro zlatou medaili, a protože jsou optimisticky naladěny, tak oprávněně mají ambice na lepší výsledek, než jakého dosáhly před pěti lety v Riu. Netají, že jejich cílem je postup do finále A.

Dvojskif Jan Cincibuch, Jakub Podrazil našel cestu na olympiádu až v dodatečné kvalifikaci. Čekal jste, že se jim to podaří?

Tato posádka se dala dohromady až v průběhu sezony, takže už samotný postup do Tokia je velkým úspěchem. Je otázka, zda v krátkém čase dokázali zvládnout potřebnou část přípravy. Výsledky ze závodů Světového poháru naznačují, že nepatří mezi outsidery, rozumějí si.

Reprezentační sedmičku doplňuje dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek. Jsou schopni se prosadit i v očekávané velké konkurenci?

Zvládli řadu těžkých závodů, jsou to velcí bojovníci a jejich výkony mají vzestupnou tendenci. Osmatřicetiletého Vraštila čeká už třetí olympiáda, takže má i bohaté zkušenosti. Jejich velkým snem je postup do finále, takže pokud se jim v semifinále sejde všechno, co je potřeba, a neopustí je štěstí, tak by se jim mohl splnit.

Takže co byste považoval u olympijské sedmičky za úspěch?

Každý postup do finále A a za zázrak bych považoval zisk některé z medailí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy