Třeba někoho chytnou, žertoval po čtvrtém místě tyčkař Kudlička. Chování diváků? To mi přijde ubohé

ČTK ČTK
16. 8. 2016 8:29
Český skokan Jan Kudlička byl blízko nečekané medaili, nakonec ale v olympijském klání skončil čtvrtý. "Co dodat? Jsem čtvrtej, tak jsem prostě čtvrtej. Škoda. Třeba někoho chytnou," vtipkoval o možné změně výsledků kvůli dopingu po závodě.
Jan Kudlička při olympijské soutěži
Jan Kudlička při olympijské soutěži | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Na překvapivou medaili útočil tyčkař Jan Kudlička na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Český rekordman nakonec obsadil výkonem 575 centimetrů dělené čtvrté místo.

"Myslím, že jsem ostudu neudělal. Jel jsem sem s hodně vysokým umístěním ve světových tabulkách a ještě jsem ho trochu vylepšil. Předvedl jsem maximum, co jsem asi mohl. Byl jsem dobře připravený, ale byli lepší," řekl Kudlička.

Ze svého výkonu měl celkově hodně dobrý dojem. Skákal bez nervů a cítil se dobře. "Za mě super, byl jsem skvěle připravený. A co dodat? Jsem čtvrtej, tak jsem prostě čtvrtej. Škoda. Třeba někoho chytnou," vtipkoval o možné změně výsledků kvůli dopingu.

Napoprvé skočil tři postupné výšky a neuspěl až na 585 cm, čímž by vylepšil o dva centimetry vlastní národní rekord. V taktické bitvě pak dvakrát nepřekonal ani 593 cm a o místo těsně pod stupni vítězů se podělil s Polákem Piotrem Lisekem.

"Může se stát cokoliv, ale musím být realista," říkal si Kudlička při pohledu na soupeře. "Věděl jsem, jak kluci skákali během sezony přes 590, a byla velká pravděpodobnost, že když jsou pak dobré podmínky, které tentokrát panovaly, že to skočí. A skočili," řekl bronzový medailista z ME v Curychu 2014.

Tolik jsem na stojanech nikdy neměl

První pokus na 585 cm, čímž by o dva centimetry vylepšil vlastní český rekord z letošní Pražské tyčky, nezvládl. Pak musel kvůli úspěšným pokusům soupeřů riskovat na 593 cm a neuspěl. "Tolik jsem na stojanech nikdy neměl. Ale já věděl, že kdyby se mi povedl udělat relativně technický skok na té tyči, na které jsem skočil rekord, tak bych to mohl skočit. Ale neskočil. Já chtěl postupně, nejdřív 585, rozsvítilo by se mi tam NR (národní rekord) a pak bych šel dál. Ale nešlo to udělat jinak," řekl.

Byl rád, že nejtvrdší tyč, co měl na stadionu, vydržela a nepraskla. Na ME v Amsterodamu ji totiž při vytahování z obalu porušil v úchytu. "Trenér zapracoval, slepil ji a já ji omotal. Vydržela. Zaplaťpánbůh za to," oddechl si Kudlička.

Nečekaně zvítězil Brazilec Thiago Braz da Silva skvělým výkonem 603 cm před světovým rekordmanem Renaudem Lavilleniem z Francie. Před Kudličku a Poláka Piotra Liseka se dostal ještě Američan Sam Kendricks.

Závod začal se zpožděním. Tyčkaři se rozcvičili, ale pak se spustil silný liják. "Skákat nešlo, to jsme nemohli. Spíš jsem se bál, že nás sem pošlou ještě další den," řekl Kudlička. Půl hodiny strávili tyčkaři v tunelu v útrobách stadionu, "Posadili nás na beton a seděli jsme tam. A byla to příjemná pauzička," usmál se.

Na atlety se nepíská

Kudličku zklamalo publikum. Brazilci stejně jako v jiných sportech při pokusech protivníka domácího sportovce bučeli. V tomto případě na obhájce zlata Francouze Renauda Lavillenieho. "To mi přijde ubohé a do sportu to nepatří. Zachovali se nesportovně," řekl Kudlička. "Tohle kdyby se stalo v Česku, tak bych se za české fanoušky styděl."

Den po triumfu sprintera Usaina Bolta se hlediště Olympijského stadionu zaplnilo jen z třetiny. S předchozími hrami se Rio nedá srovnat. "Ale nejsme tu kvůli nasávání atmosféry, ale proto, abychom závodili. Pravdou je, že se závodí mnohem líp, když jsou diváci na jedné vlně," řekl Kudlička.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy