Talentů je dost, ale rozpočet máme stejný jako před 10 lety, smutní Krýzl. Snad zlato Ledecké pomůže

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
28. 2. 2018 6:31
Devět českých sjezdařů bylo pověřeno reprezentací na zimních olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu, ale na umístění v elitní desítce se nepočítalo s nikým. Tím více všechny překvapila Ester Ledecká, která se kromě svého tradičního paralelního slalomu ve snowboardingu postavila na start i v super G a dojela si k úžasu celého lyžařského světa pro zlatou medaili. "Její triumf patří do říše snů,“ zdůraznil Aleš Krýzl, předseda úseku alpských disciplin, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Kateřina Pauláthová
Kateřina Pauláthová | Foto: Reuters

Začněme tím asi nejpodstatnějším. Jak vnímáte zlatou medaili Ester Ledecké?

Je to nesmírně vzácný triumf a samozřejmě nejen alpského lyžování, které se zatím mohlo těšit jen z bronzových olympijských medailí Olgy Charvátové z roku 1984 a Šárky Strachové z Vancouveru 2010. Pokud jde o Ester, tak v předolympijských představách bylo po několika jejích vystoupeních v závodech Světového poháru umístění do 15. místa. Vynikající by byla pozice kolem desáté příčky. Ale zlato v super G? Navíc zatím nejlepší výsledky měla ve sjezdu, takže jsme tak trochu litovali, že kvůli kvalifikaci snowboardu nemůže startovat ve své nejoblíbenější disciplíně. Její prvenství v super G je proto bez nejmenší nadsázky něco úžasného.

Co byste řekl k její jízdě za zlatem?

Měla výborně připravené lyže a jela bez nejmenšího tlaku na nějaké konkrétní umístění. Říkala, že jízdu si chce užít. Věděla, že má na dobré vystoupení, ale o medaili asi ani nesnila. V cíli dlouho nevěřila, že by mohla mít nejlepší čas, spíš se domnívala, že časomíra má poruchu. Moc jí pomohla výborná atmosféra v celém jejím početném týmu, počínaje rodiči a sourozenci Bankovými v roli trenérů.

Co byste řekl na adresu dalších děvčat?

Gabriela Capová se pod vedením nového slovinského trenéra stále zlepšuje, a proto mě mrzí, že i když měla dobrou formu, tak se jí nepodařilo dojet slalom. Za velice pěkné považuji 29. místo v obřím slalomu. Martina Dubovská si s Capovou konečný účet v těchto dvou disciplinách prohodily. Od Martiny jsem čekal, že ve slalomu se víc přiblíží dvacítce. Kateřina Pauláthová po nemalých zdravotních problémech sice nezvládla svoji hlavní disciplínu, kterou je obří slalom, ale ze všech dalších tří závodů si odnesla pěkné vysvědčení. U 17. místa v kombinaci lze pak jen litovat, že neskončila o příčku výš, za což by byla ministerstvem školství finančně odměněna (úsměv). Capová s Dubovskou pak odvedly dobrou práci v soutěži družstev. Škoda, že klukům už se tolik nedařilo, a tak český tým skončil až devátý.

Kdo vás nejvíc potěšil z kvarteta mužů?

Jednoznačně Ondřej Berndt 16. místem v kombinaci, přičemž ve slalomu byl dokonce desátý. V reprezentaci je teprve dva roky, ale začalo se mu dařit, z čehož mám velkou radost. Filip Forejtek a Jan Zabystřan přiletěli do Koreje z juniorského mistrovství světa, takže jejich hlavním úkolem bylo sbírat potřebné zkušenosti. Mohou být spokojeni i s výsledky, zvláště Forejtek s 31. a 34. místem v obřím slalomu, resp. v super G.

Sedmatřicetiletý Jan Hudec byl nominován doslova v hodině dvanácté, jen kvůli vážnému zranění kolena mého syna Kryštofa. A byla to správná volba. Tmelil partu a pomáhal celému týmu v zázemí i na trati. Adam Kotzman nedojel ani jeden ze dvou závodů, takže je těžké ho hodnotit. Vystoupení českých sjezdařů lze hlavně díky Ledecké považovat za úspěšné a snad nám to v budoucnu pomůže.

Myslíte především ekonomicky?

Jistě, protože sjezdové lyžování je velice drahý sport a náš roční rozpočet pro celý úsek je 15 milionů korun, což je jen o malinko víc než někdy před více než deseti lety. Počínaje juniory činí výdaje na reprezentaci z této částky něco málo přes polovinu. Na jednoho dospělého reprezentanta se náš příspěvek pohybuje od 200 do 450 tisíc. Další peníze získávají lyžaři z resortních sportovních center a pak od sponzorů, i když získat kontakt s těmito partnery není vůbec jednoduché. A tak v nejednom případě musejí finančně pomáhat rodiče. Talentovaných chlapců i děvčat je poměrně dost, ale šanci výkonnostního růstu dostávají pouze ti, kteří mají potřebné finanční podmínky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy