Ve jménu silného národa. Bizarní normy drtí čínské sportovce a jejich olympijské sny

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 10. 2020 7:31
Čína bere příští olympijské hry nejenom jako sportovní svátek, ale hlavně jako šanci ukázat sílu národa, který už rok bojuje s ničivou koronavirovou nákazou. Také proto vymyslela pro své sportovce jednotné kvalifikační normy, jež však mnohým z nich olympijský sen spíše zničí. Nezřídka je totiž nutí k činnostem ani zdaleka nesouvisejícím s jejich disciplínami.
Čínská oštěpařka Lü Chuej-chuej na olympiádě 2016 v Brazílii, ilustrační obrázek.
Čínská oštěpařka Lü Chuej-chuej na olympiádě 2016 v Brazílii, ilustrační obrázek. | Foto: Reuters

"Vítězit na olympiádě v Tokiu je mise, která nám byla dána, abychom přispěli k velkému oživení čínského národa. Náhlé rozpoutání pandemie nám přináší nové výzvy k dokončení tohoto úkolu. Čínští sportovci musí pracovat tvrdě, odvážně přijmout misi za svou a ukázat nezdolnost národa schopného vzdorovat všem katastrofám."

Pár vět z oficiálního oznámení o zavedení nových kvalifikačních norem pro čínské sportovce. Patrně jim mají dodat dostatek motivace a přimět k přijetí částečné zodpovědnosti za obraz komunistického státu.

Zatímco v minulosti se Číňané ve velkém soustředili především na sběr zlatých olympijských medailí, nyní chtějí jednotnými fyzickými standardy primárně podpořit obecné zdraví národa a změnit přemýšlení zlenivělé mladé generace.

Dosáhnout toho chtějí stejnými pravidly pro všechny reprezentanty.

Kdo se chce podívat na olympiádu, musí vedle kvalifikačních limitů mezinárodní asociace svého sportu projít ještě čínským testem fyzické zdatnosti, který je rozdělen na tři části. V každé z nich může sportovec získat nejvíce 100 bodů, přičemž k úspěšnému absolvování potřebuje minimálně 75 bodů z každé části a aspoň 240 bodů z celkových 300.

Každý se teď musí prokousávat změtí tabulek a všemožných úkolů.

Podle amerického časopisu Foreign Policy doplatili na přísná pravidla naposled někteří plavečtí reprezentanti. Přibližně polovina z nich měla být z národního týmu vyřazena, protože neuspěli v testech na kliky, v dlouhých bězích nebo při posilovacím cvičení bench-press.

Propadli také nejlepší čínští lyžaři a nemohli kvůli tomu v létě odcestovat na tréninkový kemp do Norska. Vykopnutí z reprezentace potkalo rovněž možné soupeřky Ester Ledecké či Evy Samkové na snowboardu.

Bizarní rozměr celé záležitosti dokresluje aplikace norem i do oblasti neolympijských sportů, u kterých fyzická složka nehraje téměř žádnou roli. Náročným výkonnostním testům se údajně nevyhnou ani šachisté.

Marné jsou jakékoliv případné nářky. "Šachisté jsou také sportovci. Měli by ukázat závodního ducha a přispět k pozitivní image našeho sportu," souhlasil s nařízeními šéf čínského šachového svazu Ču Kuo-pching.

To James Palmer z Foreign Policy upozornil na to, že některá měřítka mohou výrazně ohrozit zdraví testovaných sportovců. Jedním z nich je totiž také index tělesné hmotnosti BMI (body mass index), byť je mezi odborníky považován za dost nedokonalý indikátor "zdravé" váhy.

Čísla, která čínské autority nastavily jako potřebné BMI, znamenají pro většinu lidí nebezpečnou podváhu. Přitom třeba francouzští házenkáři Bertrand Gille a Didier Dinart měli na olympiádě 2012 v Londýně podle hodnot BMI nadváhu, a přesto vybojovali s národním týmem zlato.

Státní sportovní programy v Číně vytrhávají talentované děti odmalička ze škol a tvrdým tréninkem je připravují na sportovní kariéru. Neúspěch však čínští komunisté nepromíjejí a sportovci vyřazení z programů končí v některých případech bez vzdělání, v nouzi a naprostém zapomenutí.

Jako bývalý gymnasta a vítěz univerziády Čang Šang-wu, z kterého se stal bezdomovec. Gymnastické triky předváděl za drobné na ulici, pak začal krást a nakonec byl odsouzen k více než čtyřletému vězení.

Reprezentantů, kteří teď najednou budou muset čelit otázce, co dělat bez sportu, bude kvůli novým standardům nejspíš přibývat. Na základě testů v mnoha případech zcela irelevantních k dané disciplíně.

Podle Palmera je na vině nedostatečný rozvoj sportovní vědy v Číně, kde badatelé nespolupracují přímo s týmy a sportovci, a tak své poznatky prezentují naprosto odtržené od reality.

"Výkřiky proti nesmyslnosti nových norem by mohly vést k jejich zrušení, ale také by mohly vyprovokovat politiky k dvojnásobné tvrdohlavosti. Na olympiádě v Tokiu a Pekingu může zaměření na sílu místo konkrétních dovedností Čínu značně zabrzdit," soudí novinář Foreign Policy.

Už ne nahá, ale pořád sexy. Samková opět fotila pro módní kampaň | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy