Ukazujeme světu, kdo jsme, jásají Slováci. Budou hrát o medaile, rozhodli v nájezdech

Gól v poslední minutě a pak Rybár zavřel bránu. Slováci jsou v olympijské euforii
Slovenští hokejoví fanoušci se probudili do příjemného středečního rána. Jejích národní tým postoupil po dvanácti letech do semifinále olympiády v Pekingu.
Slováci v nájezdech udolali Američany, kteří přitom ještě minutu před koncem zápasu vedli 2:1.
V čase 59:16 ale při hře bez brankáře vyrovnal Marek Hrivík a zápas šel do prodloužení.
V něm měly šance rozhodnout oba týmy, ale jak Patrik Rybár (na snímku), tak americký brankář Strauss Mann puk za svá záda nepustili.
Aktualizováno 16. 2. 2022 17:10
Slovenští hokejisté porazili ve čtvrtfinále olympijských her v Pekingu USA 3:2 po nájezdech a po 12 letech si zahrají o medaile. Američané obrátili skóre z 0:1 na 2:1 a byli blízko postupu do semifinále, v čase 59:16 ale vyrovnal při hře bez brankáře Marek Hrivík. Prodloužení vítěze neurčilo, v nájezdech se jako jediný z devíti střelců prosadil Peter Cehlárik.

V semifinále se výběr trenéra Craiga Ramseyho utká s Finskem, které dnes porazilo Švýcarsko 5:1. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Rusko a Švédsko.

Nepopsatelný pocit

Slováci v samostatné historii ještě olympijský kov nezískali. Nejblíže mu byli ve Vancouveru v roce 2010, ale v semifinále neuspěli s domácí Kanadou a v boji o bronz podlehli Finsku.

"Jsem hrdý na celý tým. Je to skvělá šance pro nás, turnaj pro nás ještě nekončí. Věřím, že zvládneme i další dva zápasy. Je to výborná šance ukázat světu, kdo jsme," řekl Cehlárik televizi RTVS.

"Je to nepopsatelný pocit. Zápas byl na nervy, jsme strašně šťastní, že jsme to dali a že jsme vyhráli nad silnými USA. Klobou dolů před (brankářem) Patrikem Rybárem. Podal neskutečný výkon, podržel nás," uvedl bek Martin Marinčin.

Američané měli dva dny volna, jelikož základní skupinou prošli jako jediní z 12 týmů bez ztráty bodu a do čtvrtfinále postoupili přímo. Slováci naopak sehráli druhý zápas ve dvou dnech, kvůli třetímu místu ve skupině museli projít předkolem play-off, v němž vyřadili obhájce stříbra Němce (4:0).

Slovenský tým ustál úvodní tlak USA a ve 12. minutě skóroval. Čerešňák přihrál od hrazení na Slafkovského, který z kruhu prostřelil brankáře Manna. Sedmnáctiletý útočník je s pěti góly nejlepším střelcem turnaje.

Američané vyrovnali v čase 19:14. Po rychlé kombinaci se Abruzzese objevil před gólmanem Rybárem a překonal ho bekhendem mezi betony.

V 29. minutě z podobné pozice otočil skóre Hentges. Rybár pak zastavil Agostinovu střelu i jeho dorážku. Jinak prostřední dějství nabídlo minimum šancí.

Ve třetí části se výběru Spojených států amerických naskytla 82 sekund trvající přesilovka pět na tři, ale nevyužil ji. O chvíli později Beniers trefil tyčku stejně jako na druhé straně Slafkovský.

Více než minutu a půl před koncem zkusili Slováci hru bez brankáře a odměnou jim byl vyrovnávací gól. Mann neudržel Čajkovského nahození a kapitán Hrivík z dorážky poslal duel do prodloužení.

V něm si oba celky vytvořily několik šancí, ale žádná z nich rozuzlení nepřinesla. V samém závěru prodloužení se Knies dostal před Rybára, ale obránce Gernát mu nedovolil zakončit.

V nájezdech se neprosadil ani jeden z Američanů, naopak Cehlárik jako jediný ze čtyř slovenských hráčů skóroval. USA podruhé za sebou skončily na olympiádě ve čtvrtfinále. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu nestačily rovněž v nájezdech na Čechy.

Švýcaři už skončili

Finové vyřadili ve čtvrtfinále přemožitele českého týmu z předkola Švýcary. Po výhře 5:1 mají Seveřané jistotu, že vylepší šesté místo z roku 2018 v Pchjongčchangu, kde rozhodl o jejich konci ve stejné fázi jediný inkasovaný gól v duelu s Kanadou. Švýcaři budou dál čekat na cenný kov z OH, který vybojovali naposledy v roce 1948 doma ve Svatém Mořici.

Finové, v jejichž sbírce olympijských medailí jsou dvě stříbra a čtyři bronzy, mohou dál snít sen o zlatu díky výborně zvládnuté první polovině zápasu. V první třetině se prosadili Miro Aaltonen a Mikko Lehtonen, ve 24. minutě zvýšil Marko Anttila. Švýcary vrátil ještě před druhou přestávkou do hry Andres Ambühl. Postup Finů ale potvrdili Iiro Pakarinen a Teemu Hartikainen.

Rusové pokračují v obhajobě

V semifinále jsou i Rusové, obhájci zlata z Pchjongčchangu, kteří ve středu porazili Dány 3:1.

