Na medaili bude třeba 86 metrů, to já v ruce mám, říká po zvládnutém semifinále oštěpař Vadlejch

ČTK ČTK
18. 8. 2016 4:16
Jakub Vadlech v dnešním semifinále oštěpařů naplnil očekávání a kvalifikoval se do finále, přestože čelil před třetím pokusem vyřazení. S těžkou situací se dokázal vyrovnat a před finále věří, že jeho výkon by mohl být ještě lepší.
MS v atletice 2015, oštěp: Jakub Vadlejch
MS v atletice 2015, oštěp: Jakub Vadlejch | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Roky se mu nedařilo a měl pověst psychicky labilního oštěpaře, v letošní sezoně však Jakub Vadlech, zdá se, v pětadvaceti letech dozrál v závodníka světových kvalit. V dnešní kvalifikaci na olympijských hrách v Riu musel házet i potřetí, aby měl postupovou jistotu a složitou situaci zvládl. Ve finále si šestý muž letošních světových tabulek věří na medaili.

V posledním startu před olympiádou hodil v Kolíně 87,20 metru a vytvořil si osobní rekord. To mu dokonale zvedlo sebevědomí. "Budu před finále dělat to samé jako před kvalifikací a věřím, že to může být ještě lepší," prohlásil. I v rozhazování se mu dařilo, cítil se výborně. "Na medaili bude třeba 86 metrů, to já v ruce mám. Ale mají to v ruce i ostatní kluci. Je to opravdu o tom momentu, bude to o dni, kdo se jak chytí," uvedl.

Přes 80 metrů hází už přes pět let, ale až letos postoupil na mistrovství Evropy v Amsterodamu do finále. V kvalifikaci skončil na MS v Tegu 2011 i na loňském světovém šampionátu v Pekingu, stejně tak na OH v Londýně. Přitom vždy byla jeho výkonnost lepší, než předváděl. "Takže tohle je pro mě zadostiučinění za všechny ty roky. Skvělé pocity," prohlásil Vadlejch.

Dokázal se srovnat s rychlým povrchem a uvolnit se, což je pro jeho výkon klíčové. To mu prý stále radil i kouč Jan Železný. Sedělo mu teplo a naprosté bezvětří. Nyní bude mít dva dny volna, aby zregeneroval. "To mi vyhovuje, dám se do kupy. Musím udělat všechno stejně, jsem na ty rituály trochu pověrčivý. Ale neházel jsem dobře, ještě tam bylo dost chyb. Musím to uhladit," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy