28. 7. 2012 14:43
Synek a Knapková jsou ve čtvrtfinále olympijského skifu, čtyřka bez kormidelníka naopak musí do oprav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA - Eduard Erben

Eton - Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková bez sebemenších problémů vyhráli své úvodní rozjížďky na olympijské regatě v Etonu Dorney a postoupili do úterních čtvrtfinálových bojů.

Stříbrný medailista z Pekingu a světový šampion z roku 2010 porazil druhého Chorvata Maria Vekiče o devět sekund i přesto, že v závěru viditelně šetřil síly. Synek byl na prvním mezičase po 500 metrech druhý za Vekičem, ale poté se posunul do čela a bezpečně kontroloval postup z prvního místa. Přímo do čtvrtfinále se kvalifikovali tři z pěti skifařů v jeho rozjížďce.

Podobně suverénně si vedla i Knapková. Úřadující světová šampionka se krátce po startu dostala do čela, postupně zvyšovala náskok a druhou Dánku Fie Udby Erichsenovou nakonec porazila o více než pět sekund.

"Dala jsem si za cíl vyhrát rozjížďku, takže plán splněn. Cítila jsem se velmi dobře, ale uvidíme, jak to půjde v dalších jízdách," řekla Knapková. "Byla to zatím první jízda, ale mohu se nyní porovnat s ostatními," dodala česká medailová naděje.

Čtyřka bez kormidelníka míří do oprav

Do nedělních oprav musí čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník a Jiří Vetešník, která obsadila ve své rozjížďce čtvrté místo.

Česká čtveřice nestačila na trojici mistrů světa z let 2009 až 2011 Německo, Velkou Británii a Austrálii. Z vítězství se radovali domácí Britové, za nimiž veslaři pražské Dukly zaostali o 3,4 sekundy. Od třetího postupového místa je dělilo šest desetin sekundy.

"Bylo to těžké, protože jsme měli v rozjížďce poslední tři mistry světa. Navíc se nám příliš nepodařil start a ani nám moc nevyhovuje povítr, který na kanále foukal. Na konci jsme zkusili potrápit Němce, ale nepovedlo se to," uvedl veslovod posádky Vraštil pro Českou televizi. "Nic velkého se neděje. Zítra se pokusíme podat lepší výkon a postoupit dál," doplnil jej Kopáč.