Sním o olympiádě v Česku, říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval

ČTK ČTK
4. 11. 2017 13:50
Myšlenka na konání olympijských her na českém území je vzdáleným snem Jiřího Kejvala. Předsedovi Českého olympijského výboru je ale jasné, že v současné době a politické situaci jde o utopii.
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. | Foto: ČOV

Praha - "Když děláte na olympijském výboru, tak základem je, že máte nejvyšší cíle. A když už nemůžete vyhrát zlatou olympijskou medaili, tak chcete pozvat do vaší rodné země nejlepší sportovce na světě," konstatoval Kejval po skončení valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů (ANOC) v Praze. 

"Už jsme se o to v minulosti pokusili a třeba se tak příležitost za mého života najde. Pokud by to bylo na seriózních základech, tak bych tomu určitě fandil, ale musíme být realisty. Mentálně připraveni jsme, politicky ne," podotkl Kejval.

Myšlenka na konání letních her v Praze už tady byla. Zrodila se v únoru 2001, metropole do ní postupně investovala 70 milionů korun a podala přihlášku na rok 2016. V roce 2008 se ale Praha nedostala do užšího výběru a městská rada v červnu 2009 rozhodla o zastavení prací spojených s přípravou kandidatury na rok 2020.

Česko na mapě olympismu ale vidět je. Příkladem je skončené zasedání ANOC, v minulosti se zde konalo valné shromáždění Evropských olympijských výborů (EOC), v roce 2003 v Praze zasedal Mezinárodní olympijský výbor.

Po sportovní stránce se jedná o pořádání Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF). Před šesti lety se zimní festival konal v Liberci a Česko by mohlo usilovat i o letní.

"Je to v diskusi a budeme vyhodnocovat reálnost záměru. Pokud dojdeme k názoru, že to je smysluplné, tak bychom v postupných cílech někam šli a začali bychom EYOFem," řekl místopředseda ČOV Roman Kumpošt s tím, že v úvahu by připadalo Brno. "Už dvakrát kandidovalo. Je čas, abychom se vrátili k olympijskému festivalu," nastínil.

Reálnější než pořádání olympijských her by mohlo být třeba konání Evropských her. První ročník hostilo předloni Baku a dějištěm druhých se stane za dva roky Minsk, který byl zvolen poté, co se pořadatelství vzdalo Nizozemsko.

Kejval nechtěl předjímat budoucnost Evropských her. "Je to začátek. Neradi bychom se unáhlili. Je celá řada lidí, kteří jsou nadšení a myslí, že tohle Evropě chybí, když existují Panamerické hry, Asijské hry a Hry Commonwealthu. Proč by nemohly existovat i Evropské? Ale je také celá řada odpůrců," uvedl.

Z hlediska olympijských výborů mají Evropské hry podle Kejvala celkem podporu. Složitější jsou jednání s jednotlivými sportovními federacemi. "Protože termínovky jsou už tak dost nabité a je to těžké sladit. Chtělo by to tomu dát náboj, třeba by to bylo rok před olympiádou jako kvalifikace, což je ale dost těžké, protože ne všechny sporty jsou postavené na kontinentální bázi," uvažoval Kejval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy