Štybar hledí vstříc olympiádě: Okruh v Londýně mi sedí

ČTK ČTK
4. 6. 2012 13:50
Šestadvacetiletý jezdec usiluje o jedno ze dvou míst v nominaci
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto:

Plzeň/Brusel - Bývalý mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar si minulý týden vyzkoušel trať cyklistického závodu na olympijských hrách a pochvaluje si ho. Šestadvacetiletý jezdec usiluje o jedno ze dvou míst v české nominaci pro silniční závod jednotlivců, o níž má být rozhodnuto do dvou až tří týdnů.

"Okruh v Londýně mi sedí," řekl Štybar. Podle něj je trať závodu na 250 km těžká, hlavní okruh s 2,5 kilometru dlouhým kopcem se jede devětkrát. "To nebude zas až tak pro sprintery, takže uvidíme. Začíná se centrem Londýna a pak se jede přes Richmond Park, okruh je přes Box Hill a končí se před Buckinghamským palácem," uvedl.

V širší nominace jsou další čtyři jezdci

V širší nominaci na olympiádu je pět jezdců včetně Štybara. "Rozhodne se po mistrovství republiky a po závodě Kolem Švýcarska," řekl Štybar.

O víkendu odletěl na Mallorku, kde bude trénovat v kopcích a pak odletí na závod ve Švýcarsku.

Na silnici odjel letos zatím dva závody a povedlo se mu poprvé mezi elitou vyhrát etapu na Čtyři dny v Dunkerque. "Ještě to není to pravé ořechové, ale tohle byl cenný skalp, protože tam byl například i Thomas Voeckler, který jel 14 dní ve žlutém trikotu na Tour de France, takže to nebyly žádný béčka," uvedl Štybar, který na severu Francie obsadil celkově druhé místo.

Štybar se rozhodl naplno věnovat silnici

Jeho tým Omega Pharma-Quickstep pak vyhrál závod Kolem Belgie, kde Štybar pomohl k vítězství stájovému kolegovi Němci Tonymu Martinovi. "Obětovali jsme se poměrně dost, celých pět dní," řekl.

Po cyklokrosové sezoně, v níž mu nevyšla obhajoba titulu mistra světa, se rozhodl naplno věnovat silnici. S elitní belgickou stájí má smlouvu ještě na další sezonu a příští rok by se měl rozhodnout, co dál. "Vyhraná etapa mi dodala sebedůvěru a klid na duši, že jsem se nerozhodl až tak špatně. K cyklokrosu se mohou vrátit vždycky, protože tam ta konkurence není až tak velká. Za dva roky už bych to na té silnici vůbec zkoušet nemusel," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy