Trnitá cesta od natrženého třísla k medaili. Vadlejch ale cítil, že má na zlato

ČTK Sport ČTK, Sport
7. 8. 2021 19:39
Čtyři roky po světovém stříbru ze šampionátu v Londýně získal oštěpař Jakub Vadlejch druhou velkou medaili, tentokrát stříbrnou olympijskou. Cesta k té dnešní byla o dost trnitější.
Radost Jakuba Vadlejcha.
Radost Jakuba Vadlejcha. | Foto: Reuters

Zatímco v roce 2017 se mu dlouhodobě dařilo, tentokrát většinu sezony léčil natržené tříslo a přijel do Tokia se sezonním maximem 82,31 metru. To si během kvalifikace a finále posunul o více než čtyři metry a získal druhý cenný kov.

"Samozřejmě je výrazně cennější, ale vedla k ní úplně jiná cesta. K té londýnské jsem měl neskutečnou sezonu, kdy jsem házel každý závod za 86 metrů, a tam jsem věděl, že hodím, i kdyby tam padaly trakaře. A dal jsem 88 metrů. Tady to bylo jinak. Celou sezonu, když jsem věděl, že jsem si vážně zranil tříslo, tak mi bylo jasné, že musím závody omezit a dát se stoprocentně do kupy," porovnal své největší úspěchy.

Na květnové Zlaté tretře si nemyslel, že jsou jeho problémy s tříslem vážné. Diagnóza ho nepříjemně zaskočila.

"Bylo to strašné. Před Tretrou jsem se cítil skvěle, měl jsem životní házecí formu, to bylo parádní. A trénink poté jsem si natrhl tříslo, opravdu nešlo odházet. Tretru už jsem šel s natrženým tříslem a 82 bylo víceméně s dírou v noze. Já nevěděl, že je to natrhnuté, v životě jsem natrhnutý nebyl. Když mi to řekli na sonu, tak jsem docela koukal. To bylo nejhorší. Zjistil jsem, že mám velké zranění, a olympiáda je za dva a půl měsíce, což je na jednu stranu dlouhá doba, na druhou stranu nikdy nevíte, jak se tělo zachová," vzpomínal na nejhorší chvíle sezony.

Dělal maximum pro uzdravení, vrátil se až na konci června na mistrovství republiky a i pak šetřil závody.

"Věděl jsem, že hlava je dobře nastavená, technika tam nějaká je zažitá, takže jediné, co mi chybí, je dát se stoprocentně do kupy a na té olympiádě to půjde. A tréninky pak opravdu naznačovaly, že je to lepší a lepší, tím jsem získával sebevědomí větší a větší a tady se to potkalo, jak mělo," vyprávěl.

Technicky ani jeho nejdelší pokus 86,67 metru nebyl vydařený. "Byl špatný, ale daleký. Což je základ. Nebyl to žádný extra hod," řekl svěřenec Jana Železného. Kouč mu říkal, že má na zlato.

Od Inda Níradže Čopry dělil Vadlejcha necelý metr. "On mi to říkat nemusel, já to cítil. Věděl jsem, že je to 90 centimetrů, ale… je to zvláštní. Víte, že máte v kapse olympijskou stříbrnou, a je hrozně těžké se na to ještě soustředit, ty myšlenky se motají v hlavě," řekl.

Ke stříbru se dostal přes krajana Vítězslava Veselého, který překvapil všechny hodem přes 85 metrů a získal bronz.

"Víťa byl hrozně šťastný. Od začátku, když on hodil, já byl taky šťastný, hned jsem šel za ním, bylo vidět, že je emotivní, a ve své podstatě jsme byli oba v té chvíli, protože vím, co za tím stojí," řekl Vadlejch.

Byl nadšený, že mohl s Veselým medaili sdílet. "Je to neskutečně silné. Víťu jsem měl vždycky moc rád a že jsme oba dva spolu na pódiu na olympiádě, je neskutečně skvělé. Je to člověk, s kterým jsem trávil pomalu víc času než s rodinou," řekl oštěpař, s nímž byl Veselý dříve ve skupině Jana Železného. Blízko k sobě mají dosud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Technik souzený za odbytou revizi v Dukovanech přiznal vinu, hrozí mu až osm let vězení

Technik souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se dohodl na uznání viny a trestu. Soud připravuje usnesení. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení mu hrozilo až osmileté vězení. V návrhu o vině a trestu navrhuje obhájce trest 18 měsíců vězení s tříletou podmínkou a tříletým zákazem činnosti. Spor projednává okresní soud v Třebíči.

Podle státního zástupce Tomáše Černého způsobil technik jako zaměstnanec společnosti Tediko společnosti ČEZ a. s. škodu značného rozsahu. Vyčíslená byla na více než 15 milionů korun. Soud nepřipustil, aby se společnost ke sporu připojila kvůli náhradě škody, odkázal ji na jiné řízení.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Nuselský most ráno zablokovala pětice připoutaných aktivistů

Na pražském Nuselském mostě se v úterý ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra. Policie je odvedla s použitím donucovacích prostředků čtyři minuty od ohlášení, motivaci jejich činu zjišťuje, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle fotografie zveřejněné na Twitteru mohlo jít o aktivisty protestující proti spalování uhlí vytěženého v polském hnědouhelném dolu Turów.

Policie pětici lidí zajistila, podezřívá je z přestupku, uvedla mluvčí. "Zjišťujeme, o jaké osoby šlo a co je k jejich jednání vedlo," doplnila. Policisté řetěz přestřihli a lidi z vozovky odvedli, doprava na Nuselském mostě se poté uvolnila dvěma jízdními pruhy ze tří. Auta zde stojí v koloně v pracovních dnech každé ráno.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru vyplývá, že pětice držela transparent s polským nápisem Nenech se oklamat a českým dodatkem Uhlí je sebevražda. Vzhledem k tomu, že část nápisu je v polštině, by se protest mohl vztahovat k úternímu jednání české ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) s její polskou kolegyní Annou Moskwovou o dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Ministryně budou spolu ve Varšavě mluvit o smlouvě, která řeší pokračování těžby v dolu, jejích dopadech a o případných kompenzacích pro českou stranu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent, píší média

Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden skončily bez úspěchu rozhovory mezi Západem a Ruskem o zmírnění napětí na rusko-ukrajinské hranici. Informovala o tom v pondělí večer kanadská stanice Global News. Mluvčí kanadského velitelství pro speciální operace uvedl, že zprávu nemůže potvrdit. Uvedl ale, že kanadské speciální jednotky od podzimu 2020 pravidelně podporují ukrajinské bezpečnostní složky.

Rusko shromáždilo u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci odůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva zároveň požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

Přítomnost kanadské jednotky pro speciální operace je součástí snahy NATO odradit Rusko od agrese vůči Ukrajině a identifikovat způsoby, jak podpořit ukrajinskou vládu, uvedly Global News s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje. Jednotka má rovněž za úkol pomoci vypracovat evakuační plán pro kanadský diplomatický personál v případě ruské invaze v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy