Medailová žeň pokračuje. Střelkyně Sýkorová má bronz

4. 8. 2012 16:15
Adéla Sýkorová získala ve sportovní malorážce na 3x20 ran bronzovou medaili.
Adéla Sýkorová získala nečekanou bronzovou medaili pro českou výpravu.
Adéla Sýkorová získala nečekanou bronzovou medaili pro českou výpravu. | Foto: Reuters

Londýn - Česká medailová žeň ze sobotního dne na olympijských hrách v Londýně pokračuje.

Adéla Sýkorová skončila ve finále sportovní malorážky na 3x20 ran třetí, čímž získala první medaili z Londýna pro českou střeleckou výpravu.

Sýkorová tak odčinila výpadek obhájkyně stříbrné medaile v této disciplině Kateřiny Emmons, která skončila "až" dvaatřicátá.

Zlato získala v olympijském rekordu vítězka kvalifikace Američanka Jamie Lynn Grayová, druhá skončila Srbka Ivana Maksimovičová. Na ní ztratila Sýkorová 4,5 bodů, na Grayovou pak 8,9 bodu.

"V medaili jsem vůbec nedoufala"

Pětadvacetiletá česká střelkyně byla sice dvě položky před koncem na čtvrtém místě, díky dvěma trefám za 10,2 zaznamenala 683,0 bodů a čtvrtou Polku Sylwii Bogackou porazila o 1,1 bodu.

"Úžasné! Skvělé! Jsem strašně šťastná, že jsem to dokázala. Vůbec jsem nevěřila, že bych mohla mít medaili. Ještě mi to nedochází," řekla Sýkorová, která byla před čtyřmi roky v Pekingu v této disciplíně devatenáctá.

Sýkorová skončila v kvalifikaci čtvrtá o bod za třetí Ruskou Vdovinovou, stejnou výchozí pozici (284 bodů) však měly i Polka Nagayová a Chorvatka Pejčičová.

Čtvrtou výchozí pozici před finále si pochvalovala.

"Pokud bych nastupovala do finále s cílem v podobě stupňů vítězů, byl by výsledek špatný. Byla bych moc nervózní," uvedla.

"Mezi střelami jsem si radši zpívala"

Finále přitom dobře nezačala, ve druhé sérii trefila jen 8,8 bodu. V dalším průběhu si vedla lépe a po sedmé z deseti ran byla poprvé na bronzové příčce.

Zásah 8,0 v osmé sérii znamenal sestup z medailových pozic. "Strhla jsem to, to bylo špatně vystřelené," řekla.

Po poslední ráně však odložila zbraň a při pohledu na obrazovku s výsledky se chytila překvapením za pusu.

"Nevěděla jsem, jak ostatní střílí. Fakt jsem nechtěla znát průběžný stav. Vždy, když hlásili ty rány, tak jsem si zpívala, abych neslyšela okolí. Prozpěvovala jsem si Malá dáma od Kabátů," řekla zlínská rodačka.

Na stupních vyhlásili jinou střelkyni

Radost jí nezkazil ani fakt, že ji pořadatelé přejmenovali při vyhlašování na Sylwii Bogackou, čtvrtou ženu finále.

"Říkala jsem si, jestli mám na stupně vítězů vůbec jít," řekla, co jí v okamžiku blesklo hlavou. "Šla jsem, protože jsem se bála, že bude trapas, když zůstanu vzadu."

Medaili na krk Sýkorová dostala a pocit olympijské medailistky si přes trapas vychutnala.

"Nepotěšili mě, ale to byl detail. Hlavní je medaile," usmála se Sýkorová. Organizátoři chybu napravili a na závěr její jméno ohlásili správně.

Víc překvapená byla Sýkorová z následného zájmu médií a mikrofonů okolo sebe. "Z rozhovorů jsem vyjevená, žádné jsem nikdy neposkytla," dodala.

Sýkorová prodloužila medailovou šňůru

Čeští díky Sýkorové prodloužili medailovou šňůru na olympijských hrách, která se táhne od Soulu 1988.

"V těžkých podmínkách odstřílela dobře, jak jsem si tajně přál. A jak si počínala ve finále, z toho jsem byl šokovaný," řekl šéf českého střeleckého týmu Vladislav Šaňák.

"Je pilná, pracuje na sobě. Jak bude získávat zkušenosti, což je důležité, protože jich na velkých závodech tolik nemá, tak by o Adéle ještě mohlo být slyšet," uvedl na adresu střelkyně, která má na kontě dva bronzy ze Světového poháru.