Traktory i lešení. Takhle se rodí očekávaný olympijský park Rio-Lipno

Takhle se rodí olympijský park.
Ambasadorkou projektu je Kateřina Neumannová. Pomáhá i v řadě jednání a debat se starosty a lidmi žijícími na Šumavě a realizátory parku za Český olympijský výbor. Podle vedení ČOV je tak  "vhodnou spojkou", neboť mimo jiné v regionu sama žije a vyzná se. Neumannová byla v minulosti prezidentkou organizace problémového MS 2009 v běžeckém lyžování v Liberci. Negativních reakcí veřejnosti se ČOV neobává.
Předseda ČOV upozorňuje na některé souvislosti parku Rio - Lipno. Především je podle něj dobře, že na rozdíl od parku, který olympijský výbor provozoval v roce 2014 v průběhu zimní olympiády v Soči na pražské Letné, zůstane v okolí Lipna po skončení her řada sportovišť k trvalému užívání.
Obce v okolí lipenské přehrady dostaly od České unie sportu, která se na organizaci parku Rio - Lipno také podílí, například i tyto bezpečnostní fotbalové branky. Ve Frymburku se rekonstruovala atletická dráha a školní hřiště. Česká unie sportu takto do regionu poslala a pošle vybavení jako stoly na ping pong nebo basketbalové koše a další za 3,5 milionu korun.
Jiří Kejval s ředitelem Správy Národního parku Šumava Pavlem Hubeným podepsali memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci. Park Rio - Lipno sice přímo do chráněných zón národního parku nezasahuje, je ale v jeho sousedství a především očekávaný vyšší hluk, dopravní náročnost celé akce a vysoký počet návštěvníků mohou být pro Národní park přítěží.
Foto: Tomáš Liška
Tomáš Liška
30. 7. 2016 7:04
Podívejte se na obrázky z lipenské přehrady, kde se pomalu rodí olympijský park, který bude vítat návštěvníky během Her v Rio de Janeiru. Sportovní fanoušci si tu budou moci vyzkoušet různé olympijské i neolympijské disciplíny.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy