Sprinterka připravila favoritku rybičkou o zlato. Je to fér? ptají se fanoušci

David Janeczek David Janeczek
16. 8. 2016 11:01
Nevídaný finiš předvedla bahamská sprinterka Shaunae Millerová, která si v olympijském finále běhu na 400 metrů doslova doskočila pro zlato.
Shaunae Millerová ve finále ženské čtvrtky na OH v Riu 2016.
Shaunae Millerová ve finále ženské čtvrtky na OH v Riu 2016. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Dvaadvacetiletá rodačka z Bahamských ostrovů Shaunae Millerová si doskočila pro olympijské zlato. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nebyla Millerová sprinterkou a rybičkou by nepřipravila o zlato Američanku Allyson Felixovou ve finále běhu na 400 metrů.

V cílové rovince si pro zlato běžela Felixová, ale pozoruhodný skok rodačky z hlavního města Baham Nassau připravil Felixovou o pátou zlatou olympijskou medaili.

Shaunae Millerová ve finále ženské čtvrtky na OH v Riu 2016
Shaunae Millerová ve finále ženské čtvrtky na OH v Riu 2016 | Foto: Reuters

Millerová závěrečným skokem doplachtila v čase 49,44 ke zlaté medaili, druhá Felixová skončila stříbrná časem o 7 setin pomalejším. Třetí s odstupem více než tří desetin doběhla Jamajčanka Shericka Jacksonová. Video celého běhu si můžete prohlédnout zde.

Je to vůbec legální? ptají se fanoušci

Zejména američtí fanoušci se na sociálních sítích ptají, zda je to vůbec možné? Není to proti pravidlům? Odpověď pro americké fanoušky je snadná, podobný finiš je zcela v souladu s pravidly.

Ve finiši je totiž důležité, kdy protne cílovou čáru jakákoliv část atletova trupu, nepočítá se hlava, krk ani končetiny, říkají atletická pravidla.

Atletické legendy na straně Millerové

A za Millerovou se postavila i americká překážkářka Lolo Jonesová, která ve svém příspěvku na Twitteru říká, že by většina profesionálů využila k vítězství stejnou taktiku. A razantně odmítla, že by Millerová připravila Felixovou o zlato podvodem.


Podobně to vidí také bývalý americký překážkář a sprinter Ryan Wilson. "Kdyby si pro zlato doskočila Allyson, všichni by ocenili její srdce," píše na svém Twitteru.

A kdyby to fanouškům nestačilo, přidal svůj pohled na věc i čtyřnásobný olympijský vítěz a atletická legenda Michael Johnson. Sprinter, který tento týden přišel o svůj poslední světový rekord, když na 400 metrů dlouhé trati zaběhl Wayde van Niekerk čas 43:03.

Johnson ve svém příspěvku píše. "Sprinteři dobře vědí, že nejrychleji protnou cíl, když se včas předkloní. Věřte mi. A Shaunae Millerová skočila, aby využila svého pádu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy