Tokio v boji proti bakteriím. Organizátorům OH se podařilo snížit znečištění vody

ČTK ČTK
5. 10. 2018 17:12
Pořadatelé olympijských her v Tokiu 2020 používají na čištění vody pro triatlonisty a dálkové plavce speciální filtry.
Tokio se připravuje na pořadatelství příštích olympijských her.
Tokio se připravuje na pořadatelství příštích olympijských her. | Foto: Reuters

Tokio - Pořadatelé olympijských her v Tokiu 2020 ujistili, že se snížilo znečištění vody, v které budou za dva roky bojovat o medaile triatlonisté a dálkoví plavci. Zredukovat množství zdraví nebezpečných bakterií v Odaiba Marine Parku se organizátorům podařilo pomocí speciálních filtrů.

Na den přesně před rokem japonští pořadatelé přiznali silné znečistění vody, které způsobily především letní deště. Přípustné hodnoty bakterie E.coli byly v testech překročeny až dvacetinásobně, výskyt koliformních bakterií byl ve srovnání s povolenou maximální hodnotou až sedminásobný.

Organizátoři proto umístili pod vodu speciální třívrstvé filtry, které se ukázaly v boji proti bakteriím jako efektivní. "Výsledky testů jsme poskytli Mezinárodnímu olympijskému výboru a plavecké a triatlonové federaci. Všichni se shodli, že jsou celkem příznivé," uvedl na dnešní tiskové konferenci zástupce organizačního výboru Hidemasa Nakamura.

Se znečištěním vody se museli vyrovnávat sportovci i na minulých olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde vedle plavců riskovali zdravotní problémy také jachtaři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Papež František je v nemocnici kvůli zánětu dýchacích cest, sdělil Vatikán

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom ve středu. podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá koronavirus. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

Agentura Reuters poukázala na fakt, že se papež ve středu zúčastnil pravidelné generální audience, na které podle ní vypadal, že se těší dobrému zdraví.

František od května loňského roku používá invalidní vozík kvůli chronickým bolestem kolena a v červenci 2021 podstoupil v nemocnici Gemelli operaci tlustého střeva.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejtvrdší trest od zrušení poprav. Polku, která zavraždila svou dceru, čeká nejméně půlstoletí ve vězení

Soud v Poznani ve středu poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

Proces s Magdalenou C. týkající se vraždy s mimořádnou krutostí trval skoro rok. Podle soudce Michala Ziemniewského si žena svůj čin předem naplánovala, promyslela a připravila. Holčička Zuzia zemřela při operaci v nemocnici, když se jí lékaři snažili zachránit život. Magdalena C. se k vraždě nepřiznala a vyšetřovatelům říkala, že chtěla spáchat sebevraždu. Nicméně tvrdila, že když svoji dcerku těžce zranila, už jí na to nestačila odvaha.

Soud kromě doživotního trestu odebral Magdaleně C. na deset let volební právo. Dnešní rozsudek není pravomocný, žena se proti němu může odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy