Slováci sní dál o medaili. Vyřadili obhájce stříbra Němce a ve čtvrtfinále vyzvou USA

15. 2. 2022 7:56
Slovenští hokejisté porazili v předkole play-off olympijského turnaje v Pekingu obhájce stříbrných medailí Němce 4:0. Ve čtvrtfinále narazí na nejlepší tým skupinové fáze USA. Postoupili i Dánové, kteří zdolali 3:2 Lotyšsko, a zahrají si s Ruskem.
Slovenská radost z postupu do čtvrtfinále.
Slovenská radost z postupu do čtvrtfinále. | Foto: Reuters

Po jedenáctých místech ze Soči a z Pchjongčchangu, kde je právě Američané vyřadili v boji o čtvrtfinále, mohou snít Slováci o medaili, už teď mají jistotu, že skončí mezi nejlepší osmičkou.

Svěřenci kanadského kouče Craiga Ramsayho šli do vedení ve 12. minutě, kdy otevřel skóre Libor Hudáček. Ve druhé třetině přidali dva góly v rozmezí 104 sekund další útočníci Peter Cehlárik a Michal Krištof. V samém závěru potvrdil postup zakončením do prázdné branky Marek Hrivík. Čisté konto vychytal Patrik Rybár.

Slováci byli od začátku nebezpečnějším týmem. V páté minutě jako první vážněji zahrozil Zuzin, brankář Niederberger se však nenechal překvapit. O chvilku později přišla největší šance Němců v úvodním dějství. Krämmer se dostal sám před Rybára, ani on ale se zakončením do bekhendu neuspěl.

Ve 12. minutě šel se štěstím do vedení slovenský tým, když za Niederbergerovými zády skončil několikrát tečovaný Hudáčkův pokus. S odpovědí se snažil přispěchat Krämmer, jenže nedal.

Ve druhém dějství byla převaha Slováků ještě výraznější. Na střely mezi tyčky ho opanovali 14:5. Hned v úvodu se sice musel vyznamenat Rybár proti Kahunovi, ale na začátku 28. minuty využil slovenský tým prostor na ledě při hře čtyři na čtyři a po krásné souhře s Gernátem zvýšil Cehlárik.

Už za necelé dvě minuty to bylo 3:0. Těsně po skončení krátké početní výhody dostal mezi kruhy ideálně nabito Krištof a trefil se ranou bez přípravy. Další šance na změnu skóre nevyužili Pföderl a na druhé straně Slafkovský.

Ve třetí třetině sice Němci přidali, ale nebylo jim to nic platné, protože Slováci pozorně bránili. A když už pustili soupeře do zakončení, vše jistil bezchybný Rybár. Šest minut před koncem jel sám na Niederbergera Regenda, ale nedal. Vzápětí v přesilovce selhal v ideální pozici Takáč. Němci se na dostřel nedostali. V závěru sáhli k dlouhé hře bez gólmana, čehož využil Hrivík a z úhlu trefil prázdnou branku.

Dánové slaví historický úspěch

Dánové postupem mezi nejlepších osm celků dosáhli historického úspěchu při premiérové účasti pod pěti kruhy. Na mistrovství světa jsou nejlepšími výsledky Dánů osmá místa z let 2010 a 2016, což na olympiádě minimálně vyrovnají a jako šestý nejlepší tým po základních skupinách pravděpodobně i překonají.

Dánové v základní skupině B sice s Rusy prohráli 0:2, ale skončili v ní díky výhrám nad českou reprezentací (2:1) i Švýcarskem (5:3) druzí. Nad Lotyši, kteří ve skupině C se Švédskem, Finskem a Slovenskem nezískali ani bod, vedli od 13. minuty po brance Mortena Poulsena. Lotyšský kapitán Lauris Darzinš sice otočil skóre dvěma góly, ale po vyrovnání Juliana Jakobsena rozhodl ve 42. minutě v přesilové hře Markus Lauridsen.

