Sumgongová získala pro Keňu první maratonské olympijské zlato, Vrabcová-Nývltová doběhla 26.

ČTK ČTK
14. 8. 2016 17:12
Keňské vytrvalkyně získaly na třech předchozích olympiádách v maratonu stříbro, až jednatřicetiletá Jemima Sumgongová se prosadila na nejvyšší stupeň, když v Riu doběhla do cíle v čase 2:24:04. Češka Eva Vrabcová-Nývltová skončila na 26. místě.
Eva Vrabcová-Nývltová
Eva Vrabcová-Nývltová | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Jemima Sumgongová vybojovala pro Keňu první olympijské zlato v ženském maratonu. V Riu doběhla do cíle v čase 2:24:04 a druhou Eunice Kirwaovou z Bahrajnu porazila o devět sekund. Pro bronz si doběhla úřadující mistryně světa Mare Dibabaová z Etiopie. Eva Vrabcová-Nývltová skončila na 26. místě.

Bývalá úspěšná lyžařka Vrabcová-Nývltová, která v minulosti třikrát startovala na zimních olympijských hrách, dosáhla času 2:33:51. Za osobním rekordem zaostala v ulicích brazilského velkoměsta o tři minuty a 41 sekund.

"Já jsem moc spokojená, to umístění je fantastické. Na lyžích mi trvalo hodně dlouho, než jsem se dostala na bodovaná místa," přirovnala česká atletka umístění do třicítky k běhu na lyžích, kterému se roky věnovala. "Tohle je tedy výsledek, za který se nemusím stydět," prohlásila.

V popředí závodu se až do 35. kilometru držela sedmička vytrvalkyň, po zrychlení tempa zbyla v čele už jen trojice budoucích medailistek. Z ní nejprve odpadla Dibabaová a jednatřicetiletá Sumgongová nakonec setřásla i krajanku v bahrajnském dresu.

"Bylo velké horko, ale podmínky byly pro všechny stejné a záleželo jen na tom, jak se s nimi kdo vyrovná. Chtěla jsem zaútočit na 35. kilometru a povedlo se to, nohy krásně poslouchaly," řekla Sumgongová novinářům na Sambodromu, kde závod vrcholil. "Na 40. kilometru už jsem věděla, že vyhraju," doplnila.

Keňské vytrvalkyně získaly na čtyřech předchozích olympiádách v maratonu tři stříbra a jeden bronz, až jednatřicetiletá Sumgongová se prosadila na nejvyšší stupeň. Běžkyně s osobním rekordem 2:20:48 loni na MS v Pekingu doběhla čtvrtá, od bronzové Kirwaové ji dělily pouhé tři vteřiny a od vítězné Dibabaové sedm. Nyní jim těsnou porážku oplatila a v Riu se postarala o první keňské zlato.

 

Právě se děje

Další zprávy