Do Tokia ve čtyřiceti? Umím si to představit, snad vydrží motivace, říká Špotáková

ČTK ČTK
24. 3. 2020 17:05
Dvojnásobná olympijská šampionka Barbora Špotáková považuje roční odklad olympijských her za nejrozumnější řešení. Kvůli hrám v Tokiu se po druhém porodu vracela k atletice a letos chtěla končit, ale umí si představit, že bude závodit ještě další rok. Pokud by se OH uskutečnily v létě, jako měly být letos, startovala by na nich už jako čtyřicátnice.
Dvojnásobná olympijská šampionka Barbora Špotáková považuje odložení olympiády za rozumné řešení.
Dvojnásobná olympijská šampionka Barbora Špotáková považuje odložení olympiády za rozumné řešení. | Foto: Reuters

Vývoj pandemie koronaviru, která ochromila celý svět, si bezprecedentní rozhodnutí vynutil. "V souvislostech a okolnostech, které se nyní dějí, je to pochopitelný krok a jednoznačně zdravotní hledisko všech lidí na planetě je důležitější než olympijské hry, takže to považuji za správné rozhodnutí," řekla Špotáková.

Doufala v posun olympijských her na září nebo říjen, ale verdikt Mezinárodního olympijského výboru a pořadatelů respektuje. "Přijde mi to takto nejrozumnější. Strach a obavy, nejistota z dalšího vývoje situace jsou celosvětové a uskutečnitelné by to nebylo," uznala světová rekordmanka.

Věří, že jí i pro posunutou olympiádu vydrží motivace. "Uvidím na podzim a věřím, že přijde. Já jsem optimistka, ale v této chvíli není správná doba. Nicméně mám mladého trenéra, spolupráce funguje velmi dobře a rozhodně to není žádné trápení, že bych dřela do krve a těšila se, až skončím. Je to příjemná spolupráce, a tak si dovedu pokračování do dalšího roku představit," přemítala Špotáková, která před sezonou odešla od dlouholetého kouče Rudolfa Černého k Janu Tylčemu, bývalému trenérovi koulaře Tomáše Staňka.

Z přípravy na olympiádu měla dobrý pocit. Tu hlavní část absolvovala ještě před opatřeními proti šíření koronaviru a ani současný nouzový stav ji příliš neomezuje. "Pro trénink mám spoustu věcí doma, tento týden jsem měla lehčí trénink a jede se hodně podle plánu. Dukla je zavřená, s trenérem jsme ale v kontaktu na dálku a funguje to. Ta hlavní příprava na sezonu byla hotová, takže já s tréninkem problém nemám ani v těchto podmínkách v této chvíli. Trénuji doma a popřípadě budu běhat venku v lese či na zahradě," popisovala.

Věří, že alespoň na domácí půdě formu bude moci prodat. "Stále věřím, že sezona v České republice začne, že budou v létě nějaké mítinky alespoň u nás. Situace je pro všechny nová a může se ledacos měnit a podle toho budeme stavět trénink. Upravujeme ho ze dne na den," uvažovala.

Omezenou možnost vycházení i uzavřené školy snáší docela dobře. "Máme zahradu a také na ní hřiště. Máme možnost být na zahradě. Janek je v první třídě, učím se s ním, ale problém mi to nedělá, naopak si to užíváme. Jsme jako rodina více spolu a z tohoto pohledu je to fajn. Takže já se mám v rámci možností, které jsou, dobře," vyprávěla.

Vyjádřila podporu všem, kteří jsou v mnohem obtížnější situaci. "Velmi dobře si uvědomuji, že lidé mají daleko větší problémy, než mám já jako sportovec. Moc všem přeji, aby to zvládli, aby v sobě našli sílu a hledali nové možnosti, které jim tato situace nabízí, nepodléhali pesimismu. Držím všem palce, aby je víra neopouštěla. Proti mnohým ostatním jsou mé problémy jako sportovce naprosto malicherné," vzkázala trojnásobná mistryně světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy