Ticho na olympijské střelbě vystřídal rámus. Jsme tady jak na diskotéce, říká český kouč

ČTK ČTK
8. 8. 2016 19:10
Sportovní střelba se mění. Tím, že už nelpí na tichu, se chce přiblížit fanouškům. Znát je to i v olympijském Riu. "Je to trochu blbý, ale dá se to. Když má člověk špunty, není to takový problém," řekl Filip Nepejchal, česká střelecká naděje.
Filip Nepejchal.
Filip Nepejchal. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Z reproduktorů se line hlasitá hudba, v hledišti skandují a tleskají fanoušci, po ochozu korzují desítky lidí a vesele ševelí. Vítejte na sportovní střelbě v olympijském areálu Deodoro v Riu. Na sportovním odvětví, jež bylo vždy výsadou ticha. Kde by vždy při soutěži býval byl slyšet spadnout špendlík. Jenže ve sportovní střelbě nastala nová doba. Doba diskoték.

Vietnamec Xuan Vinh Hoang míří, čeká ho poslední rána ve finále vzduchové pistole. "Hu, hu, hu, hu," zní z hlediště. Domácí fanoušci bučí nahlas, protože pokud by favorit závodu ránu pokazil, olympijským vítězem by se stal Brazilec Felipe Almeida Wu. Naopak při jeho vydařené ráně jásali nahlas a předvedli skandovaný potlesk. Vietnamec ale divácký tlak ustál a brazilského soka nakonec porazil. Rámusu navzdory.

Mezinárodní střelecká federace chce v rámci větší atraktivity střelbu víc přiblížit divákům a fanouškům, proto povolila fandění. V Brazílii se tak ze střelnice stává skoro fotbalový stadion. "Je to trochu blbý, ale dá se to. Když má člověk špunty, není to takový problém," řekl po dnešním závodu Filip Nepejchal, česká střelecká naděje.

Sám už nezažil dobu, kdy bývalo na střelnici absolutní ticho. "Psssst," to bylo ještě na minulé olympiádě v Londýně nejčastěji slyšet v ochozech. O nějaké reprodukované hudbě se nikomu ani nezdálo. "Teď jsme tady jako na diskotéce," pousmál se Nepejchalův kouč Jan Videcký. "Z té atmosféry se v polovině závodu rozsypal," uznal trenér po nevydařené kvalifikaci.

Videcký: Spousta střelců to vítá

Hlasitý přístup k fandění na střelbě zavedli Němci už před mnoha lety. Do reproduktorů pouštějí tvrdou muziku, vyžadují halekání fanoušků. "Tam nadskakuju na židli," uvedl Videcký. Poslední čtyři roky je novinka na všech světových závodech. "Chtějí to zatraktivnit, aby to bylo pro diváky. Od nového roku se vydá směs hudby, co bude předepsaná," prozradil kouč.

Sportovní střelci se s rámusem musejí naučit žít. Budou muset daleko víc pracovat na psychice a soustředění, byť mají sluchátka a špunty do uší, aby dokázali ostřit pouze na vlastní terč. "Spousta střelců to vítá," překvapil Videcký. Rámus jim totiž pomáhá odbourat některé nežádoucí vjemy. "Nejsou tak zahloubaní do sebe," všiml si trenér.

Ve finále je povoleno mezi fanoušky cokoliv. Zrychlené roztleskávání bylo vždy výsadou technických atletických disciplín. To se změnilo. "Když se bojuje o medaili, začíná se nepravidelně tleskat. Jak se blíží čas výstřelu, zrychluje se. Všichni používají řehtačky, krabice s patronami, rachtají tím," popisoval Videcký.

Sám na to svého svěřence připravuje. "Je to pro každého stejná situace, musí se s tím poprat," uvedl trenér. Když trénují, pustí mu tak za zády rádio. Na plné pecky. Aby neslyšel vlastního slova. Jako na střelnici v Riu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy