Bouře po nominaci Slováků. Naše liga je úplně jinde, řekl rozhořčený Hudáček a kritizoval trenéry

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 1. 2018 13:15
Slovensko pojede na olympiádu s poměrně nečekaným výběrem hokejistů. Diskuse vyvolalo hlavně opomenutí brankáře Júliuse Hudáčka.
Július Hudáček chybí v nominaci na únorovou olympiádu.
Július Hudáček chybí v nominaci na únorovou olympiádu. | Foto: Reuters

Praha - Hned deset hráčů z nepříliš kvalitní slovenské ligy, jediná opora z KHL, nikdo ze Slovanu Bratislava a ani jeden z bratrů Hudáčků. Nominace Slovenska na olympijské hry v Pchjongčchangu působí hodně odvážně.

Kanadský kouč Craig Ramsay ukázal třeba na útočníka Matúše Sukeľa z Liptovského Mikuláše. Naopak vyškrtl gólmana Hudáčka, jenž podává velmi solidní výkony v ruském Čerepovci.

Bránu bude hájit buď Ján Laco, který neožil ani po přestupu do Sparty, nebo Branislav Konrád z Olomouce. Coby trojka dorazí Patrik Rybár, jenž září v Hradci.

Rozhodly výkony v přípravě a minulost na velkých turnajích.

"Jsem zklamaný," prohlásil Hudáček pro deník Šport. "V Čerepovci z toho byli v šoku. Trenér Ramsay bohužel chodil jen na slovenskou a českou extraligu. Mohl se přijet podívat i do Ruska. Viděl mě jenom v Bratislavě, kde jsem podal nejhorší výkon v sezoně."

Hudáček by prý klidně bral i post trojky, ale nikdo s ním o tom nemluvil. Přestože na klubové úrovni je zřejmě nejlepším slovenským gólmanem, v reprezentaci nikdy nezářil. Třeba na posledním mistrovství světa však s bídnou hrou mužstva těžko mohl něco dělat.

"Měli jsme špatný systém. Jiný brankář by nám nepomohl. Nefungovalo nic," řekl Hudáček. "Před posledním zápasem proti Švédům jsem už ani nechtěl jít do brány. Respektoval jsem ale rozhodnutí trenérů."

Slováci nakonec stěží udrželi elitní skupinu. Na olympiádě díky jinému systému sestoupit nemůžou. Boj o úspěch rozjedou ve skupině s Ruskem, USA a Slovinskem.

Zajímavé je, že kouč Ramsay bere na očekávaný turnaj jediného hokejistu z Kontinentální ligy - Michala Čajkovského hájícího barvy Jekatěrinburgu. Chybí Marek Viedenský a Andrej Meszároš, kteří mají jako jedni z mála Slováků výborné postavení v bratislavském Slovanu.

Slovenské mužstvo bude nejvíc stát na čtrnácti hráčích z české extraligy. Dalších deset borců dodá nepříliš kvalitní slovenská soutěž.

"Úroveň slovenské ligy je úplně jinde," zdůraznil Hudáček. "Držím klukům palce. Doufám, že překvapí, ale bude to těžké."

"Příjemně nás překvapili," řekl Ramsay o hokejistech z domácí soutěže. "Neměli problém udržet tempo na mezinárodní úrovni. Líbily se mi i zápasy slovenské ligy, mnohdy jsem viděl zámořský styl hry, o který se snažíme v reprezentaci." 

Zkritizoval asistenta Lašáka

Pokud přijdou zranění, Hudáček stále může na olympiádu proniknout, neboť je mezi náhradníky. Dodatečnou pozvánku by ale možná stejně nepřijal. "Reprezentovat jsem jezdil osm let. Možná je čas na přestávku," naznačil.

Navíc zkritizoval Ramsayho realizační tým, konkrétně nechápe přítomnost asistenta Jána Lašáka: "Nemyslím si, že brankář, který ukončí kariéru, by měl hned dělat trenéra v seniorské reprezentaci. Byl jsem na nějakých srazech mladých hokejistů a viděl jsem, že chytat a trénovat jsou odlišné věci." 

"V národním týmu není moc času na systematickou práci," reagoval Lašák, který ještě loni chytal za Liberec. "U brankářů jde hlavně o psychickou přípravu."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy