Minařík Kudějová vypadla už v semifinále, v noci před závodem nespala a zvracela

Aktualizováno 27. 7. 2021 10:28
Kajakářka Ricarda Funková z Německa se v Tokiu stala nečekaně olympijskou vítězkou ve vodním slalomu. Vysoce favorizovaná Australanka Jessica Foxová, která ovládla kvalifikaci i semifinále, dostala ve finále čtyři trestné sekundy a skončila třetí. Stříbro získala obhájkyně vítězství z Ria de Janeiro, osmatřicetiletá Španělka Maialen Chourrautová.
Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová v semifinále na OH 2020
Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová v semifinále na OH 2020 | Foto: Reuters

V bojích o medaile nečekaně chyběla Kateřina Minařík Kudějová, která po noční zdravotní indispozici obsadila v semifinále až patnácté místo a mezi elitní desítku se neprobojovala. Jedenatřicetiletá česká závodnice tak nevylepšila své umístění z Ria, kde byla před pěti lety desátá.

"V noci jsem se pozvracela a nějakou dobru nespala. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem něco špatného snědla v kombinaci s nervozitou. V přejezdech válců jsem zůstávala, neměla jsem sílu se z nich vytáhnout, tam jsem určitě ztratila nejvíc," řekla mistryně světa z roku 2015 a loňská evropská šampionka.

Finále ovládla devětadvacetiletá Funková, která již v semifinále předvedla rychlou jízdu, ale dvakrát se dotkla branky. V bojích o medaile ale předvedla při své olympijské premiéře čistou jízdu a slaví životní úspěch. Bezchybný výkon pomohl k druhému místu i Chourrautové, která zkompletovala sbírku olympijských medailí. V Riu byla zlatá, o čtyři roky dříve v Londýně třetí.

Zklamáním skončil závod pro sedmadvacetiletou Foxovou, která doposud na kanále Kasai kralovala. Ve finále sice předvedla nejrychlejší jízdu, čtyři trestné sekundy ji ale odsunuly na třetí pozici. Sedminásobná mistryně světa na kajaku i kanoi tak stále čeká na olympijské zlato. Zopakovala umístění z Ria, z Londýna 2012 má stříbro. Další šanci bude mít při olympijské premiéře disciplíny C1.

Ještě hůře dopadla Slovenka Eliška Mintálová, která byla v semifinále druhá. Ve finále minula branku číslo 18 a skončila až devátá.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu - vodní slalom:

Ženy, K1: 1. Funková (Něm.) 105,50 (0 trestných sekund), 2. Chourrautová (Šp.) -1,13 (0), 3. Foxová (Austr.) -1,23 (4), 4. Hornová (It.) -1,43 (2), 5. Zwoliňská (Pol.) -3,48 (4), 6. Jonesová (N. Zél.) -5,17 (0), 7. Wegmanová (Niz.) -5,83 (0), 8. Usová (Ukr.) -6,35 (0), …15. Kudějová (ČR) - vyřazena v semifinále.