Lotyši nastoupili v brance s Kalninšem, jehož ale musel v 8. minutě vystřídat Punnenovs, který v čase 12:02 jako první inkasoval. Lassenovu střelu vyrazil, ale k dorážce se dostal Poulsen, který u levé tyče z úhlu přehodil levý beton gólmana švýcarského Langnau.

První přesilovou hru zápasu při Indrašisově trestu Dánové ke zvýšení náskoku nevyužili. V čase 16:23 vyrovnal Darzinš, jenž se po Krastenbergsově přihrávce dostal do úniku a překonal blafákem do forhendu Dahma, přestože se jej ještě snažil atakovat Kristensen.

Po 153 sekundách druhé části Lotyši skóre otočili. Při Kristensenově trestu se trefil z pravého kruhu opět Darzinš. Vzápětí mohl zvýšit Rihards Bukarts, ale v úniku blafákem na Dahma nevyzrál a dánský gólman vzápětí zlikvidoval i další brejk soupeře.

Lotyši se následně ubránili při Jelisejevsově trestu a sami nevyužili přesilovku při pobytu Olivera Larsena na trestné lavici. V 37. minutě bylo vyrovnáno. Meyer získal v rohu puk, našel na pravém kruhu Jakobsena, který se trefil k protější tyči.

Po 12 vteřinách třetí třetiny šel pykat Darzinš a v čase 41:45 využil nabídnutou přesilovku střelou od modré čáry Markus Lauridsen, při které stínil Punnenovsovi před brankou Bau Hansen.

Výběru kouče Harijse Vitolinše se nepodařilo odvrátit porážku při vyloučeních Aagaarda a Nicklase Jensena, stav se nezměnil ani při závěrečné power-play. Lotyši se na olympiádě představili poprvé od roku 2014, kdy v Soči hráli pod pěti kruhy poprvé čtvrtfinále. Tentokrát končí bez výhry.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Hokej, muži - předkolo play-off:

Slovensko - Německo 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. L. Hudáček (K. Pospíšil, Gernát), 28. Cehlárik (Gernát, Hrivík), 29. Krištof (Kňažko, Čerešňák), 58. Hrivík (Cehlárik, Takáč). Rozhodčí: Björk, Nord (oba Švéd.) - Lazarev (Rus.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 4:4, navíc Wolf (Německo) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 926.

Slovensko: Rybár - Čerešňák, Čajkovský, Rosandič, Marinčin, Kňažko, Gernát, Nemec - Cehlárik, Hrivík, Takáč - Jurčo, L. Hudáček, K. Pospíšil - Kelemen, Krištof, Zuzin - Slafkovský, Miloš Roman, Regenda. Trenér: Craig Ramsay.

Německo: Niederberger - Holzer, Wagner, Brandt, Moritz Müller, Nowak, J. Müller, Bittner, Abeltshauser - Rieder, Kahun, Plachta - Pföderl, Loibl, Noebels - Ehliz, Hager, Tiffels - Kühnhackl, Krämmer, Wolf. Trenér: Toni Söderholm.

Dánsko - Lotyšsko 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Poulsen (Jakobsen, M. Lassen), 37. Jakobsen (Meyer), 42. M. Lauridsen (Boedker, F. Nielsen) - 17. L. Darzinš (Krastenbergs, Cibulskis), 23. L. Darzinš (Balinskis, Krastenbergs). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Schrader (Něm.) - McCrank (Kan.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 726.

Dánsko: Dahm - O. Lauridsen, Kristensen, Lassen, M. Lauridsen, Larsen, Nicholas Jensen, Bruggisser - Nicklas Jensen, F. Nielsen, Boedker - Russell, Regin, Storm - Madsen, Meyer, Bau Hansen - Poulsen, Jakobsen, Aagaard. Trenér: Heinz Ehlers.

Lotyšsko: Kalninš (8. Punnenovs) - Cibulskis, Freibergs, Mamčics, Jaks, Balinskis, Zile, A. Kulda - Krastenbergs, Abols, Keninš - L. Darzinš, Daugavinš, Džerinš - Jelisejevs, Indrašis, D. Smirnovs - Dzierkals, Rihards Bukarts, Batna. Trenér: Harijs Vitolinš.