Americká nadvláda trvá. Ve finále tým USA zdolal dalšího českého soupeře, Francii

7. 8. 2021 6:36
Basketbalisté USA porazili ve finále olympijského turnaje Francii 87:82 a slaví zlaté medaile počtvrté za sebou.
Rudy Gobert z Francie a Američan Kevin Durant ve finále OH 2020
Rudy Gobert z Francie a Američan Kevin Durant ve finále OH 2020 | Foto: Reuters

Soupeři dnes vrátili porážku z "české" základní skupiny (76:83) a pod vedením trenéra Gregga Popoviche napravili dva roky staré 7. místo z mistrovství světa. Američané pod pěti kruhy triumfovali již pošestnácté z devatenácti účastí a upevnili si pozici nejlepšího týmu v historii.

Hlavním strůjcem finálového vítězství byl Kevin Durant, který zaznamenal už v prvním poločase 21 bodů a celkově 29 . Hvězda Brooklynu Nets v NBA dosáhla na třetí olympijské zlato. Francie na premiérový triumf na hrách stále čeká, druhá byla také v letech 1948 a 2000. I tehdy na olympiádě v Sydney nestačila ve finále na tým USA.

Hlavním strůjcem finálového vítězství byl Kevin Durant, který zaznamenal už v prvním poločase 21 bodů a celkově 29. Hvězda Brooklynu Nets v NBA dosáhla na třetí olympijské zlato. Francii nepomohlo ani 16 bodů Rudyho Goberta a Evana Fourniera, na premiérový triumf na hrách stále čeká. "Les Bleus" byli druzí také v letech 1948 a 2000. I před 21 lety na olympiádě v Sydney nestačili ve finále na tým USA.

Na oba finalisty narazila v základní skupině česká reprezentace; s Francií prohrála o 20 bodů (77:97), s Američany o 35 bodů (84:119). Vinou horšího skóre do čtvrtfinále nepostoupila. Češi nakonec obsadili při své první účasti na olympiádě od roku 1980 deváté místo.

"Po tom, čím jsme si prošli, je tohle zlato skvělé. Měli jsme v týmu hodně nováčků a byla to pro každého nová zkušenost. Do toho jsme řešili covid, museli být v bublině, bez fanoušků a nikdo nečekal, že prohrajeme," uvedl po utkání Durant.

"Museli jsme se s tím rvát a zároveň čelit skvělým týmům, jako byla třeba Francie. Bylo ale krásné vidět, jak se náš tým dal rychle dohromady a jsem rád, že jsem toho mohl být součástí," řekl nejužitečnější hráč NBA z roku 2014.

Francouzi drželi před finále jako jediný tým na turnaji neporazitelnost, a přestože se proti favoritovi dostali do vedení jen v první čtvrtině o šest bodů, byli po většinu zápasu svému soupeři na dostřel. Na rozdíl od jejich úvodní výhry ve skupině se ale tentokrát v americkém týmu rozstřílel právě Durant.

Dvojnásobný šampion NBA, který při porážce v úvodu turnaje utkání kvůli faulům nedohrál a vstřelil jen 10 bodů, zaznamenal už v první půli 21 bodů a USA šly díky němu do přestávky s pětibodovým náskokem.

"Ochutnal jsem to proti němu v letošním play off. K.D. je schopný střílet průměrně 50 bodů za zápas a teď to jen předvedl na světové scéně. Je skvělé vidět, jak vás dokáže podržet a vést zápasem," uvedl Jrue Holiday.

Kevin Durant slaví vítězství amerických basketbalistů na OH 2020
Kevin Durant slaví vítězství amerických basketbalistů na OH 2020 | Foto: Reuters

Američané oproti prvnímu zápasu uhlídali vstup do druhé části, tentokrát vedení neztratili, naopak jej navýšili na třináctibodový rozdíl. Obhájce prvenství těžil i z 18 ztrát soupeře a svých devíti zisků.

"Když jsme hráli s Francií minule, bylo to i poprvé, co jsme se sešli v kompletním složení. Prohráli jsme, ale byli jsme rádi, že jsme se s nimi mohli potkat znovu v boji o zlato a vrátit jim to," doplnil Holiday, který stejně jako Khris Middleton vyhrál pár dní před startem OH s Milwaukee titul v NBA.

Francouzi sice v závěru dokázali duel zdramatizovat a dvakrát se dotáhli na rozdíl tří bodů, Američané však zvládli v obou případech jejich snahy o zvrat odrazit. Přestože v přípravě dvakrát prohráli, prodloužili znovu pod pěti kruhy svou dominanci.

Radost proto měl i Javale McGee, jehož matka Pamela vyhrála v basketbalu olympijské zlato v roce 1984. "Je to úžasné. Mám zlatou medaili stejně jako ona. Těžko se to vysvětluje, protože víte, že je to prostě nejlepší na světě. Jde o výsledek celé naší rodiny," řekl McGee.