Triatlon ovládl domácí favorit Brownlee, Češi mu nestačili

7. 8. 2012 15:20
Británie slaví, bronz bral vítězův mladší bratr Jonathan.
Český triatlonista Jan Čelůstka plave v závodě na OH 2012 v Londýně.
Český triatlonista Jan Čelůstka plave v závodě na OH 2012 v Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - Britský favorit Alistair Brownlee se stal olympijským vítězem v triatlonu. O jedenáct sekund porazil Španěla Javiera Gómeze, třetí dokončil závod vítězův mladší bratr Jonathan. Čeští reprezentanti do boje nejlepších nezasáhli - Jan Čelůstka skončil třicátý, Přemysl Švarc doběhl patnáct míst za ním.

Čtyřiadvacetiletý Alistair Brownlee, trojnásobný mistr světa a dvojnásobný evropský šampion byl ve vedoucí skupině závodníků po plavecké části i po 43 kilometrech jízdy na kole. V závěru desetikilometrového běhu nejprve setřásl Jonathana Brownleeho, který si pak musel odpykat patnáctisekundový trest za předčasné převzetí kola, a na konci měl více sil než Gómez.

Británie získala díky bratrské dvojici vůbec první triatlonové olympijské medaile.