Vysoce favorizovaná sborná musela už ve skupině bojovat ve vzájemném klání o výhru (2:0) až do závěrečných sekund. Dnešní souboj Rusové dobře rozehráli a šli do vedení zásluhou gólu Vadima Šipačova ze začínající 14. minuty. Zkraje druhé části vyrovnal v přesilovce Frans Nielsen, ještě do přestávky ale odpověděl Nikita Něstěrov. V 56. minutě zpečetil postup Vjačeslav Vojnov.

Švédsko vynulovalo Kanadu

O finále se Rusové utkají se Švédskem, které v závěrečném čtvrtfinále vyřadilo Kanadu po výsledku 2:0.

Vítěznou branku vstřelil v čase 50:15 útočník Lucas Wallmark, který se s pěti góly dotáhl v čele tabulky střelců na sedmnáctiletého Slováka Juraje Slafkovského. Při power-play pojistil výhru Anton Lander. Gólman Lars Johansson udržel poprvé na turnaji čisté konto.

Kanaďané neobhájí medaili z Pchjongčchangu, kde v duelu o třetí místo porazili českou reprezentaci. Bez cenného kovu z olympiády budou poprvé od Turína v roce 2006, kde skončili sedmí. V roce 2010 ve Vancouveru i o čtyři roky později v Soči s hvězdami z NHL triumfovali. Švédové jsou od zisku svého druhého olympijského zlata v Turíně podruhé v semifinále, před osmi lety získali stříbro.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu - hokej mužů:

Čtvrtfinále:

USA - Slovensko 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Abruzzese (Beniers, Kampfer), 29. Hentges (Perbix, N. Smith) - 12. Slafkovský (Čerešňák, Regenda), 60. Hrivík (Čajkovský, L. Hudáček), rozhodující sam. nájezd Cehlárik. Proměněný nájezd: Cehlárik. Neproměněné nájezdy: Brisson, Farrell, Knies, N. Smith, Miele - L. Hudáček, Čajkovský, Krištof. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Gofman (Rus.) - McCrank (Kan.), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 1059.

USA: Mann - Kampfer, Ness, Faber, Cooper, Warsofsky, Perbix, Helleson - O'Neill, Miele, Agostino - Abruzzese, Beniers, Knies - Farrell, Meyers, Cates - Hentges, N. Smith, Brisson - N. Shore. Trenér: David Quinn.

Slovensko: Rybár - Čerešňák, Čajkovský, Rosandič, Marinčin, Kňažko, Gernát, Nemec - Cehlárik, Hrivík, Takáč - Jurčo, L. Hudáček, K. Pospíšil - Kelemen, Krištof, Zuzin - Slafkovský, Miloš Roman, Regenda - Daňo. Trenér: Craig Ramsay.

Finsko - Švýcarsko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. M. Aaltonen (Friman, Joonas Nättinen), 11. M. Lehtonen (Hietanen, S. Manninen), 24. Anttila (Björninen), 56. Pakarinen (V. Filppula, H. Pesonen), 57. Hartikainen - 38. Ambühl (Corvi, G. Haas). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Gouin (Kan.) - Hynek (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 948.

Finsko: Säteri - Hietanen, M. Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka, Ohtamaa - Hartikainen, S. Manninen, Markus Granlund - Pakarinen, V. Filppula, H. Pesonen - Komarov, Joonas Nättinen, M. Aaltonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Švýcarsko: Berra (24. Genoni) - Diaz, Mirco Müller, Y. Weber, Loeffel, Fora, Frick, Alatalo - Simion, G. Haas, Hofmann - Thürkauf, Ambühl, Corvi - Andrighetto, Malgin, F. Herzog - Mottet, Bertschy, S. Moser - D. Hollenstein. Trenér: Patrick Fischer.

Rusko - Dánsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Šipačov (N. Gusev, J. Jakovlev), 35. N. Něstěrov (N. Gusev, Gricjuk), 56. Vojnov (Šipačov, Gricjuk) - 23. Nielsen (Bau, M. Lauridsen). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Fraňo - Ondráček (oba ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 727.

Rusko: Fedotov - Nikišin, N. Něstěrov, Jelesin, J. Jakovlev, Vojnov, Tělegin, Šaripzjanov - Čibisov, Šipačov, Galijev - N. Gusev, V. A. Tkačov, Gricjuk - D. Voronkov, Karnauchov, Slepyšev - M. Grigorenko, Andronov, Plotnikov - K. Semjonov. Trenér: Alexej Žamnov.

Dánsko: Dahm - Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, M. Lauridsen, Larsen, Nicholas Jensen, Bruggisser - Olesen, Nielsen, Boedker - Russell, Regin, Storm - Bau, Madsen, Meyer - Poulsen, Jakobsen, Aagaard - J. Jensen. Trenér: Heinz Ehlers.

Švédsko - Kanada 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávka: 51. Wallmark, 59. Lander (Holmberg). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Romasko (Rus.) - Hancock (USA), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 950.

Sestavy:

Švédsko: Lars Johansson - L. Bengtsson, Fantenberg, Folin, Holm, Pudas, Tömmernes, Lennström - C. Klingberg, Lander, Bromé - F. Olofsson, Wallmark, Holmberg - Linnus Johansson, J. de La Rose, Everberg - Friberg, Krüger, Nordström. Trenér: Johan Garpenlöv.

Kanada: Tomkins - Power, M. Robinson, Wotherspoon, Noreau, Barberio, Demers, Ellis - McBain, E. Staal, McTavish - C. Knight, Tambellini, Weal - L. Ferraro, O'Dell, K. Johnson - Winnik, Cracknell, Desharnais - Ho-Sang. Trenér: Claude Julien.