Tragické trestné hody a hrubky rozhodčích. Češi na úvod olympijské kvalifikace padli s Lotyšskem

Aktualizováno 5. 7. 2016 23:41
Obrovskou komplikací v cestě na olympijské hry do Ria je pro české basketbalisty prohra s Lotyšskem. Svěřenci kouče Ronena Ginzburga doplatili na extrémně špatnou úspěšnost trestných hodů, ale také na hrubky rozhodčích, kterými se hráči nechali rozhodit.
Jan Veselý
Jan Veselý | Foto: Milan Kammermayer

Bělehrad - Čeští basketbalisté si zkomplikovali boj o olympijské hry, když do kvalifikačního turnaje v Bělehradu vstoupili porážkou 59:71 s Lotyšskem. K postupu do semifinále tak potřebují ve středu vyhrát nad Japonskem, jinak pro ně turnaj skončí.

Lotyši vyhráli i druhé utkání a jsou už jistým vítězem skupiny B. V semifinále se tím pádem zřejmě vyhnou favorizovanému Srbsku, na které by v případě postupu narazili právě Češi, pokud domácí tým překvapivě neprohraje s Angolou.

"Samozřejmě jsme věděli, že první zápas bude klíčový. Teď musíme vyhrát ve středu. Teoreticky se ale pro nás v podstatě nic nemění. Na tomhle turnaji se hraje jenom o jedno místo na olympiádě. Kdo chce postoupit, musí porazit ten nejlepší tým. Pokud to chceme zvládnout my, je jedno, jestli porazíme Srbsko ve finále, nebo v semifinále. Ale nejdřív je na řadě Japonsko," řekl kapitán Jiří Welsch.

Češi přitom vstoupili do utkání velmi dobře, když prvních sedm bodů dal Blake Schilb. Rychle si vytvořili devítibodový náskok, ale pak začali dělat mnoho nevynucených chyb. Sráželi se mezi sebou, chybným výhozem z autu vraceli míč do rukou soupeře a za poločas ztratili deset míčů.

Lotyše to dostalo na koně a po přísném nesportovním faulu Vojtěcha Hrubana srovnali na 20:20. Navíc se do problémů s fauly dostal Jan Veselý. Hrálo se pak vyrovnané utkání a ani jednomu týmu se nedařilo utéct ve skóre.

Utkání vzali do svých rukou rozhodčí

"Zlom nastal už v první čtvrtině, kdy jsme skvěle začali, ale asi jsme si začali myslet, že zas vyhrajeme o 30 bodů jako loni," připomněl Pavel Pumprla loňský zápas o 7. místo na ME. "Lotyši našeho polevení skvěle využili, dotáhli se a my pak hráli už hodně svázaně. Nehráli jsme to, co bychom potřebovali. Nehráli jsme rychle, což je naše síla. Možná to bylo i proto, že si Honza Veselý musel kvůli faulům sednout," dodal.

Češi na rozmezí první a druhé čtvrtiny měli čtyřminutovku bez jediného bodu, pak je ale vysvobodil dobře hrající Pumprla.

Ve třetí části už se zdálo, že se svěřenci trenéra Ronena Ginzburga dostávají znovu do správného tempa. Veselý vyburcoval zhruba 500 českých fanoušků v Kombank Areně efektní smečí i blokem, jenže pak si připsal čtvrtý faul a musel znovu ze hry.

Lotyši šli do závěrečné čtvrtiny se šestibodovým vedením, které Češi rychle šňůrou 8:1 smazali. Jenže pak se nechali rozhodit spornými rozhodnutími sudích, kteří mimo jiné šest minut před koncem odpískali přísný útočný faul Veselému, jenž se tak vyfauloval.

"Rozhodla pasáž ve čtvrté čtvrtině, kdy za vyrovnaného stavu pískli Satymu (Tomáš Satoranský) faul a technickou, oni odskočili na pět bodů, tam se to lámalo. Ale momentů bylo víc. Jeden z našich nejlepších hráčů Jan Veselý neměl vůbec šanci dostat se do hry, to nás určitě taky ovlivnilo," řekl Welsch, který rovněž dostal technickou chybu za nesouhlas s výrokem sudích.

Lotyšsko využilo soupeřovu ztrátu koncentrace k rychlému odskočení na deset bodů a čeští basketbalisté už nedokázali zápas zvrátit.

Kvalifikační turnaj basketbalistů o postup na olympijské hry:

Bělehrad - skupina B:

ČR - Lotyšsko 59:71 (20:13, 30:31, 45:51)

Nejvíce bodů: Schilb, Veselý po 10, Pumprla, Benda po 9, Welsch 8 - Bertans 18, Timma 13, Strelnieks 11. Fauly: 27:26. Trestné hody: 23/11 - 26/22. Trojky: 2:5. Doskoky: 41:42.