V Riu proběhne 5000 dopingových kontrol. Rusy otestují ještě před začátkem her

ČTK ČTK
2. 8. 2016 13:25
Během soutěží na olympijských hrách proběhne pět tisíc dopingových kontrol. Nabrané vzorky budou uchovány pro další testování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Sportovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro čeká zhruba pět tisíc dopingových kontrol. Komisaři podle předběžných plánů odeberou 4000 vzorků moči a 1000 vzorků krve, všechny budou po kontrole zmraženy a uloženy pro případnou pozdější analýzu novými metodami.

Podle současných pravidel mohou být uchovány a znovu testovány deset let. Zpětné prověření vzorků z Pekingu 2008 a Londýna 2012 přineslo 98 pozitivních výsledků.

Mezinárodní olympijský výbor navýšil rozpočet na boj s dopingem na 500 000 dolarů (12 milionů korun), výrazně vyšší částkou přispěje i brazilská vláda. Mimořádnou pozornost dopingoví komisaři věnují sportovcům z Ruska, kteří musí povinně podstoupit mimosoutěžní testy ještě před začátkem her, a z Keni. V posledních týdnech už bylo cíleně otestováno 2200 sportovců z 96 zemí.

Všechny analýzy provede laboratoř v Riu, která na poslední chvíli získala zpět akreditaci Světové antidopingové agentury WADA. O ni v červnu přišla a hrozilo, že se během olympiády budou muset vzorky posílat ke kontrole do zahraničí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy