Ve dvanácti porodila, teď boxuje na olympiádě. Keňanka svým příběhem dojímá svět

mih mih
25. 7. 2021 10:35
Málokdo na olympijských hrách v Tokiu splňuje Coubertinovu myšlenku víc než keňská boxerka Christine Ongareová. Do bojů pod pěti kruhy ji dovedla touha vzepřít se osudu chudé dívky ze slumu, která se stala maminkou už ve 12 letech.
Christine Ongare a Irish Magno
Christine Ongare a Irish Magno | Foto: Reuters

Vyrostla v africkém slumu, kde se to hemží chudobou a spoustou vyhladovělých dětí. Sama takovým dítětem byla, když ve 12 letech otěhotněla a porodila. 

"Měla jsem v té době jen mamku a ta vzala to dítě za své, já byla taky ještě holka. Jako dívka ze slumu jsem prožila těžký život. Takových holek je ale v mé zemi spousta a právě i kvůli nim tak tvrdě trénuji a chci se někam dostat," řekla pro web olympics.com Ongaerová.

Nyní je z ní ve 27 letech olympijská boxerka. Na tokijský turnaj si proboxovala cestu z loňského kvalifikačního turnaje v Dakaru.

"Byla jsem fotbalistka, chtěla jsem zkusit gymnastiku, ale tam bylo plno. Pak jsem začala boxovat, nejdřív kvůli sebeobraně, protože dívky tam u nás to nemají snadné. Pak se z toho stal sport," vypráví boxerka v muší váze.

Splněný sen podívat se na hry do Tokia oplakala. Netají se ale, že by chtěla víc, dostat se na medailové příčky.

"Olympioniků máme v Keni hodně, ale medailistů už tolik ne, proto bych se tolik chtěla dostat na pódium," vysvětlila.

V Japonsku se jí to ale nepodařilo. Hned v nedělním prvním kole vypadla na body s filipínskou boxerkou Irish Magnoovou. I tak je pro ni účast na olympiádě vítězstvím.

"Chci našim lidem ukázat, že je cesta nahoru, když se budou snažit," dodala Keňanka, jejíž video s životním příběhem se stalo hitem na sociálních sítích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy