Švýcarky ukončily dlouhé čekání na medaili, olympijskou šampionkou je Neffová

ČTK ČTK
27. 7. 2021 9:38
Olympijský závod žen v cross country horských kol zcela opanovaly bikerky Švýcarska. Vyhrála Jolanda Neffová před Sinou Freiovou a Lindou Indergandovou. Jediná česká zástupkyně ve startovním poli Jitka Čábelická obsadila 22. místo se ztrátou více než devíti minut na vítězku.
Bikerka Jolanda Neffová na OH 2020
Bikerka Jolanda Neffová na OH 2020 | Foto: Reuters

Švýcarsko mělo dosud z této disciplíny v ženském závodě za šest vystoupení pod pěti kruhy jedinou medaili, o niž se postarala už v roce 2000 v Sydney Barbara Blatterová. Dnes její nástupkyně čekání na další cenný kov rázně ukončily.

Osmadvacetiletá mistryně světa z roku 2017 Neffová zvítězila po zcela suverénním výkonu, když vedla už od prvního z celkem pěti celých okruhů. Freiová dojela ze ztrátou minuty a 11 sekund, Indergandová zůstala zpět o dalších osm sekund.

Jednatřicetileté Čábelické se při premiéře pod pěti kruhy náročný závod příliš nevydařil. Už po zaváděcím okruhu se pohybovala až ve třetí desítce a jen pomalu se prodírala dopředu. Na kýženou první patnáctku měla manko takřka tří minut.

Zklamané ale zůstaly i mnohé z hlavních favoritek na medaile. Francouzka Loana Lecomteová skončila šestá více jak minutu a půl za bronzem. Úřadující světová šampionka Pauline Ferrandová-Prévotová se po zaváhání v prvním okruhu sice dotáhla až na druhé místo, jenže pak musela měnit kolo a nakonec uzavřela ve výsledkové listině první desítku.

Obhájkyně zlata z Ria de Janeiro Švédka Jenny Rissvedsová dojela čtrnáctá. Polka Maja Wloszczowská, v jejíž sbírce jsou dvě olympijská stříbra z let 2008 a 2016, byla dvacátá, jen o dvě příčky před ní skončila obhájkyně bronzu z Ria Kanaďanka Catharine Pendrelová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy