Synek třetí medailí vstoupil mezi legendy. Dnes jsem neprohrál zlato, ale vyhrál bronz, říká

Na Synkova ramena se vyšplhal Drysdale, český veslař má třetí olympijský cenný kov
Synek tak po stříbrech z předešlých her v Pekingu a Londýně vybojoval bronz.
Český veslař se po startu dlouho držel na druhém místě za Martinem,...
... ve třetí čtvrtině trati jej však předstihl Drysdale...
... a Synek se již do souboje nejrychlejší dvojice nedokázal zapojit.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
13. 8. 2016 17:27
Český skifař Ondřej Synek po bronzové příčce ve finále olympijských her v Rio de Janeiru nesmutní, uznal sílu soupeřů a váží si, že třetím cenným kovem pod pěti kruhy vstoupil mezi české sportovní legendy.

Rio de Janeiro - Dvakrát byl český skifař Ondřej Synek druhý na olympijských hrách a vždy litoval promarněné šance na zlato. Tentokrát prý ale na jezeře Rodrigo de Freitas neprohrál zlatou medaili, nýbrž vybojoval bronz. Uznal, že soupeři v Riu de Janeiro byli lepší. Přesto vstoupil do historie, je teprve šestým českým sportovcem, který má medaile ze tří olympijských her.

"Opravdu jen pět jich bylo?" divil se Synek. "To je hezký, ale trochu mě mrzí, že aspoň jedna není zlatá," litoval český skifař. Synek se zařadil po bok sportovních gymnastek Věry Čáslavské a Evy Bosákové, oštěpaře Jana Železného, diskaře Ludvíka Daňka a rychlostního kanoisty Felixe Brzáka.

Lítost ale nebyla dnes jeho hlavní emocí. Když mu na jaře lékaři zjistili, že má už dlouho zlomený čtvrtý obratel, jeho kariéra dostala povážlivé trhliny. Roky to netušil, ale až letos se trápil s bolestí. Byla taková, že měl Synek černé myšlenky. "Každý den to strašně bolelo, že jsem to častokrát chtěl vzdát," přiznal.

Z jeho slov tak dnes byla hlavně cítit vděčnost. "Jsem rád, že jsem tady vůbec mohl být. Na jaře to nebylo vůbec jednoduché, celou sezonu se to se mnou táhlo a kolikrát jsem na to neměl sílu," vzpomínal. Trpělo jeho tělo i psychika. "Když jsem si sedl do lodě, tak jsem z toho okamžitě chtěl slézt, kolikrát to fakt nešlo," řekl.

Pomohli mu zejména fyzioterapeut Vladislav Brejcha a profesor Pavel Kolář, kteří ho dali dohromady. "Nejhorší to bylo před tím, než mi udělali rezonanci a zjistili, co tam mám. Udělali obstřik, tak se to trochu zklidnilo, ale do té doby to bylo strašný," prozradil Synek. Nemohl dělat nic, jen trénovat přes bolest. Tolik toužil v Riu vyhrát. "Pořád jsem to dráždil," uvedl.

"Záda? Věřím, že ještě pár let vydrží"

Jeho stav se zlepšil až v Riu, kde už tolik nevesloval a pouze ladil formu. Nyní si dopřeje odpočinek a bude záda léčit. Nikoli však operací. "Žádný zásah určitě ne, to nechci, takže spíš alternativně," plánoval. Bude odpočívat, cvičit a chodit na fyzioterapii. "Musíme něco vymyslet, věřím, že to ještě pár let vydrží," doufal.

I kvůli nalomené psychice bylo obtížné celou sezonu myslet na jediný cíl - třetí olympijskou medaili. "Samozřejmě jsem to zlato moc chtěl, ale to je život, někomu se to podaří hodněkrát, někomu vůbec. Tady se každá medaile vyhrává, je to strašně vypjatý, všichni tu medaili chtějí, mohl jsem klidně být šestý nebo ani nebýt ve finále," upozornil.

Sobota ale nebyla Synkovým dnem. Závod mu nesedl, páteční semifinále se mu jelo lépe. Už od začátku tušil, že ve finále to není Ondřej Synek v plné síle. "Moc jsem se nedokázal rozjet. Od začátku jsem prostě věděl, že to není ono. A na druhém kilometru zrychlili a já tam sotva visel," uvedl.

Že zlato mít nebude, vytušil právě v té chvíli. "Nakopli to a bylo to jasné," prohlásil. "Ale po těch problémech je z toho nakonec pěkné třetí místo," byl vděčný i za "nejhorší" medaili.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy