Náročné příběhy, ale zářivé sny. Česká olympijská nadace představila mladé hrdiny

Sport Sport
23. 7. 2021 13:09
Česká olympijská nadace, která dlouhodobě podporuje děti ve věku 6 až 18 let v lásce ke sportu, odhalila 18 vybraných nadačních svěřenců - mladých sportovních hrdinů.

Cílem této komunikační kampaně je ukázat, jak moc některé děti potřebují podpořit a vysvětlit, jak konkrétně Česká olympijská nadace pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí v tom, aby se mohly věnovat svým zálibám bez ohledu na finanční překážky.

Pro rozvoj dětí jsou sportovní kroužky důležité. Volnočasové aktivity zlepšují pohybové dovednosti a děti mohou uplatnit své nadání. Navíc se jedná o prospěšně strávený volný čas, což odvádí pozornost ratolestí od oblíbené online zábavy do mnohem vhodnějšího prostředí.

V posledních letech se ovšem náklady i těch základních sportovních kroužků pohybují v řádech tisíců korun a stále rostou, navíc pokud jde o sportovní výbavu, aktivity se ještě mnohonásobně prodraží. Talentované děti dosahující opravdových úspěchů potom pro svou sportovní kariéru potřebují už skutečně vysoké finanční investice, které si ovšem nemůže každá rodina dovolit.

Jednou z variant, jak umožnit dětem sportovat i přes finanční překážky v rodinném rozpočtu, je oslovení České olympijské nadace, které nezáleží v první řadě na talentu dětí, ale na jejich chuti sportovat. Za kvalitou nadace stojí olympijští medailisté z Vancouveru, Londýna, Soči a Rio de Janeira a prezidentem je trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, což zaručuje spolupráci dětí s lidmi, kteří sport skutečně milují.

V letošním roce se Česká olympijská nadace spojila se svým hlavním sponzorem společností Sazka, a rozhodli se společně zahájit kampaň 18 pod 18. Dohromady představují nadací podpořené děti jako hrdiny, kteří se i přes všechny překážky nevzdali a věnují se svému vysněnému sportu. "Českou olympijskou nadaci podporujeme už od jejího založení a těmito konkrétními příběhy bychom chtěli poukázat na její ojedinělé zaměření a velkou užitečnost," okomentovala kampaň 18 pod 18 Tereza Vyhnálková ze Sazky.

Martina Voříšková, manažerka České olympijské nadace ji doplnila: "Žádostí o podporu neustále přibývá, a to je podle nás moc dobře. Čím více rodin bude chtít děti ve sportu podporovat, tím lépe to u nás bude vypadat lépe. Pokud máte ve svém okolí někoho ve finanční tísni, komu by se hodil příspěvek na sport jeho dětí, upozorněte ho na možnost podání žádosti u České olympijské nadace."

Roman Svoboda
Roman Svoboda | Foto: Česká olympijská nadace

Roman Svoboda (18 let)

Roman vyrůstal s mladším nemocným bratrem Liborem, který trpí závažným vzácným onemocněním střev, s čímž je dlouhodobě spojena také značná finanční zátěž celé rodiny. Protože rodiče chtěli oběma synům dopřát nejlepší vzdělání a také samozřejmě volnočasové aktivity, požádali o pomoc nadaci.

Roman si nejprve vybral veslování, pak si oblíbil atletiku, kterou trénoval až osmkrát týdně a ve které se toužil prosadit i na mezinárodní mítinky. Jeho mladší bratr sportuje rekreačně - hraje stolní tenis, jezdí na koloběžce. Nadace několik let na sportování přispívala oběma. Když Roman překročil hranici 18 let, stal se nadačním dobrovolníkem a tímto způsobem nadaci vrací podporu, jíž se mu dostávalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy