Prskavec a Fišerová hladce postoupili do semifinále OH, kanoistka byla třetí

ČTK ČTK
28. 7. 2021 9:11
Kajakář Jiří Prskavec i kanoistka Tereza Fišerová bez nejmenších potíží postoupili na olympijských hrách do semifinálových jízd ve vodním slalomu. Obhájce bronzové medaile z Ria 2016 Prskavec obsadil v kvalifikaci čtvrté místo, Fišerová skončila v nově zařazené disciplíně třetí, když předčila i australskou hvězdu Jessicu Foxovou.
Tereza Fišerová v kvalifikaci
Tereza Fišerová v kvalifikaci | Foto: Reuters

Kanoistky pojedou semifinále a finále ve čtvrtek, kajakáři o den později.

Prskavec, který je jakožto úřadující mistr světa i Evropy jedním z největších favoritů tokijských olympijských her, měl v úvodní jízdě třetí čas. Rychlejší byli Ital Giovanni de Gennaro a Australan Lucien Delfour. Všech 24 závodníků se pak do peřejí pustilo ještě jednou; počítal se jim lepší výkon, který rozhodl o dvacítce postupujících.

Prskavec v druhém kole jako jediný zvládl trať pod minutu a půl, dotek 14. branky ho ale srazil na čtvrté místo. Vyhrál Němec Hannes Aigner, českého reprezentanta znovu předčili De Gennaro i Delfour.

Kanoistek při olympijské premiéře této disciplíny, která v programu nahradila mužské deblkanoe, startovalo 22, soutěž skončila rovněž pro čtyři nejpomalejší. Třiadvacetiletá Fišerová, pětinásobná medailistka z velkých akcí, byla v úvodní jízdě s jednou chybou třetí za Britkou Mallory Franklinovou a Foxovou.

Při druhém pokusu Fišerová o více než vteřinu zrychlila a zajela bez doteku branky. Franklinová zůstala první, česká slalomářka na ni ztratila 4,10 sekundy. Druhá byla Němka Andrea Herzogová, před Foxovou se dostala ještě Ana Satilaová z Brazílie. Sedminásobná mistryně světa Foxová stále čeká na první olympijské zlato, na kajaku dopádlovala v úterním tokijském finále na třetím místě

Ze všech olympijských her v historii samostatné republiky přivezli čeští slalomáři alespoň jednu medaili. V Tokiu už mají po stříbru kanoisty Lukáše Rohana jistotu, že tuto tradici dodrží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy