Ve jménu silného národa. Bizarní normy drtí čínské sportovce a jejich olympijské sny

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 10. 2020 7:31
Čína bere příští olympijské hry nejenom jako sportovní svátek, ale hlavně jako šanci ukázat sílu národa, který už rok bojuje s ničivou koronavirovou nákazou. Také proto vymyslela pro své sportovce jednotné kvalifikační normy, jež však mnohým z nich olympijský sen spíše zničí. Nezřídka je totiž nutí k činnostem ani zdaleka nesouvisejícím s jejich disciplínami.
Čínská oštěpařka Lü Chuej-chuej na olympiádě 2016 v Brazílii, ilustrační obrázek.
Čínská oštěpařka Lü Chuej-chuej na olympiádě 2016 v Brazílii, ilustrační obrázek. | Foto: Reuters

"Vítězit na olympiádě v Tokiu je mise, která nám byla dána, abychom přispěli k velkému oživení čínského národa. Náhlé rozpoutání pandemie nám přináší nové výzvy k dokončení tohoto úkolu. Čínští sportovci musí pracovat tvrdě, odvážně přijmout misi za svou a ukázat nezdolnost národa schopného vzdorovat všem katastrofám."

Pár vět z oficiálního oznámení o zavedení nových kvalifikačních norem pro čínské sportovce. Patrně jim mají dodat dostatek motivace a přimět k přijetí částečné zodpovědnosti za obraz komunistického státu.

Zatímco v minulosti se Číňané ve velkém soustředili především na sběr zlatých olympijských medailí, nyní chtějí jednotnými fyzickými standardy primárně podpořit obecné zdraví národa a změnit přemýšlení zlenivělé mladé generace.

Dosáhnout toho chtějí stejnými pravidly pro všechny reprezentanty.

Kdo se chce podívat na olympiádu, musí vedle kvalifikačních limitů mezinárodní asociace svého sportu projít ještě čínským testem fyzické zdatnosti, který je rozdělen na tři části. V každé z nich může sportovec získat nejvíce 100 bodů, přičemž k úspěšnému absolvování potřebuje minimálně 75 bodů z každé části a aspoň 240 bodů z celkových 300.

Každý se teď musí prokousávat změtí tabulek a všemožných úkolů.

Podle amerického časopisu Foreign Policy doplatili na přísná pravidla naposled někteří plavečtí reprezentanti. Přibližně polovina z nich měla být z národního týmu vyřazena, protože neuspěli v testech na kliky, v dlouhých bězích nebo při posilovacím cvičení bench-press.

Propadli také nejlepší čínští lyžaři a nemohli kvůli tomu v létě odcestovat na tréninkový kemp do Norska. Vykopnutí z reprezentace potkalo rovněž možné soupeřky Ester Ledecké či Evy Samkové na snowboardu.

Bizarní rozměr celé záležitosti dokresluje aplikace norem i do oblasti neolympijských sportů, u kterých fyzická složka nehraje téměř žádnou roli. Náročným výkonnostním testům se údajně nevyhnou ani šachisté.

Marné jsou jakékoliv případné nářky. "Šachisté jsou také sportovci. Měli by ukázat závodního ducha a přispět k pozitivní image našeho sportu," souhlasil s nařízeními šéf čínského šachového svazu Ču Kuo-pching.

To James Palmer z Foreign Policy upozornil na to, že některá měřítka mohou výrazně ohrozit zdraví testovaných sportovců. Jedním z nich je totiž také index tělesné hmotnosti BMI (body mass index), byť je mezi odborníky považován za dost nedokonalý indikátor "zdravé" váhy.

Čísla, která čínské autority nastavily jako potřebné BMI, znamenají pro většinu lidí nebezpečnou podváhu. Přitom třeba francouzští házenkáři Bertrand Gille a Didier Dinart měli na olympiádě 2012 v Londýně podle hodnot BMI nadváhu, a přesto vybojovali s národním týmem zlato.

Státní sportovní programy v Číně vytrhávají talentované děti odmalička ze škol a tvrdým tréninkem je připravují na sportovní kariéru. Neúspěch však čínští komunisté nepromíjejí a sportovci vyřazení z programů končí v některých případech bez vzdělání, v nouzi a naprostém zapomenutí.

Jako bývalý gymnasta a vítěz univerziády Čang Šang-wu, z kterého se stal bezdomovec. Gymnastické triky předváděl za drobné na ulici, pak začal krást a nakonec byl odsouzen k více než čtyřletému vězení.

Reprezentantů, kteří teď najednou budou muset čelit otázce, co dělat bez sportu, bude kvůli novým standardům nejspíš přibývat. Na základě testů v mnoha případech zcela irelevantních k dané disciplíně.

Podle Palmera je na vině nedostatečný rozvoj sportovní vědy v Číně, kde badatelé nespolupracují přímo s týmy a sportovci, a tak své poznatky prezentují naprosto odtržené od reality.

"Výkřiky proti nesmyslnosti nových norem by mohly vést k jejich zrušení, ale také by mohly vyprovokovat politiky k dvojnásobné tvrdohlavosti. Na olympiádě v Tokiu a Pekingu může zaměření na sílu místo konkrétních dovedností Čínu značně zabrzdit," soudí novinář Foreign Policy.

Už ne nahá, ale pořád sexy. Samková opět fotila pro módní kampaň | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 59 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy