Synek třetí medailí vstoupil mezi legendy. Dnes jsem neprohrál zlato, ale vyhrál bronz, říká

Na Synkova ramena se vyšplhal Drysdale, český veslař má třetí olympijský cenný kov
Synek tak po stříbrech z předešlých her v Pekingu a Londýně vybojoval bronz.
Český veslař se po startu dlouho držel na druhém místě za Martinem,...
... ve třetí čtvrtině trati jej však předstihl Drysdale...
... a Synek se již do souboje nejrychlejší dvojice nedokázal zapojit.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
13. 8. 2016 17:27
Český skifař Ondřej Synek po bronzové příčce ve finále olympijských her v Rio de Janeiru nesmutní, uznal sílu soupeřů a váží si, že třetím cenným kovem pod pěti kruhy vstoupil mezi české sportovní legendy.

Rio de Janeiro - Dvakrát byl český skifař Ondřej Synek druhý na olympijských hrách a vždy litoval promarněné šance na zlato. Tentokrát prý ale na jezeře Rodrigo de Freitas neprohrál zlatou medaili, nýbrž vybojoval bronz. Uznal, že soupeři v Riu de Janeiro byli lepší. Přesto vstoupil do historie, je teprve šestým českým sportovcem, který má medaile ze tří olympijských her.

"Opravdu jen pět jich bylo?" divil se Synek. "To je hezký, ale trochu mě mrzí, že aspoň jedna není zlatá," litoval český skifař. Synek se zařadil po bok sportovních gymnastek Věry Čáslavské a Evy Bosákové, oštěpaře Jana Železného, diskaře Ludvíka Daňka a rychlostního kanoisty Felixe Brzáka.

Lítost ale nebyla dnes jeho hlavní emocí. Když mu na jaře lékaři zjistili, že má už dlouho zlomený čtvrtý obratel, jeho kariéra dostala povážlivé trhliny. Roky to netušil, ale až letos se trápil s bolestí. Byla taková, že měl Synek černé myšlenky. "Každý den to strašně bolelo, že jsem to častokrát chtěl vzdát," přiznal.

Z jeho slov tak dnes byla hlavně cítit vděčnost. "Jsem rád, že jsem tady vůbec mohl být. Na jaře to nebylo vůbec jednoduché, celou sezonu se to se mnou táhlo a kolikrát jsem na to neměl sílu," vzpomínal. Trpělo jeho tělo i psychika. "Když jsem si sedl do lodě, tak jsem z toho okamžitě chtěl slézt, kolikrát to fakt nešlo," řekl.

Pomohli mu zejména fyzioterapeut Vladislav Brejcha a profesor Pavel Kolář, kteří ho dali dohromady. "Nejhorší to bylo před tím, než mi udělali rezonanci a zjistili, co tam mám. Udělali obstřik, tak se to trochu zklidnilo, ale do té doby to bylo strašný," prozradil Synek. Nemohl dělat nic, jen trénovat přes bolest. Tolik toužil v Riu vyhrát. "Pořád jsem to dráždil," uvedl.

"Záda? Věřím, že ještě pár let vydrží"

Jeho stav se zlepšil až v Riu, kde už tolik nevesloval a pouze ladil formu. Nyní si dopřeje odpočinek a bude záda léčit. Nikoli však operací. "Žádný zásah určitě ne, to nechci, takže spíš alternativně," plánoval. Bude odpočívat, cvičit a chodit na fyzioterapii. "Musíme něco vymyslet, věřím, že to ještě pár let vydrží," doufal.

I kvůli nalomené psychice bylo obtížné celou sezonu myslet na jediný cíl - třetí olympijskou medaili. "Samozřejmě jsem to zlato moc chtěl, ale to je život, někomu se to podaří hodněkrát, někomu vůbec. Tady se každá medaile vyhrává, je to strašně vypjatý, všichni tu medaili chtějí, mohl jsem klidně být šestý nebo ani nebýt ve finále," upozornil.

Sobota ale nebyla Synkovým dnem. Závod mu nesedl, páteční semifinále se mu jelo lépe. Už od začátku tušil, že ve finále to není Ondřej Synek v plné síle. "Moc jsem se nedokázal rozjet. Od začátku jsem prostě věděl, že to není ono. A na druhém kilometru zrychlili a já tam sotva visel," uvedl.

Že zlato mít nebude, vytušil právě v té chvíli. "Nakopli to a bylo to jasné," prohlásil. "Ale po těch problémech je z toho nakonec pěkné třetí místo," byl vděčný i za "nejhorší" medaili.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 57 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 58 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy