Němečtí komentátoři šíleli, švédský gólman rozštípal hokejku. Fiasko, nechápal Forsberg

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 2. 2018 11:53
Hokejisté Švédska krachem ve čtvrtfinále olympiády oživili vzpomínky na nejtrapnější porážku ve své historii.
Němci slaví postup do semifinále ZOH 2018
Němci slaví postup do semifinále ZOH 2018 | Foto: Reuters

Praha - Na minulých hrách v Soči bojovali o zlato, teď Švédové končí ve čtvrtfinále. A nevěřícně vstřebávají, že stopku jim vystavilo Německo.

"Je to fiasko. S tímhle týmem jsme měli postoupit," řekl v televizním přenosu legendární Peter Forsberg.

Reprezentace Tre kronor jede domů. Na turnaji prohrála poprvé, ale o to bolestivěji. Proti Němcům dlouho koukala na nepříznivé skóre 0:2. Po drtivém tlaku ve třetím dějství sice srovnala na 3:3, ale v prodloužení marně bránila sólo Patricka Reimera.

Gól, který posuzoval videorozhodčí, neměl podle švédského brankáře Viktora Fastha platit. "Je to hodně hořká prohra," prohlásil omaskovaný muž, jenž cestou do kabiny vztekle rozmlátil svou hokejku.

Mnozí Fasthovi spoluhráči zamířili rovnou do šatny a u novinářů se vůbec nezastavili. Dobře věděli proč. Švédská média ihned začala do neúspěšného týmu tepat. Mluvila o blamáži, fiasku. "Noviny si můžou psát, co chtějí, ale my jsme odvedli maximum," prohlásil útočník Oscar Möller.

Švédové každopádně oživili trýznivé vzpomínky na hry v Salt Lake City 2002, kde ve čtvrtfinále podlehli Bělorusku 3:4. Rozhodující gól dostal Tommy Salo po střele z půlky hřiště.

"Tenkrát šlo o větší selhání, protože jsme měli k dispozici nejlepší hráče," podotkl bývalý forvard Charles Berglund pro deník Expressen. "Ale tohle je také selhání." Konkrétně jde o největší hokejové překvapení na olympiádě právě od roku 2002.

Brankář Fasth po vyřazení ničí svou hůl:

Německý komentátor šílel

Na druhé straně barikády pochopitelně vládne euforie. Německo je v semifinále olympiády poprvé od bronzového roku 1976. "Dovolili jsme si snít a tohle je náš splněný sen. Jsme mezi nejlepšími čtyřmi, takže to nemůže být lepší," řekl trenér Marco Sturm.

Bývalý útočník San Jose či Bostonu je jednou z mála hvězd v německém týmu. Těmi dalšími jsou aktivní hráči Christian Ehrhoff a Marcel Goc, kteří také dlouho váleli v zámořské NHL.

Hrdinou čtvrtfinále byl ale někdo jiný: 35letý Patrick Reimer, jenž nikdy nehrál jinde než doma. 

Zkraje prodloužení se nerozpakoval, před zraky tří Švédů prokličkoval k bráně a nadvakrát dopravil puk do sítě. Oslavy mohly začít, byť je na chvíli přerušil videorozhodčí. Jásali rovněž němečtí komentátoři, kteří na podobné úspěchy nejsou zvyklí.

K senzaci se schylovalo už od první třetiny, kdy outsider nabral slibný náskok 2:0. Ve třetím dějství však favorité odstartovali stíhací jízdu a vcelku rychle vyrovnali.

"Najednou to bylo 3:3, já kouknul na časomíru a zbývalo ještě skoro devět minut do konce," vykládal český rodák Dominik Kahun. "Bylo to fakt bláznivé, protože Švédové hráli v těch chvílích naprosto neskutečný hokej."

"Když jsme šli do prodloužení, říkali jsme si, že jsme mohli vyhrát po 60 minutách, ale kdyby nám předtím někdo řekl, že půjdeme se Švédy do prodloužení, brali bychom to," pokračoval Kahun. "Pro nás Němce je ohromnou motivací už jen možnost tu být a hrát čtvrtfinále."

Teď Německo nečekaně zažije semifinále. V pátečních 13:10 SEČ naskočí proti Kanadě.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tropické počasí ukončí v Čechách v neděli večer bouřky

Od nedělního večera mohou do Čech dorazit silné bouřky, které bude provázat nárazový vítr, kroupy a přívalové srážky. Výstraha meteorologů platí pro české kraje zatím do pondělního rána. 

Víkend a na části území i pondělí budou provázet tropické teploty, většinou kolem 31 stupňů Celsia, někde může ale teploměr překročit 34 stupňů. Kvůli pokračujícímu horkému a suchému počasí dál platí varování meteorologů před nebezpečím vzniku a šíření požárů.

V neděli pozdě odpoledne, večer a v noci na pondělí očekávají meteorologové v Čechách - s výjimkou východních - silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovými srážkami, při nichž může napršet asi 30 milimetrů vody. "Silné bouřky se mohou ojediněle vyskytovat i v dalších dnech," dodali meteorologové.

Lokální přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů, upozornili meteorologové. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Při řízení vozidla v bouřce je vhodné snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy