Místo podpory jen nenávist a zatracování. Čeští skokani se po olympiádě cítí na dně

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
20. 2. 2018 16:04
Včerejším závodem družstev už uzavřeli své účinkování na zimních olympijských hrách skokani na lyžích. Českému kvintetu se nedařilo, jen třikrát je mohl těšit postup do druhého kola, ale v něm se dočkali až umístění od 25. do 30. příčky. "Je to pro nás velké zklamání, ale asi ještě větší je nenávist a zatracování naší skokanské reprezentace," zdůraznil sportovní ředitel úseku skoků Rostislav Jozífek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Viktor Polášek v týmovém závodě na ZOH 2018
Viktor Polášek v týmovém závodě na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Před odletem do Koreje jste říkal, že za letošní složité situace bude dobré každé umístění do třicáté příčky. Roman Koudelka byl dvakrát pětadvacátý, takže aspoň troška spokojenosti?

Potvrdilo se, že v současné době to bylo maximum, kterého jsme mohli dosáhnout. Roman sice mohl být ještě trošku lepší, ale jen se přiblížit k dvacátému místu.

Čestmír Kožíšek na velkém můstku také postoupil do druhého kola a skončil 29. Měl na víc?

Rozhodně měl na víc, což v průběhu sezony ukázal. Jeho skoky na olympiádě nebyly stabilní.

Víc jste jistě čekali od juniorského mistra světa Viktora Poláška, od Vojtěcha Štursy a asi i od Lukáše Hlavy. Nebo to, co předvedli, bylo na hranici jejich současné výkonnosti?

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

Bohužel, pokud jde o Poláška a Štursu, tak to bylo jejich současné maximum, což je samozřejmě velice smutné. Hlavu pak olympiáda nezastihla v optimální formě.

Jak hodnotíte desáté místo v týmovém závodě?

Jednoznačně jako velké zklamání. Celý tým od loňského listopadu jede po výkonnostní spirále až k samotnému dnu. Pokoušeli jsme se o různé impulzy, ale všeobecně převažuje jen frustrace. Letošní sezonu budeme muset zřejmě celou odepsat.

Co vás na olympiádě u vašeho skokanského kvinteta nejvíc potěšilo a naopak moc zklamalo?

Je to smutné, ale na první část otázky odpověď nenacházím. A největší zklamání? Jednoznačně týmová soutěž. Rozladěn jsem však z výroků různých takzvaných fanoušků. V Čechách se už stává pravidlem, že když se daří, tak jen málokdo sportovcům a týmům za jejich práci poděkuje. Dochází sice ve společnosti ke chvilkovým vzedmutím, jako bylo Nagano či při triumfech Sáblíkové, biatlonistů či nyní při úžasném vystoupení Ledecké.

Jakmile se však nedaří, mění se často toto krátkodobé nadšení až v nenávist a zatracování. Příkladem může být prosincová situace v biatlonu. A tomu se letos nevyhnul ani skok na lyžích. Zaregistrovali jsme hanlivé a urážející komentáře na sportovce i realizační tým.

Myslíte si, že podobná reakce na neúspěšná vystoupení sportovců je i v ostatních zemích?

Právě naopak, když se jim nedaří, dočkají se nesmírné podpory. Zřejmě je na vině mentalita našeho národa. Z toho jsem vůbec nejvíc zklamán a jen si moc přeji, aby se celý náš skok na lyžích z této tíživé situace co nejdřív dostal a vrátil, nejen fanouškům, do žil potřebnou pozitivní energii. Nejlépe už v září na letní Grand Prix a potom v lednu v závodě Světového poháru v Liberci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy